klocki

Któż z nas wyobraża sobie dzieciństwo bez klocków? To nieodłączny element zabaw – niezależnie od tego, czy budowaliśmy dla samej radości tworzenia, czy też nasze konstrukcje służyły potem innym celom („zobacz mamo, jaki zamek zbudowałam!” albo „moje żołnierzyki wreszcie mają bazę!”). Na co zwrócić uwagę kupując klocki własnemu dziecku?

Klocek klockowi nierówny

Każda dziecięca zabawa to symulowanie realnego życia i sztuka poznawania bogactwa świata w zabawowym, bezpiecznym otoczeniu. Zatem postarajmy się zapewnić dziecku jak najwięcej doznań, kupując mu klocki wykonane z wielu różnych materiałów. Najbardziej polecanym przez psychologów rozwojowych materiałem jest drewno: naturalny, ciepły materiał, który świetnie wpływa na kreatywność dziecka i jego wyobraźnię. Wybierając klocki wykonane z drewna lakierowanego, zwróćmy uwagę, czy użyta farba bądź lakier spełniają kryteria bezpieczeństwa.

Równie dobrym pomysłem są wykonane z dobrej jakości plastiku klocki wciskane. Niewątpliwy prym wiodą tutaj LEGO i odmiana dla młodszych dzieci: DUPLO. Klocki o wielu kształtach, żywych kolorach i niemal nieograniczonych możliwościach łączenia to wspaniały sposób na pobudzenie zdolności konstrukcyjnych i manipulacyjnych dziecka.

Mniej popularne są klocki oklejane papierem (układanka-obrazek), lekkie klocki dmuchane lub klocki magnetyczne. Każdy z tych rodzajów uczy dziecka czegoś nowego o otaczającym świecie, pozwala poznawać właściwości fizyczne i porównywać między sobą ciężary, kształty i kolory przedmiotów.

Cechy dobrego zestawu klocków

Zależy nam na tym, by dzieci bawiły się bezpiecznymi i trwałymi przedmiotami. Kupując dla swojego dziecka klocki zwróć zatem uwagę na jakość materiału, z którego są wykonane: czy plastik jest gruby, ciężki, dobrze spasowany a drewno dokładnie oszlifowane. Pierwszy zestaw dziecięcych klocków powinien zawierać względnie dużą liczbę neutralnych elementów – by nie ograniczać dziecka narzuconym tematem, a pozwalać mu wyrażać się w najbardziej kreatywny sposób. Pamiętaj także o dobraniu klocków do poziomu dojrzałości malucha. Większość producentów podaje na opakowaniu sugerowany wiek dziecka, w którym zabawa klockami jest bezpieczna i daje najwięcej satysfakcji.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ