Zabawa a rozwój umiejętności u dziecka

Zabawki bawią i jednocześnie uczą. Maluchy chłoną wiedzę właśnie poprzez zabawę, dlatego będąc troskliwą mamą musisz mądrze podsuwać swojemu dziecku pomysły na aktywność. Zabawki, które znajdują się w otoczeniu malucha wywierają wpływ na jego edukację i dalszy rozwój.

Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby dziecko mogło swobodnie rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność. Te cechy bardzo pomogą mu w przyswajaniu wiedzy praktycznej, teoretycznej i pozwolą zrozumieć abstrakcyjne pojęcia. W sklepach znajdziesz zabawki kreatywne, które są dobrą inwestycją we wszechstronny rozwój pociechy.

Pierwsze lata życia to czas szybkich i dynamicznych zmian – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Często nie doceniamy sprawności intelektualnej człowieka w tym wieku – dzieci mają umysły chłonne niczym gąbka. Musimy zadbać, aby poznawanie świata było w tym okresie połączone z zabawą, a przy tym było rozwijające i wspierało zdolności psychosomatyczne i kojarzeniowe. Dzieci potrafią się znudzić zabawką kiedy ta okaże się dla nich za prosta w obsłudze lub nie będzie zapewniać odpowiedniej ilości bodźców.

Zabawki interaktywne

Jak sama nazwa wskazuje, zabawki interaktywne wchodzą z dzieckiem w interakcje. Oznacza to, że dana zabawka reaguje na czynności podejmowane przez dziecko lub na odwrót – to maluch musi wykonać określone działanie pod wpływem funkcji. Dlatego też tego typu zabawki posiadają chwytaki, przyciski, efekty dźwiękowe oraz wizualne. Wrażenia zmysłowe, które docierają do dziecka są starannie zapisywane przez mózg i rejestrowane w podświadomości. Wrażenia wpływają zatem na rozwijanie intelektualnych predyspozycji.

Zabawki kreatywne

Zaletą zabawek kreatywnych jest różnorodność i bogactwo kolorów, funkcji i kształtów. Jeżeli zabawka tylko wygląda ciekawe, a w rzeczywistości taką nie jest, zainteresuje malucha na chwilę. Dobra zabawka to taka, która odkrywa kolejne funkcje po opanowaniu wcześniejszych umiejętności przez dziecko, np. po poznaniu cyferek przychodzi czas na łączenie ich w liczby, a dalej naukę działań matematycznych – od tych bardzo prostych, po bardziej skomplikowane.

Zabawki muszą skłaniać do logicznego myślenia oraz poszukiwania rozwiązań. Abstrakcyjne myślenie pojawia się w momencie, w którym dziecko jest postawione przed konkretnym problemem, z którym musi poradzić sobie za pomocą dostępnych narzędzi. Pamiętaj jednak, że owe zadania nie mogą przekraczać możliwości i zdolności rozumowania dziecka – zbyt trudne zadania szybko zniechęcą, w efekcie czego maluch nie będzie chciał podejmować kolejnych prób ze względu na strach przed porażką.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ