Większość rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że zabawki powinny stymulować rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Dlatego wśród propozycji dla najmłodszych bardzo ważną pozycję zajmują zabawki muzyczne. Jakie korzyści wiążą się z zabawą nimi i czym powinny się cechować? Tego będzie można dowiedzieć się z tego artykułu.

Zabawki muzyczne dla niemowląt

Rodzice niemowląt dobrze wiedzą, jak ważne dla ich pociech są dźwięki. Z jednej strony wystarczy jeden nieoczekiwany dźwięk, by dziecko wybuchło płaczem, z drugiej zaś kołysanka zaśpiewana przez mamę potrafi uspokoić je we wręcz magiczny sposób. Zabawki muzyczne mogą wprowadzić w świat dziecka cudownie uspokajające dźwięki, a zarazem nauczyć je słuchania i rozpoznawania dźwięków. W ten sposób jednocześnie poprawiają mu nastrój i stymulują jego rozwój.

Zabawki muzyczne dla dzieci są naprawdę różnorodne. Z jednej strony mamy proste propozycje w rodzaju grzechotek, pozytywek do wieszania nad łóżkiem, telefonów czy grających maskotek. Z drugiej strony zaś popularne są rozbudowane maty dźwiękowe. Są to interaktywne zabawki, które odtwarzają różne odgłosy w zależności od tego, w którym miejscu dziecko postawi rączkę lub nóżkę. Mogą na przykład piszczeć, szeleścić czy grzechotać. Doskonale wspomagają rozwój ruchowy dziecka i uczą je rozpoznawania różnych dźwięków.

Skoro zabawki mają wprowadzać dziecko w dobry nastrój, warto zadbać o to, by nie niepokoiły go poprzez wydawanie nadmiernie intensywnych odgłosów. Dziecięcy zmysł słuchu jest bowiem bardzo wrażliwy.

Zabawkowe instrumenty muzyczne – coś dla małych muzyków

Oddzielną kategorią zabawek muzycznych są instrumenty muzyczne dla dzieci. Warto je podarować dziecku nie tylko, gdy pragniemy, by zostało niegdyś wybitnym muzykiem! Zabawa tymi instrumentami to przecież nie to samo, co wymagające lekcje pianina. Są to przede wszystkim zabawki, które dają dzieciom mnóstwo radości. Pozwalają mu uwolnić kreatywność, a przy okazji rozwijają zmysł słuchu, poczucie rytmu i koordynację ruchową. Są to umiejętności ważne nie tylko dla muzyków!

Ta kategoria muzycznych zabawek jest bardzo różnorodna. Dla niemowląt bardzo dobrymi opcjami będą pianinka, keyboardy czy cymbałki. Są proste i bezpieczne dla dziecka, a przy tym pozwalają mu grać własne melodyjki.

Z kolei dzieciom powyżej lat trzech można podarować już coś nieco bardziej skomplikowanego, np. dostępne w mampo.pl plastikowe skrzypce (tutaj), które niezwykle przypominają prawdziwy instrument. To już nieco wyższa szkoła jazdy, ponieważ wymagają umiejętnego poruszania smyczkiem, by uzyskać dźwięk zbliżony do prawdziwych skrzypiec i można nawet je „stroić”! Taka zabawka naprawdę ma szansę uczynić z Twojego dziecka nowego Mozarta.

Uważaj na zabawki niskiej jakości

Jak każdy inny produkt dla dzieci, zabawki muzyczne powinniśmy kupować w sposób odpowiedzialny. Należy sprawdzić nie tylko obecność atestów potwierdzających nieszkodliwość wykorzystanych w produkcji materiałów, ale i poziom hałasu emitowanego przez zabawkę. Ważne jest bowiem, by produkt nie nadwyrężył słuchu dziecka!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ