skórki przy paznokciach

Zadzierające się skórki przy paznokciach to typowy problem. Najczęściej wykonywa je przesuszona skóra ręce oraz urazy mechaniczne naskórka. Co zrobić, żeby skórki przy paznokciach przestały się zadzierać? Przestrzegaj paru ważnych zasad, a zadziory przestaną być problemem.

Zadziory przy paznokciach – przyczyny

Na stan paznokci i skórek wokół nich zawsze odpowiada niewystarczająca pielęgnacja czy jej brak. Gdy ręce są suche oraz stale narażone na drażniące działanie detergentów (np. gdy sprzątasz bez rękawiczek), wówczas mogą uczyć się zadziory przy paznokciach. Dodatkowo szkodzą im uszkodzenia mechaniczne, powstałe na skutek obgryzania paznokci oraz skórek i nieprawidłowo prowadzonych zabiegów kosmetycznych. Jeżeli wycinasz skórki (zwłaszcza głęboko, nawet do pojawienia się krwi), a do tego używasz tępych cążek oraz podnosisz je podczas usuwania, wówczas zadziory pojawią się jako produkt uboczny tak okrutnego obchodzenia się z delikatnymi skórkami. Przy okazji zwiększasz ryzyko wzrostu choroby czy rozdrażnienia.

Jak pamiętać o skórki przy paznokciach?

Od czego zacząć? Rozważ wyrzucenie cążek. Gdy przestaniesz obcinać (a tym bardzo odrywać) skórki, ryzyko zaistnienia zadziorów na palcach znacznie zmaleje. Jak to Cię nie przekonuje, używaj ostrych cążek oraz staraj się nie wycinać skórek zbyt głęboko. Postaraj się jednak zamienić wycinanie – odsuwaniem. Do tego celu przydadzą Ci się patyczki do manicure’u z drzewa pomarańczowego. Dzięki nim brak będzie miększy oraz bezpieczniejszy. Na co dzień unikaj kontaktu rąk z detergentami oraz wszelkie prace domowe wykonuj w rękawiczkach. Staraj się nie doprowadzić do wysuszenia oraz rozdrażnienia, również skórek wokół paznokci, jak również całych dłoni. Po każdym myciu rąk postaraj się używać kremu. W salonach kosmetycznych są również wykonywane zabiegi z wykorzystaniem gorącego wosku, który wygładza dłonie, oddziałuje dobrze na wygląd paznokci i skórek wokół nich – gdy to stan Twoich skórek pozostawia wielu do życzenia, możesz im zafundować tego rodzaju terapię.

 skórki przy paznokciach

Jakie witaminy mają dobroczynny nacisk na skórki przy paznokciach?

W aptekach dostępne są suplementy diety, dostarczające witamin oraz minerałów szczególnie ważnych dla utrzymania dobrej kondycji skóry, paznokci oraz włosów. Pamiętaj jednak, iż suplementy powinny być tylko uzupełnieniem diety, i na co dzień bardzo istotne jest troska o zdrowy, dobrze zbilansowany jadłospis. Dla utrzymania pięknej skóry bardzo istotne są witaminy: C, E, A, K, witaminy z klasy B, wśród nich i jako wyjątkowy sprzymierzeniec urody wymieniana jest biotyna, którą mają ją banany, jajka, płatki owsiane, ryż.

Lub stan paznokci może sygnalizować dolegliwość?

Tak, o schorzeniu mogą świadczyć zmiany struktury oraz zabarwienia płytki paznokciowej. Na przykład czerwony obłączek może towarzyszyć łysieniu plackowatemu, chorobom tkanki łącznej, czasami zaś pojawia się w wypadku kłopotów z sercem, wątrobą, płucami. Koniecznie zgłoś się do dermatologa, jeżeli zauważysz: zmianę zabarwienia paznokci, plamy, zmiany w stanie płytki (bruzdy, zgrubienie, nadmierna łamliwość, nierówna powierzchnia). Objawy te nie muszą świadczyć o groźnym schorzeniu, ale o je skonsultować.

Jak pozbyć się zadziorów?

Kolejna żelazna zasada to regularny manicure – czyli raz na 7-10 dni. Nie potrzebujemy go pracować w salonie – wystarczy dobry (papierowy) pilnik, dobre (silne) cążki, drewniany patyczek/kopytko do odsuwania skórek, płyn zmiękczający skórki, oliwka do skórek oraz paznokci i odżywka do paznokci. Przy użyciu tych produktów nadamy paznokciom odpowiedni kształt, zmiękczymy suche skórki, wytniemy czy odsuniemy patyczkiem najbardziej odstające, a na koniec nasmarujemy skórę wokół paznokci oliwką oraz użyjemy odżywki.

Kłopotliwe skórki przy paznokciach: brak witamin, lub nieodpowiednia dieta?

Nie zapominajmy także o odpowiednim odżywianiu oraz wykorzystywaniu 2-3 razy w roku kuracji witaminowej. Na zadzieranie się skórek przy paznokciach pomoże skrzyp polny brany 1-2 razy dziennie przez minimum 2 miesiące, picie świeżo wyciśniętych soków – najlepiej z marchwi i picie dostępnego w sprzedaży soku z aloesu. Przy wyjątkowo natarczywych skórkach zapisuje się również maść do smarowania z witaminą A.

Usuwanie zadzierających się skórek w salonie kosmetycznym

Zabieg w salonie kosmetycznym daje podobne efekty jak domowy manicure – paznokcie powinny być odpowiednio opiłowane, skórki odpowiednio zmiękczone specjalnym płynem, najlepiej odsunięte kopytkiem, a gdy ich stan jest gorszy – wycięte cążkami. Pod koniec zabiegu manikiurzystka powinna nawilżyć skórki – najlepiej oliwką zawierającą olejki jojoba czy z pestek winogron.

Oliwki do paznokci w sklepach dostępne są także w postaci pisaka, co umożliwia ich wykorzystywanie poza domem oraz mają mało miejsca w torebce, a dzięki niej skórki wcale nie będą suche.

Pamiętajmy o jednym – skórek nie wycinamy ”za mocno” – ale to, co trzeba, co odstaje oraz przeszkadza, nie zagłębiamy się w macierz paznokcia, bo możemy go uszkodzić oraz doprowadzić do wyrastania coraz większych skórek

Istotne! We wszelkich zabiegach pamiętajmy o regularności – ale ona daje gwarancję, iż skórki przy paznokciach przestaną się zadzierać!

[Głosów:6    Średnia:2.8/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ