Owulacja

Owulacja daje objawy, na bazie których można przewidzieć, kiedy zacznie się jajeczkowanie. Do symptomów owulacji należy m.in. wzmocnienie liczby śluzu szyjkowego oraz podniesienie ciepłoty ciała. U niektórych kobiet można zauważyć dodatkowe, rzadziej występujące objawy owulacji, np. plamienia lub bolesność piersi. Sprawdź, jak przewidzieć, kiedy stosuje się owulacja na bazie sygnałów dawanych przez ciało.

Co zatem jest owulacja?

Owulacja (jajeczkowanie) to jeden z etapów cyklu miesiączkowego, kiedy następuje uwolnienie jajeczka z pęcherzyka Graafa w jajniku. Od tego okresu zaczyna się jego wędrówka jajowodami w celu macicy. Owulacja to jeden moment uwolnienia jajeczka. Czas tuż przed oraz tuż po owulacji określamy mianem dni płodnych. Za płodne uważa się 5 dni przed owulacją, sam dzień owulacji i 4 dni po jajeczkowaniu (łącznie 10 dni). Jest tak ponieważ plemnik może zostać w drogach rodnych kobiety do 5 dni, a to gdy dotrze do uwolnienia jajeczka może nadal być gotowy do zapłodnienia. Z kolei cztery dni po owulacji zajmuje się za margines błędu, bo owulacja może nieznacznie się opóźnić. Ustalenie czasu jajeczkowania jest istotne również dla tych kobiet, które chciałyby zajść w ciążę, jak również dla tych, które chciałyby tego uniknąć. Zobacz, jak wyznaczyć dzień owulacji przez obserwację śluzu, temperatury ciała oraz różnych symptomów.

Owulacja – ile trwa?

Tak naprawdę termin „owulacja” określa tylko sam moment wydostania się jajeczka z jajnika, a to jest nie dłużej niż 1 dzień. Natomiast dłużej trwają dni płodne, czyli ten czas, kiedy jajeczko wędruje jajowodami do macicy a może dołączyć do zapłodnienia (pod warunkiem, iż w tym okresie kobieta odbędzie niezabezpieczony kontakt z mężczyzną, a sperma dostanie się do jej dróg rodnych). Dni płodne wydaje się na okres obejmujący 4 dni przed owulacją oraz 5 dni po owulacji – łącznie 10 dni.

Owulacja – wyznaczanie metodą termiczną

Metoda termiczna polega na normalnym mierzeniu temperatury ciała oraz zapisywaniu wyników na stronie obserwacji cyklu. By pomiary były jak najdokładniejsze, trzeba przestrzegać kilku zasad:

temperaturę mierzymy codziennie rano o tej samej porze (różnica nie może liczyć więcej niż 1 godzinę);

do mierzenia przystępujemy od razu po przebudzeniu, nie wstając wcześniej ani na chwilę z łóżka;

długość wypoczynku przed mierzeniem musi mieć co najmniej 3 godziny (dlatego po zarwanej nocy wyniki mogą być niemiarodajne);

termometr umieszczamy zawsze w tym samym miejscu (jama ustna, pachy, pochwa, odbytnica);

czas mierzenia temperatury pod pachą, w pochwie czy odbytnicy powinien zawierać minimum 5 minut, i w ustach 8 minut.

Otrzymany wynik nanosimy na stronę obserwacji cyklu oraz na koniec miesiąca łączymy oznaczenia za pomocą linii będąc w ten sposób wykres. Gdy danemu pomiarowi towarzyszyły jakieś nieprzewidziane objawy (np. choroba, zmiana godziny mierzenia, a nawet zmiana termometru), trzeba to zdecydowanie zapisać. Po sporządzeniu wykresu można wejść do interpretacji wyników:

w pierwszej części cyklu gorączka powinna wynosić 36,6 stopni;

tuż przed owulacją zauważa się nieznaczny spadek temperatury o 0,2-0,3 stopnia (do 36,4 czy 36,3 stopni Celsjusza);

Owulacja

po owulacji gorączka gwałtowanie wzrasta o 0,2-0,4 stopni w nawiązaniu do temperatury z Oraz połowy cyklu (tzn. może mieć ok. 36,7-37 stopni) – gdy trzyma się na takim poziomie przez minimum 3 kolejne dni, znaczy to, iż owulacja odbyła się przed skokiem temperatury.

Należy pamiętać, iż stosując metodę termiczną można wyznaczyć moment owulacji dopiero po sporządzeniu wykresu – nie jest toż możliwe w trakcie prowadzenia obserwacji. Dlatego trzeba przeznaczyć przynajmniej 3 cykle na notowanie symptomów. Istotne również, by zwracać uwagę na całe dodatkowe elementy, które mogą zakłócić wiarygodność pomiarów: np. kaszel, katar, ból gardła, bóle mięśniowe, stres, alkohol, wielkie zmęczenie ruchowe, wykorzystywanie preparatów przeciwbólowych czy różnych środków leczniczych itd.

Testy owulacyjne

Metodą niezwykle przydatną w określeniu czasu owulacji jest badanie stężenia hormonu luteotropowego (LH) w moczu. Są do tego testy owulacyjne, które można zakupić w aptece. Wzrost stężenia hormonu LH w moczu wskazuje, iż w czasu najbliższych 36 godzin nastąpi owulacja. Jak dokonuje się test owulacyjny? Należy kupić opakowanie 5 testerów w postaci paseczków. Następnie w instrukcji trzeba sprawdzić, w jaki dzień cyklu powinno odbyć się test – zależy toż z długości cyklu miesięcznego. Wykrywanie owulacji ową formą polega na zamaczaniu przez kolejne 5 dni paseczków w pobranej próbce moczu. Nie winien toż być jednak mocz poranny, bo jego zagęszczenie może wpłynąć na zafałszowanie wyniku (badanie lepiej wykonać w czasie dnia, po godzinie 10). Pasek zanurza się na ok. 10 sekund w moczu do określonej granicy, następnie wyjmuje, kładzie płasko oraz czeka 5 minut. Po tym okresie na testerze pojawiają się paski: 1 znaczy, iż badanie zostało wykonane prawidłowo, ale hormon LH nie jest ten. 2 kreski to znak, iż w moczu jest hormon luteinizujący, i jego stężenie zależy od intensywność koloru paska. Gdy nie ma kresek, test został niewłaściwie wykonany czy wynik jest niejednoznaczny.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ