Witaminy

Witaminy są związkami organicznymi niewytwarzanymi instynktownie w organizmie człowieka, bez których nie można być. Muszą być dostarczane wraz z pokarmem, jednak nie stanowią źródła energii. To, co jemy jest też nacisk na jakość wzroku. Negatywnie na ostrość widzenia oddziałuje brak w naszej diecie antyoksydantów, jakie neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Niezbędna jest to odpowiednia dieta na wzrok, wartościowa w witaminy oraz mikroelementy.

Znaczenie antyoksydantów dla wzroku

Organizm człowieka codziennie narażony jest na działanie szkodliwych elementów, które przyczyniają się do schorzenia jego właściwego działania. Jeszcze większego znaczenia nabierają szkodliwe substancje utleniające, tzw. wolne rodniki, degradujące komórki organizmu. Wolne rodniki są szczególnie szkodliwe dla narządu wzroku, a najbardziej podatne na ich działalność są siatkówka oraz nerw wzrokowy. Znajdujące się w nich struktury nerwowe nie mają właściwości regenerujących, więc szkody spowodowane rodnikami tlenowymi są nieodwracalne. Wolne rodniki mogą wynikać ze skażonego powietrza, dymu papierosowego, mocno przetworzonej żywności itp. Więc tak istotne dla organizmu są przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty. Są to minerały, witaminy, quasi-witaminy (antocyjany, luteina, kwercetyna), które mają możliwość usuwania z organizmu związków o działaniu utleniającym. Luteina to żółty barwnik roślinny. Działa antyoksydacyjnie, szczególnie chroniąc oko oraz jego plamkę żółtą. Barwnik ten robi się również w soczewce oka. Dzięki takiemu działaniu, zapobiega degeneracji plamki żółtej oka, która może pojawić się z wiekiem. Luteinę można używać w suplementach czy w pożywieniu. Luteina na wzrok szczególnie pozytywnie oddziałuje na działanie siatkówki. Pochłania znaczną ilość ultrafioletu oraz światła niebieskiego i osłania oko przed promieniowaniem jonizującym komputerów oraz telewizorów. Źródłem karotenoidów są zielone oraz pomarańczowe owoce i warzywa. Zauważono, iż osoby spożywające szpinak mają niższe kłopoty z oczami niż te, które na szpinak patrzą z niechęcią. Najbardziej dogodnymi dla zdrowego wzroku antocyjanami są glikozydy flawonowe, zamknięte w liściach oraz owocach borówki czernicy (czarna jagoda). Te treści nie tylko zabezpieczają oczy przed działaniem wolnych rodników, a również wspomagają regenerację niektórych enzymów, potrzebnych do dobrego widzenia. Oprócz tego, antocyjany pozyskane z borówki wzmacniają budowę naczyń włosowatych, dzięki temu, iż zabezpieczają kolagen przed degradacją. Pozytywnie wpływają na przepływ krwi oraz ograniczają jej krzepliwość. Tak jak witamina A, antocyjany pobudzają produkcję rodopsyny.

Witaminy oraz minerały na wzrok

Witaminy

Do witamin na oczy należą przede wszystkim:

Witamina A – neutralizuje wolne rodniki w tkankach, w których jest niewielkie stężenie tlenu – w ten sposób uzupełnia działanie witaminy E, reagując z wolnymi rodnikami przy wielkich stężeniach tlenu w tkankach. Witamina I jest potrzebna do syntezy rodopsyny – światłoczułego barwnika absorbującego fotony światła. Jest te konieczna dla działania oraz odnowy tkanki nabłonkowej, co uzależnia prawidłową budowę oraz prace oka, i tym jednym zdolność poprawnego widzenia. Jako silny antyoksydant ochrania również te elementy oka, jakie są narażone na zniszczenie w tzw. zjawiskach wysokoenergetycznych. Jest naprawdę najważniejszą z witamin dla organu wzroku.

Witamina E – jest najlepszym witaminowym przeciwutleniaczem. Skutecznie zapobiega utlenianiu witaminy A, neutralizuje wolne rodniki oraz hamuje składanie się toksycznych substancji – nadtlenków tłuszczowych, złego cholesterolu itp., uszkadzających naczynia krwionośne oraz inicjujących miażdżycę. Dodatkowo zwiększa wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim.

Witamina C – wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zmniejszając ich przepuszczalność, poprawia odżywianie soczewek i reguluje mechanizm wytwarzania płynu łzowego. Występuje często w głogu oraz świeżych warzywach.

Cynk – największe jego natężenie w oku znajduje się w siatkówce. Dzięki niemu oko szybko uczy się do ciemności. Brak cynku wpływa na pogorszenie wzroku. Odnaleźć go ważna w ostrygach, chudym mięsie, drobiu oraz rybach. Jest też w kaszach oraz chlebie pełnoziarnistym. Zapisuje się, by był przyjmowany wraz z selenem oraz miedzią.

Selen – chroni komórki przed stresem oksydacyjnym oraz pomaga pozbywać się z organizmu wolnych rodników. Odgrywa niezwykle dużą funkcję w leczeniu zaćmy. Źródłem selenu są m.in. ryby, chude mięso, drób, pszenica, brązowy ryż oraz pestki dyni.

Witaminy A, E oraz C to witaminy dla oczu, które uzupełniają swoje życie: unieszkodliwiają wolne rodniki w tkankach, budują białka winne za odbieranie wrażeń wzrokowych. Gdy są obecne wszystkie trzy, ich funkcjonowanie jest wzmacniane. Minerały, takie jak selen, cynk oraz miedź, same w sobie nie mają działania antyoksydacyjnego, jednakże są potrzebne do syntezy enzymów o działaniu przeciwutleniającym. Dieta bogata w antyoksydanty, witaminy, luteinę pozytywnie działa na zdrowie oczu, jest dobrym sposobem na poprawę ostrości widzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ