migdały

Migdały są bogatym źródłem substancji odżywczych. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez, miedź, błonnik, tokoferole lub amigdalinę. Dzięki unikalnej kompozycji migdały pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, obniżają poziom cholesterolu, zwalczają wolne rodniki i zapobiegają tyciu.

Migdały – elementy odżywcze

Migdały mają unikalny skład spośród orzechów. Są wielkie w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie działają na tkankę mózgową oraz układ sercowo-naczyniowy, błonnik poprawiający pracę jelit i elementy mineralne oraz witaminy. Migdałowiec (Almond) pochodzi z rejonów Bliskiego Wschodu, skąd rozprzestrzenił się do różnych krajów. Obecnie wiodącym producentem migdałów są Central Valley Sacramento oraz San Joaquin (Kalifornia, USA), ponieważ są to kraje mające doskonałe warunki dla uprawy migdałów.

Standardowa porcja (28 g) migdałów dostarcza:

tokoferole – witamina E (36,4% dziennego zapotrzebowania),

mangan (36,0% dziennego zapotrzebowania),

magnez (19,5%),

miedź (16,0%),

błonnik (13,2%),

ryboflawinę – witamina B2 (13,5%),

białko (12,1%).

Migdały zawierają także substancje o wartościach antyoksydacyjnych (zwalczających wolne rodniki). 100 g migdałów to 2 μg karotenoidów oraz 25 mg flawonoidów.

Porcja 28 g migdałów może zamienić posiłek – drugie śniadanie czy podwieczorek.

Migdały – kalorie

Ponadto migdały charakteryzują się wysoką zawartości argininy – aminokwasu, który wchodzi w skład karnityny (poprawiającej wydolność mięśni). Spożycie porcji migdałów (28 g) dostarcza 164 kalorie, pochodzące głównie z tłuszczu, jednakże są to tłuszcze przede wszystkim nienasycone.

Migdały – właściwości

Migdały oraz inne orzechy nie były przekazywane ze względu na wysoką ilość tłuszczu. Jednakże wyniki licznych badań klinicznych dowiodły, iż spożycie migdałów ma zbawienny nacisk na profil lipoprotein, przez co pozytywnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Migdały obniżają poziom cholesterolu frakcji LDL (tzw. zły cholesterol), równocześnie podnosząc HDL. Następuje zmniejszenie ryzyka nastąpienia miażdżycy, zawału mięśnia sercowego oraz udaru mózgu. Migdały zabezpieczają także przed cukrzycą. Zawartość błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) w migdałach reguluje poziom glikemii we krwi, przez zmniejszenie wchłaniania glukozy w jelitach. Związki zamknięte w migdałach wykazują także właściwości przeciwzapalne. Przewlekły stan zapalny odgrywa dużą funkcję w ciągu chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2. Migdały są bogatym źródłem substancji zwalczających wolne rodniki. Nadmierna ilość wolnych rodników generuje stres oksydacyjny, który przyczynia się do wzrostu wielu zaburzeń, w tym wad nowotworowych. Wolne rodniki uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe, przez co służą starzeniu się skóry. Jeśli chcesz być trwały oraz zachować urodę na dłużej, spożywaj codziennie czy co drugi dzień garść migdałów. Migdały zawierają unikalny skład substancji odżywczych. Garść migdałów chroni przed wieloma dolegliwościami (nowotwory) i pozwala utrzymać urodę na dłużej.

migdały

Lub migdały są zdrowe?

Dobrze, dosyć już informacji o pierwiastkach oraz proporcjach. Gdy nie masz pamięci do liczb, pewnie szybciej przyswoisz garść ciekawostek o wpływie migdałów na zdrowie. A jeśli w trakcie lektury przekąsisz garść tych nasion, zapamiętasz fakty jeszcze szybciej – migdały wpływają pozytywnie na myśl oraz koncentrację, wspomagają układ nerwowy oraz wzrokowy. To dlatego chrupanie ich w czasach stresu, napięć czy intensywnej pracy oraz wiedzy jest świetnym pomysłem. Dodanie paru sztuk do porannej porcji musli czy posmarowanie kanapki masłem migdałowym dostarczy Ci jednak energii oraz energii na długie godziny!

Troszczysz się o swój układ sercowo-naczyniowy? Jedz migdały, a jakże! W ten sposób obniżysz poziom „złego” cholesterolu oraz zmniejszysz ryzyko miażdżycy, zawału i udaru mózgu. To nie wszystko. Cudotwórcze nasiona wzmacniają układ kostny oraz chronią przed osteoporozą. Ponadto regulują glikemię, czyli poziom glukozy we krwi, przez co zapobiegają cukrzycy oraz są zalecane w diecie osób borykających się z tym trudnym oraz nie częstym zaburzeniem.

Migdały a odchudzanie oraz dieta

Gdy ktoś próbował Cię przekonać, iż na okres odchudzania lepiej zrezygnować z tłustych migdałów, możesz mu z czystym sumieniem wytknąć luki w wiedzy. Fakt: 597 kalorii w 100 gramach to niemało, dlatego objadanie się migdałami nie jest doskonałym pomysłem. Jednak spożywanie garści dziennie (blisko 30 gramów) to już inna sprawa. Indeks glikemiczny o wartości tylko 15, który zapobiega skokom glikemii, chroni przed napadami wilczego apetytu. To zaś sprzyja zachowaniu szczupłej figury! Boska sylwetka to nie jedyny filar pięknego wyglądu. Jedzenie migdałów ochroni Cię przed działaniem wolnych rodników. Te podłe cząstki po pierwsze przyczyniają się do wielu zaburzeń, w tym nowotworów, a po drugie – uszkadzają włókna kolagenowe, co przyspiesza starzenie się skóry. Wartości odżywcze migdałów przyczyniają się jednak do poprawy sprawności oraz jędrności ciała, a również zapobiegają rozstępom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ