objawy ciąży

Niezwykle często kobiety przez długie tygodnie nie wiedzą, iż są w ciąży. Niektóre kobiety dowiadują się o tym poprzez przypadek, i inne odczuwają objawy niemalże już po zapłodnieniu. Wczesne objawy ciąży są to przede wszystkim uzależnione od danej osoby oraz organizmu. Co należy wiedzieć o pierwszych objawach ciąży oraz jak wyglądają wczesne objawy ciąży?

Wczesne objawy ciąży – zapłodnienie

Wczesne objawy ciąży kobieta może być tylko oraz wyłącznie po zapłodnieniu. Zapłodnienie jest procesem bardzo złożonym oraz niewątpliwie niezwykle ważnym. Komórka jajowa jest zdecydowana na zapłodnienie jedynie przez kilka godzin. W tym sezonie może dojść na plemnik a może spowodować to do połączenia się obu komórek płciowych. Z tego przebiegu powstaje komórka zwana zygotą, która stosuje się dzielić. Następnie jajeczko, które zostało zapłodnione, wędruje po jajowodzie, aż natrafi na jamę macicy, w której się gnieździ. Cały mechanizm zapłodnienie trwa siedem dni. Dobrze zagnieżdżonej komórce konieczne są do życia cukry, tłuszcze oraz inne potrzebne substancje odżywcze. Jeżeli embrion prawidłowo usadowił się w macicy, to zaczyna wysyłać kobiecie pierwsze sygnały.

Wczesne objawy ciąży – pierwsze objawy

W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu ciężko jest kobiecie zauważyć, że w jej systemie są tak ogromne zmiany, jak ciąża. Wczesne objawy ciąży niezwykle często są mylone z przeziębieniem czy zatruciem pokarmowym czy po prostu przypominają bóle jajników. Jednak kobiety, które od lat starają się o dziecko czy mogą podejrzewać, iż są w ciąży, dokładniej obserwują swój organizm. Wczesne objawy ciąży mogą wystąpić już nawet 10 dni po zapłodnieniu. W organizmie kobiety zachodzą wtedy przeróżne zjawiska, które z czasem upewniają kobietę w tym, iż jest w ciąży.

Badanie krwi

Już kilka dni po zapłodnieniu w badaniu krwi (beta HCG) widoczne jest podwyższenie tego hormonu. Jeżeli kobieta zdecyduje się na przeprowadzenie badania, to w ten jeden dzień dowie się, lub jest w ciąży, a nawet, w jakim jest tygodniu:

od 7 dnia po owulacji do 3. tygodnia po-mniej niż 5 mIU/ml

3 tydzień ciąży – 5-50 mIU/ml

4 tydzień ciąży – 4 – 426 mIU/ml

5 tydzień ciąży – 19 – 7 340 mIU/ml

6 tydzień ciąży – 1 080 – 56 500 mIU/ml

7-8 tydzień ciąży – 7 650 – 229 000 mIU/ml

9-12 tydzień ciąży – 25 700 – 288 000 mIU/ml

13-16 tydzień ciąży – 13 300 – 254 000 mIU/ml

17-24 tydzień ciąży – 4 060 – 165 400 mIU/ml

25-40 tydzień ciąży – 3 640 – 117 000 mIU/ml.

objawy ciąży

Brak krwawienia miesiączkowego

Pierwszym typowym objawem ciąży jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Jest toż jeden z najpewniejszych dowodów zapłodnienia, ale pamiętajmy, iż tylko u kobiet często miesiączkujących. Do zatrzymania krwawienia miesiączkowego może dojść także w wypadku chorób endokrynologicznych, stresu, schorzeń metabolicznych i podczas stosowania niektórych preparatów. Czasami kobiety będące w ciąży, mogą krwawić. Specjaliści oznaczają to czasem krwawienia doczesnego. Takie kilkudniowe plamienie może być nawet do 12 tygodnia ciąży.

Częste oddawanie moczu

W innym oraz trzecim trymestrze ciąży dochodzi do podniesienia częstości wydalania moczu. Stan ten połączony jest z przekrwieniem układu moczowego, jak również także z jeszcze większym naciskiem macicy na pęcherz moczowy.

Wymioty oraz mdłości

Mimo ciągle zwiększającej się medycyny, specjaliści do tej chwile nie wiedzą, dlaczego od 50% do 70% kobiet w ciąży jest z względu dolegliwości gastrycznych. Wymioty, wymioty a również brak apetytu, pojawiają się zazwyczaj od 4. tygodnia ciąży oraz są nawet do 16. tygodnia. Że to podwyższony poziom estrogenów, progesteronu i gwałtowny wzrost gonadotropiny kosmówkowej zwiększają dolegliwości ze strony układu pokarmowego. We wczesnym stadium ciąży jest także zmniejszenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Wymioty oraz mdłości najczęściej żyją w godzinach porannych, stąd określenie „poranne mdłości”, ale potrafią one pojawiać się tak naprawdę o każdej porze dnia. Mogą być również prowokowane przez określone pokarmy oraz zapachy. Zwiększone nasilenie wymioty oraz wymiotów dostrzega się często w wypadku ciąż wielopłodowych. Wyróżniane są również niepowściągliwe wymioty ciężarnych, które dotykają nawet do 2% kobiet. To niezwykle ciężka postać wymiotów, prowadząca często do utraty wagi ciała (nawet do 5%!), odwodnienia, a co za tym idzie, schorzeń elektrolitowych aż po kwasicę ketonową. W takim wypadku należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa!

Tkliwość oraz bolesność gruczołów sutkowych

Wzrost stężenia estrogenów oraz progesteronu powoduje nie tylko dolegliwości gastryczne, ale jest dostępny także za obrzęk przewodów wyprowadzających i gruczołów pęcherzykowych w sutkach. Robi to do bólu o różnym stopniu nasilenia. Kobieta może być lekkie mrowienie, jak oraz silny ból. Takie zmiany mogą być od blisko 6. tygodnia ciąży.

Wyciek siary

Siara, czyli pierwsze mleko mamy, może pojawiać się już po 16. tygodniu ciąży oraz jest dostępne pod wpływem silnego nacisku gruczołów sutkowych.

Drażliwość, zmęczenie, zmęczenie

Zmęczenie, zmęczenie oraz przede wszystkim drażliwość to sygnały subiektywne, ale zazwyczaj występujące najwcześniej u kobiet w ciąży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ