sztuczne łzy

Jeśli czujesz częste palenie oczu, świerzbienie oczu i masz odczucie „piasku w oczach”, może to być dowód, iż masz zespół suchego oka. Sięgnij wtedy po sztuczne łzy, ale zdecydowanie wybierz środek bez konserwantów, bo te potrafią drażnić Twoje oczy oraz możesz być na nie uczulona. Pamiętaj, iż gdy odczuwasz pewne kłopoty ze wzrokiem, powinnaś także zasięgnąć rady lekarza. W trakcie pracy przy komputerze często zapominasz o mruganiu? Ten paskudny nawyk rozwijający się dłuższy okres może sprawić, iż powierzchnia gałki ocznej będzie źle nawilżona. Z czasem zaczniesz czuć palenie oraz podrażnienie oczu, ból oka pod powieką wysychanie oczu, białka staną się zaczerwienione, będziesz wrażliwa na słońce, a oczy zaczną intensywnie łzawić. W zespole suchego oka ułatwią Ci to tzw. sztuczne łzy, najlepiej te bez konserwantów.

Dlaczego łzy są tak istotne oraz czy warto używać sztucznych łez?

Człowiek mruga średnio co 6 sekund – w ten sposób przez łzy dostarcza rogówce oraz wielkości gałki ocznej tlen oraz elementy odżywcze. W składzie łez jest woda, niespełna 1% soli oraz lizozym, mający właściwości antyseptyczne 1.

Poznanie składu naturalnych łez pozwalało na stworzenie tzw. sztucznych łez bez konserwantów – leku szczególnie istotnego dla osób chorujących na tzw. zespół suchego oka. Jak w skutku tego zaburzenia wykonywana jest za niska liczba łez, należy zadbać o oczy z pomocą sztucznych łez. Środki w postaci płynu uczestniczą w leczeniu pyłów, kurzu oraz drobinek utrudniających widzenie. Takie łzy nawilżają oczy oraz działają bakteriobójczo, gwarantując nie tylko silne widzenie, ale pamiętając również o czystości oczu. Najlepiej dobrać środek dopasowany do naszych potrzeb oraz wykorzystywać go 3–4 razy w przeciągu dnia. W wypadku nasilonych objawów, oczywiście po konsultacji z lekarzem, można zakraplać sztuczne łzy nawet co 2 godziny.

Elementy zwiększające ryzyko nastąpienia tzw. zespołu suchego oka

Tak jak w wypadku wielu różnych zaburzeń, wystąpienie zespołu suchego oka może być związane m.in. zr stosowaniem pewnych preparatów, huśtawką hormonalną lub elementami zewnętrznymi szkodliwymi dla widzenia.

sztuczne łzy

Wśród najczęściej wymienianych elementów ryzyka należy wymienić:

choroby oczu, takie jak zapalenie spojówek czy zniszczenie gruczołów wydzielających łzy,

ciążę oraz menopauzę związane z huśtawką hormonalną,

stosowanie doustnych preparatów antykoncepcyjnych, preparatów antydepresyjnych lub preparatów antyhistaminowych dla alergików,

długotrwałe stosowanie preparatów, np. moczopędnych,

choroby tarczycy oraz schorzenia hormonalne,

choroby ogólne, takie jak cukrzyca lub reumatoidalne zapalenie stawów,

noszenie soczewek kontaktowych,

zanieczyszczone powietrze,

brak ochrony oczu przez wiatrem oraz promieniami słonecznymi,

pozostawanie w klimatyzowanych wnętrzach czy w wnętrzach ogrzewanych bez jednoczesnego nawilżania powietrza,

pracę przy sztucznym świetle,

wielogodzinną pracę przed ekranem czy długie oglądanie telewizji 3

Jak zabezpieczyć oczy przed wysychaniem?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – ta prawidłowość sprawdza się także w wypadku naszych oczu.

Dbać o odpowiednie widzenie jest niezwykle łatwo, pod warunkiem, iż w regularny nawyk wejdzie Ci:

stosowanie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie,

zmniejszenie używania klimatyzacji w pojeździe oraz wnętrzach,

stosowanie nawilżaczy powietrza w czasie grzewczym,

robienie sobie przerw w trakcie pracy przed komputerem lub oglądania telewizji, by popatrzeć w dal albo pomrugać.

Gdy Twoje oczy są często ciężkie oraz zaczerwienione, pamiętaj o odpowiednich stylach oraz wykorzystywaniu sztucznych łez. Zawsze radź się specjalisty – tylko okulista dobierze odpowiedni środek dla Twoich oczu. Decydując samodzielnie, możesz nieświadomie ukryć objawy uszkodzenia rogówki, opóźniając odpowiednią ocenę oraz podjęcie leczenia.

Lub krople do oczu bez konserwantów są skuteczne?

Konserwanty dołączane do kropli do oczu zapobiegają wzrostowi bakterii, co zapewnia ich wykorzystywanie przez bardzo duży okres. Konserwanty te są przecież podstawową etiologią zadrażnienia oraz zaczerwienienia oczu. Stąd też osoby chorujące z powodu alergii nie powinny nigdy decydować się na wykorzystywanie środków sztucznych łez zawierających konserwant. Użytkownicy soczewek kontaktowych, często doświadczający objawów zespołu suchego oka, również winni unikać kropli do oczu z konserwantami, ponieważ konserwanty wywołują odbarwienia soczewek i mogą wchodzić w reakcje syntetyczne z częściami budującymi soczewkę, poprawiając jej właściwości optyczne. I w takim wypadku konserwant trzyma się na przestrzeni oka przez większy czas, powodując zadrażnienie i destabilizację filmu łzowego, co z kolei zwiększa objawy zespołu suchego oka. Przy krótkoterminowym stosowaniu kropli do oczu z konserwantami zadrażnienie gałki ocznej jest zazwyczaj przemijające, a niedobory rogówki – powierzchowne, łatwo gojące się. Jednak gdy sztuczne łzy mają być wykorzystywane przez długi okres, tak jak w leczeniu zespołu suchego oka, albo wspomagająco w zmniejszaniu zadrażnień spowodowanych środkami przeciwjaskrowymi, to zamknięte w nich konserwanty mogą powodować trwałe niedobory sięgające głębszych warstw rogówki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ