orzechy włoskie

Podczas 241 zjazdu American Chemical Society naukowcy oświadczyli, że ze wszelkich orzechów najzdrowsze są orzechy włoskie.

Orzechy włoskie – właściwości

Uczeni potwierdzają, iż pod względem właściwości zdrowotnych, orzechy włoskie przewyższają migdały, orzeszki ziemne, orzechy pekanowe, pistacje, nerkowce, orzechy makadamii, brazylijskie oraz laskowe. Orzechy włoskie zawierają dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż wszelkie inne orzechy. Co więcej, działanie antyoksydantów, których są źródłem, jest z 2 do 15 razy cięższe od działania witaminy E. Fakt, iż orzechów włoskich, w przeciwieństwie do różnych, nie praży się także wpływa na ich korzyść, ponieważ ogrzewanie do dużych temperatur negatywnie oddziałuje na wartości odżywcze. Orzechy włoskie są także bogatym źródłem wartościowego białka, błonnika, wielu witamin oraz minerałów, a przy tym nie zawierają glutenu oraz białka mlecznego, czyli substancji, na które niektórzy mogą być uczuleni.

Orzechy włoskie – profilaktyka chorób

Dietetycy przeprowadzili badania, które wskazują, iż systematyczne spożywanie orzechów włoskich może objawić się potrzebne w zapobieganiu rozwojowi wad serca, kamicy żółciowej, cukrzycy typu 2, a nawet pewnych rodzajów chorób nowotworowych. Efekt leczniczy można kupić przy spożywaniu 7 orzechów włoskich dziennie.

Orzechy włoskie zabezpieczają układ krążenia

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe i sterole roślinne, w które obfitują orzechy włoskie, mają zbawienny wpływa na układ krążenia – obniżają poziom złego cholesterolu, działają przeciwzapalnie, zmniejszają lepkość krwi oraz chęć do występowania zakrzepów. Dodatkowo koenzym Q10 pomaga unieczynnić cholesterol LDL, a L-arginina przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a w końcu zmniejsza się ciśnienie krwi oraz spada ryzyko zawału serca.

orzechy włoskie

Orzechy włoskie zmniejszają ryzyko raka

Naukowcy nadal to też badają, ale wiadomo już, iż kwasy fenolowy oraz elagowy mają działanie przeciwnowotworowe – wiążą oraz unieszkodliwiają substancje rakotwórcze. A oba znajdują się w orzechach włoskich.

Orzechy włoskie zwalczają nadpotliwość

Znaczna liczba garbników i związków o wartościach antybakteryjnych sprawia, iż napar z liści orzecha jest dobrym środkiem skutecznie zwalczającym nadmierną potliwość, zwłaszcza stóp. Można w nim zawsze nie tylko moczyć stopy, a również dodawać go do kąpieli – wtedy napar podziała kojąco na skórę oraz złagodzi różnego typu rozdrażnienia.

Orzechy włoskie leczą żylaki oraz hemoroidy

To zasługa tych w liściach orzecha włoskiego: działających ściągająco garbników, przeciwzapalnych flawonoidów i związków hamujących drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń. Dlatego wszystkie te substancje wykorzystywane są w środkach przeznaczonych do leczenia hemoroidów lub żylaków nóg. Skuteczny jest także zrobiony z liści napar – można go używać do nasiadówek, okładów, przemywania.

Orzechy włoskie poprawiają wygląd cery

Zawartość cynku i substancji o działaniu przeciwbakteryjnym oraz ściągającym sprawia, iż ekstrakty z orzecha włoskiego odnaleźć można w wielu kremach oraz maseczkach do cery tłustej oraz trądzikowej. Jednak nie jedynie w nich, bo w kosmetykach przeznaczonych do cery dojrzałej wykorzystywane są pochodzące z orzechów witaminy A oraz E i koenzym Q10, które zwalczają wolne rodniki, zatrzymują wodę w celach skóry, dodają jej siły oraz pobudzają mechanizmy odnowy. W balsamach brązujących zaś powszechnie używany jest juglon – naturalny barwnik, który daje efekt złotobrązowej, delikatnej opalenizny.

Orzechy włoskie łagodzą problemy żołądkowe

Duże właściwości bakteriobójcze orzechów włoskich – wpływają na paciorkowce, gronkowce, bakterie duru brzusznego – i grzybobójcze, przeciwzapalne oraz odtruwające są niezwykle skuteczne w razie nieżytów przewodu pokarmowego, zatrucia, biegunki bakteryjnej. W tego sposobu dolegliwościach żołądkowych można ratować się odwarem z liści czy domowej roboty nalewką z zielonych orzechów. Może ujawnić się ona pomocna także w usuwaniu pasożytów przewodu pokarmowego.

Orzechy włoskie wzmacniają układ nerwowy

Dzięki zawartości kwasu lanolinowego orzechy włoskie mają zbawienny nacisk na komórki nerwowe. To działanie wzmacnia także duża ilość kwasu foliowego oraz magnezu. Dlatego orzechy są zalecane osobom nadpobudliwym, przemęczonym, zestresowanym oraz będącym problemy ze snem.

Orzechy włoskie usprawniają pracę mózgu

Dzięki wielkiej liczby fosforu orzechy włoskie dobrze działają na sprawność procesów myślowych, są zalecane szczególnie osobom uczącym się. Na pracę mózgu korzystny nacisk mają również miedź oraz mangan i kwas linolenowy – tłuszcz z grupy wielonienasyconych, z którego organizm produkuje kwasy omega-3, będące jednym z głównych „budulców” komórek mózgowych.

Orzechy włoskie pielęgnują włosy

Dzięki właściwościom ściągającym oraz antybakteryjnym ekstrakt z orzechów odnaleźć można w wielu kosmetykach do pielęgnacji włosów przetłuszczających się, a również do włosów ze tendencją do łupieżu, ponieważ działa łagodząco oraz przeciwzapalnie na skórę głowy. Ale jego barwiące właściwości często stosowane są w szamponach oraz płukankach do ciemnych włosów, również farbowanych, bo podtrzymują ich kolor.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ