artykuły nabiałowe

Nabiał to grupa produktów spożywczych obejmująca mleko, artykuły mleczne i jajka. Przykładami przetworów mlecznych są sery, jogurty, kefiry, śmietanka, maślanka, twarogi. W czasach, gdy nasze mamy były dziećmi, szklanka mleka była symbolem zdrowia oraz racjonalnego żywienia. Obecnie wokół mleka oraz jego przetworów pojawia się wiele kontrowersji. Skutkiem tego jest ograniczanie nabiału w diecie dzieci, a w konsekwencji – niedobory wapnia oraz witaminy D. Chwytliwe hasło: „Pij mleko, będziesz wielki” znaczy po prostu tyle, iż dla dzieci jest toż sam z najważniejszych pokarmów. Dietetycy w Polsce oraz Europie mówią jednogłośnie, iż mleko oraz jego przetwory powinny być te w diecie każdego dziecka, oczywiście gdy nie jest ono na nie uczulone.

Mleko oraz produkty mleczne jako źródło wapnia

Mleko a jego produkty to najdoskonalsze źródło łatwo przyswajanego wapnia, koniecznego do budowy zębów oraz kości. W czasie pierwszych lat życia wiąże się połowa naszej wagi kostnej. Druga połowa powstaje do 25.–30. roku życia. Potem już ale jej ubywa, średnio 1 proc. rocznie. A im dużo wapnia w kościach zgromadzi dziecko, tym niższe ryzyko złamań oraz osteoporozy w starym wieku. Wapń jest niezbędny również do dobrego krzepnięcia krwi, pracy mięśni, układu nerwowego oraz hormonalnego. Dla dzieci doskonałym źródłem wapnia jest mleko – naturalne czy modyfikowane.

» Warto zapamiętać:

Ilość wapnia, która pokrywa potrzeby każdego niemowlęcia, to 400–600 mg dziennie. Starsze dzieci potrzebują go więcej, bo 800 mg, a od 10. roku życia – 1200 mg.

Mleko z piersi oraz z butelki

Najlepszym pokarmem dla dzieci w 1. roku życia jest mleko mamy. Zawiera dobrze przyswajane białko oraz inne potrzebne elementy odżywcze, z wyjątkiem witaminy D. Dlatego niemowlęta od pierwszych tygodni życia powinny dostawać witaminę D w kropelkach, w liczby 400 jednostek dziennie. Trzeba ją dawać maluszkom karmionym piersią bez powodu na porę roku, bo w przeciwieństwie do starszych dzieci, których dieta jest bardzo urozmaicona oraz jakie nie są rygorystycznie chronione przed słońcem, niemowlęta są skrupulatnie osłaniane przed promieniowaniem UV. Przez pierwsze 6 miesięcy życia dzieci powinny być karmione wyłącznie naturalnie. Później powoli należy rozszerzać dietę dziecka, również o artykuły nabiałowe, ale mleko nadal powinno zostać cennym składnikiem diety. Gdy maluch nie że być karmiony naturalnie, dostaje mleko modyfikowane. To mleko krowie, którego skład został zmieniony tak, by przypominało pokarm kobiecy. Jest potrzebne oraz w pełni odpowiada potrzeby dziecka. A bo jest wzbogacone w witaminę D, dodatkowa jej ilość nie jest potrzebna (pod warunkiem, iż niemowlę wypija przynajmniej 800 ml mleka).

 artykuły nabiałowe

Warto zapamiętać:

Niemowlętom oraz małym dzieciom nie składa się mleka krowiego ani koziego. Znajdujące się w nich białko różni się od tego z mleka mamy oraz modyfikowanego. Poza tym, mleko krowie zawiera niekorzystną dla dziecka ilość oraz proporcje elementów mineralnych, głównie sodu oraz fosforu, co nadmiernie obciąża nerki oraz może iść do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Mleko krowie można podawać właśnie w trzecim roku życia, a w innych sytuacjach, gdy sytuacja ekonomiczna rodziców nie pozostawia wyboru, przed drugimi urodzinami.

Ile porcji mleka co dnia

Miesięczny malec wypija zazwyczaj blisko 90–110 ml na porcję, a jada przeciętnie siedem razy na dzień. Z miesiąca na miesiąc objętość porcji wzrasta, a obniża się ich ilość – tak, iż półroczny smyk jada przeciętnie pięć razy dziennie po 180 ml, a roczniak nawet 220–230 ml. Są toż właśnie orientacyjne porcje, bo dziecka nie da się zaprogramować oraz raz może zjeść 200, a jak indziej 150 ml mleka. Nie posiada w tym nic niepokojącego. Powoli zmienia się również charakter mlecznych posiłków. Blisko 5.–6. miesiąca bycia w diecie malca oprócz mleka pojawia się mleczna kaszka ryżowa czy kukurydziana albo kleik. W 7.–8. miesiącu są to już dwie, a czasem nawet trzy porcje kaszki mlecznej czy kleiku. Gdy malec ma 2–3 lata, powinien pić blisko 3–4 szklanek mleka dziennie, by zaspokoić zapotrzebowanie na wapń. Ale gdy dziecko nie przepada za mlekiem, nic nie musi go pić. Trzeba tylko pamiętać o to, by w normalnym menu gościły inne przetwory mleczne, np. budyń, domowej roboty koktajle, jogurt, twarogi, kawa zbożowa na podstawie mleka, żółte sery, maślanka, kaszki mleczne z owocowymi dodatkami, placki z serka homogenizowanego, kakao.

Warto zapamiętać:

Dietetycy biją na alarm, bo w diecie dzieci brakuje wapnia, i to zagraża epidemią osteoporozy w przyszłości. Niestety, gdy pod koniec czasu niemowlęcego mleko przestaje być podstawą diety, rodzice przestawiają dziecko na styl odżywiania zbliżony do tego, jakiemu hołdują dorośli. A dziecko jeszcze powinno pić przynajmniej 3 szklanki mleka dziennie czy zastępować mleko innymi produktami nabiałowymi. To wydaje mu możliwość uzyskania „polisy” na następne lata, jaką są mocne oraz zdrowe kości. Dlatego dzieci w wieku do 3 lat powinny pić mleko modyfikowane, a jeżeli to złe ze względów finansowych, mleko UHT o zawartości 2 proc. tłuszczu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ