Mleko kozie

Zalety mleka koziego a jego przetworów dostrzegają już nie tylko amatorzy medycyny niekonwencjonalnej. Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie uznali je za tzw. żywność funkcjonalną. Dlaczego warto spożywać sery oraz pić mleko kozie?

Mleko kozie – skarbnica witamin, minerałów oraz oligosacharydów

Mleko oraz sery kozie zdobywają w Polsce jeszcze większą popularność. Jednak artykuły tego sposobie nadal są bardziej lubiane przez obywateli różnych zakątków świata. Wiesz, iż skład koziego mleka przypomina mleko ludzkie? Liczne badania naukowe dowodzą, iż mleko kóz wywiera pozytywny nacisk na zdrowie. Jakie zalety się w nim zawierają? Kozie mleko cechuje się niedużą zawartością laktozy, niższą niż mleko krowie. Dlatego często dobrze działają na nie osoby z nietolerancją tego organicznego związku chemicznego. Znajduje się w nim dużo oligosacharydów, które – gdy dojdą do jelit – pełnią rolę prebiotyku – stoją się pożywką dobroczynnych bakterii, które tam bytują. Mleko kozie warto pić także ze względu na dobrą proporcję witamin oraz minerałów w składzie. To tylko głównie dzięki nim łączy się do mleka ludzkiego . Ma wiele witaminy D3, która pozytywnie wpływa na przyswajanie wapnia, a to wzmacnia zęby oraz tkankę kostną. Mleko kóz a jego produkty to również bogate źródło niacyny, biotyny, magnezu, wapnia, fosforu, potasu oraz żelaza. Zajmuje się je osobom z anemią (z braku żelaza). Żelazo, które zapewniają, organizm stosunkowo łatwo przyswaja.

Ser kozi – wartości odżywcze

Sery kozie mają wszystkie istotne dla zdrowia elementy odżywcze. Zawierają wiele białka, cynku, kwasu foliowego, witamin z klasy B oraz A. Stanowią skarbnicę mikroelementów tj.: wapń, potas, fosfor lub magnez, koniecznych do budowy szkieletu, kości, mięśni, mózgu i odpowiedniej pracy serca oraz nerek. Szklanka koziego mleka dostarcza organizmowi aż 33 proc. dziennej zawartości wapnia, i 17 proc. dziennej zawartości białka.

Nie od dzisiaj wiadomo, iż światową ojczyzną serów jest Francja. W Polsce dopiero zaczynamy odkrywać zalety tych artykułów oraz jeszcze częściej włączamy je do naszej diety. Szeroką gamę francuskich kozich serów oferuje na rodzimym rynku marka Merci Chef!, znana na świecie z najwyższej jakości produktów.

Dostarcza białko, kwasy tłuszczowe oraz nie uczula

Jedną z najważniejszych cech koziego mleka jest brak zawartości pewnej frakcji kazeiny (charakterystycznej dla mleka krowiego). Mleko kozie zdecydowanie rzadziej powoduje reakcje uczuleniowe, na ogół dobrze tolerują je osoby z tzw. skazą białkową. Mleko kozie to bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-6, które wchodzą w skład błon komórkowych, zapobiegają stanom zapalnym oraz regulują poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Białka, które znajdują się w mleku kóz, należą do łatwiej przyswajalnych oraz wyższych niż te, które ma mleko krów. Na uwagę zasługują także korzystniejsze proporcje aminokwasów, w tym egzogennych (których ludzki organizm sam nie wytwarza). Których jeszcze walorów doszukać można się w mleku kóz? Odnajdziesz w nim „gotową” witaminę A, tymczasem mleko krowie zawiera tylko prowitaminę – karoten. Wiesz, iż to wielkie źródło kwasu orotowego, a to witaminy B13? Składnik stanowi ważny element budulcowy komórek, a również przyspiesza procesy regeneracji tkanek.

Mleko kozie

W leczeniu wad oraz kosmetologii

Mleko kozie oraz jego przetwory wspomagają terapię chorób wątroby, oskrzeli, płuc oraz astmy. Łagodzą egzemy i ostry katar żołądka oraz jelit. Prowadzono także badania, które dowiodły znaczenia mleka koziego w profilaktyce niektórych nowotworów. Znajduje się także, iż górale kaukascy, którzy spożywają dużą liczba mleka kóz oraz jego przetworów, właśnie tym produktom zawdzięczają swoją długowieczność. Dobroczynne właściwości mleka koziego od lat docenia się również w kosmetologi. Białka skutecznie odżywają skórę, podobnie jak witaminy, które pełnią te prace antyoksydantów, zabezpieczają przed szkodliwym wpływem wolnych rodników oraz spowalniają procesy starzenia komórkowego. Proteiny aktywizują komórki skóry do wytwarzania kolagenu, który zapewnia skórze młodość oraz jędrność. Kremy z mleka kóz działają antybakteryjnie, nawilżająco oraz pomagają zachować naturalne pH skory (głównie dzięki zawartości kwasów tłuszczowych oraz trójglicerydów). Gdy chcesz usprawnić swój profil oraz marzysz o jedwabiście gładkiej skórze – weź kąpiel w kozim mleku. Zazwyczaj do tego celu zajmuje się mleko w proszku, które zachowuje podstawowe właściwości medyczne oraz wartości odżywcze. Gdy wyjdziesz z wanny, sięgnij po szklankę koziego mleka – najlepiej prosto od kozy (kupisz je np. w gospodarstwach ekologicznych).

Niezwykłe zalety mleka kóz

Mleko kozie zajmuje się popularnością na całym świcie – powoli jego zalety doceniają także Polacy. Jego skład jest bardzo pożyteczniejszy od mleka krowiego oraz przypomina mleko ludzkie. Sery wykazują się równie cennymi właściwościami. Warto zwrócić uwagę np. na sery dojrzewające, produkowane z mleka niepasteryzowanego. Mleko kóz stosuje się w leczeniu wielu wad, ich walory zajmuje się i w kosmetologii.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ