termin porodu

By obliczyć termin porodu wystarczy znać datę ostatniej miesiączki oraz długość cyklu menstruacyjnego. Za pomocą ostatnich informacji można obliczyć przewidywaną datę porodu. Pomoże w tym również reguła Naegelego. Jednak termin porodu określany jest obecnie na pierwszej potwierdzającej ciążę wizycie u ginekologa, nie ma co się zbyt mocno do niego przywiązywać. Jedynie 4-5% dzieci przyjdzie na świat dokładnie w czasie. Dlaczego tak się dzieje? Bo w ciągu mamy tylko parę dni płodnych, których termin że jest określić precyzyjnie. Poza tym, sposoby wyznaczania dnia porodu nie są doskonałe oraz zakładają pewną sytuację wzorcową, „zapominając” o indywidualnym tempie wzrostu dzieci. Można to zadać sobie pytanie, po co ten czas określać? Przecież, tak lub inaczej, to maluch zadecyduje, kiedy zechce przyjść na świat, a stanie się to, gdy już będzie zdolny do własnego życia poza łonem mamy. Niestety, to jedynie teoria. Natura nie zawsze działa jak szwajcarski zegarek. Zdarzają się sytuacje, gdy poród zaczyna się zbyt wcześnie czy nie zaczyna się mimo osiągnięcia dojrzałości przez malucha. Jedna a inna sytuacja niosą ze sobą duże ryzyko dla zdrowia oraz bycia dziecka. Stąd również lekarzom niezbędny jest pewien punkt odniesienia, wg którego będą prowadzili opiekę nad ciężarną oraz jej maleństwem. Nie ma te co ukrywać, iż przyszła matka chciałaby wiedzieć jak najdokładniej, jak w rodzinie pojawi się nowy członek. Przecież lubimy mieć wszystko zaplanowane oraz pod kontrolą. Chcesz dowiedzieć się, kiedy Twój maluszek przyjdzie na świat? Ginekolog najczęściej wyznacza termin porodu w oparciu o pierwszy dzień ostatniej miesiączki; a później, gdy wykona USG, koryguje datę na bazie wyniku. A to tylko termin orientacyjny – Twoja pociecha może zrodzić się trochę wcześniej czy później – jedynie 3-5 proc. dzieci wydaje się dokładnie we określony dzień.

Odpowiedni termin porodu – to istotne!

Odpowiednie obliczenie terminu porodu pozwala określić dokładny wiek ciąży. To niezmiernie istotny element opieki nad przyszłą mamą. Przy jego pomocy specjaliści, gdy pojawiają się komplikacje, mogą szybko określić właściwe postępowanie. Z ostatnich informacji zależy zdrowie mamy oraz dziecka, gdy dochodzi do zahamowania wewnątrzmacicznego wzrastania płodu, w wypadku ciąży zagrożonej poronieniem czy przedwczesnym porodem.

Reguła Naegelego

Obecnie część lekarzy oblicza termin porodu, stosując wiekową już regułę Naegelego. Jest toż typ opracowany przez niemieckiego lekarza Franza Naegele (1778 – 1851). Dzięki jej zastosowaniu, możliwe jest obliczenie prawdopodobnego czasu trwania ciąży. Metoda ta to swego typu matematyczne wyliczenie, które może niezbyt dokładnie pokryć się z biologicznym czasem trwania ciąży, związanym ściśle z ze stopniem wzrostu oraz starzenia się łożyska. Reguła ta zakłada, iż ciąża trwa 280 dni (odliczając kolejno od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), 40 tygodni, czyli 10 miesięcy księżycowych. Wszystko było pięknie, gdyby każda osoba miała systematyczne, 28 dniowe cykle z owulacją występującą dokładnie w ich połowie, czyli w 14 dniu. Na dodatek, każdy miesiąc winien być 30 dni a konkretnie 30,416 dni. Wzór wygląda tak: Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7dni – 3 miesiące + 1 rok.

Wyznaczenie dnia owulacji

Trochę inaczej może wyglądać obliczanie terminu porodu u kobiet, które prowadzą dokładne oraz sumienne obserwacje zmian występujących w ich systemie, dotyczących m.in. cech fizycznych śluzu oraz temperatury ciała. Możliwe jest to otrzymanie za punkt wyjścia dnia prawdopodobnej owulacji oraz zapłodnienia. Niestety, z doświadczenia wiem, iż nie każdy specjalista chce uwzględnić informacje, które wydaje mu kobieta, bo nie daje wiary temu, iż tak wie ona, co mówi. Gdy jednak termin porodu będzie miany od tego czasu, wtedy do daty należy dodać 266 dni. Okres trwania ciąży wyniesie 38 tygodni (9 oraz pół miesiąca księżycowego). Trochę inny jest wzór: Termin porodu = data poczęcia (czy owulacji) – 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.

termin porodu

Termin porodu z USG

Najbardziej dobre w wyznaczaniu terminu porodu wydaje się być badanie USG, pod warunkiem, iż przeprowadzono je wcześnie, w Oraz trymestrze ciąży. Margines błędu uczy się to na +/- 7 dni. USG między 14 a 20 tygodniem to już 10 dni, 21-30 14 dni, i na finiszu, między 31 a 42 tygodniem, USG poda datę z 21-dniową dokładnością. W trakcie badania programy komputerowe zainstalowane w systemie do badań ultrasonograficznych przeprowadzają analizę wyników pomiarów długości rączek oraz nóżek maluszka, obwodu jego głowy brzucha itp. i informacji takich, jak długość cykli, ostatni dzień miesiączki. Po 14 tygodniu ciąży na plan pierwszy wychodzą cechy indywidualne w ciągu dziecka, takie jak genetyczne uwarunkowania. Na jego wielkość wpływać ponadto mogą dolegliwości mamy np. nadciśnienie oraz styl jej bycia. Wtedy ciężko o wiarygodne wyniki. Dokąd wyznaczane w różny sposób terminy porodu różnią się z siebie w granicach +/- 2 tygodnie, nie ma warunku do zmartwień, wszystko mieści się w zakładanej normie. Dopiero gdy odchylenia są większe, należy przyjrzeć się im uważnie oraz odnaleźć ich przyczynę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ