Kamica nerkowa

Kamienie nerkowe, to wyraźny sygnał, że w naszym organizmie nastąpiły pewne zaburzenia. Analizując skład kamieni, ich wielkość i miejsce, w jakim zostały uformowane, lekarze są w stanie określić zespół przyczyn, które doprowadziły do tej anomalii. Czy zatem korzystając ze współczesnej wiedzy można ograniczyć ryzyko formowania się złogów?

Kamienie nerkowe – dlaczego i u kogo powstają?

Kamica nerkowa jest chorobą, która dotyka (jak się szacuje) 10% mężczyzn i 5% kobiet. Szczególnie zagrożeni jej atakiem są panowie w wieku 40-50 lat, u pacjentek najczęściej uderza między 50. a 70. rokiem życia. Niemniej coraz częściej przypadki choroby odnotowywane są także wśród dzieci i młodzieży. Grupa ryzyka obejmuje osoby, u których stwierdzono pewne schorzenia, a także u tych, którzy prowadzą określony styl życia. Chodzi przede wszystkim o osoby unikające ruchu, o zbyt wysokim BMI, nieprzestrzegające zasad zdrowej i zbilansowanej diety. Nie bez znaczenia są również szybkie tempo życia (i wynikający z niego stres) oraz szeroka dostępność preparatów witaminowych i ich niekontrolowane spożywanie przez pacjentów. W tych warunkach kamienie nerkowe pojawiają się zdecydowanie częściej. Choroby, które podwyższają prawdopodobieństwo wystąpienia epizodu kolki nerkowej u pacjenta, to między innymi: nadczynność przytarczyc, ubytki jelita po zabiegach operacyjnych, choroba Crohna, zaburzenia metabolizmu czy cukrzyca typu 2. Otyłość i znaczna nadwaga to podwyższenie ryzyka kamicy o 40% u mężczyzn i aż o 80% u kobiet.

Kamica nerkowa dieta

Kamienie w pęcherzu moczowym oraz w innych obszarach układu moczowego, o ile nie są wynikiem odrębnej choroby, tworzą się ze względu na specyficzne warunki, panujące w tym układzie. To, czy odczyn naszego moczu jest kwasowy, czy też zasadowy, możemy wyregulować stosując się do konkretnych zaleceń dietetycznych. Najważniejszym z nich, obowiązującym bez względu na rodzaj kamicy, jest przyjmowanie znacznej ilości płynów (ilość wydalanego moczu powinna wynosić min. 2 litry bez względu na panującą pogodę) (5). Należy przyjmować je przez cały dzień, regularnie, w tym także tuż przed snem. Napoje powinny mieć neutralne pH (zalecana jest filtrowana woda, która powinna stanowić co najmniej połowę dziennej porcji). U osób, które pierwszy epizod kolki i „poród” kamienia mają już za sobą, na podstawie badania jego składu możliwe jest określenie rodzaju choroby. W zależności od tego, jaka zaatakowała nas kamica nerkowa dieta powinna skupiać się na zalecanych produktach z wyłączeniem tych, które przyczyniają się do wytrącania określonych złogów. Przykładowe produkty wskazane i zakazane, to:

Kamica nerkowa zapobieganie z użyciem metod naturalnych

Reasumując, profilaktyka kamicy nerkowej obejmuje zalecenie prowadzenia całościowo zdrowego stylu życia (dieta, aktywność fizyczna, unikanie nadwagi, eliminacja soli z potraw), wysokiej podaży płynów, a w przypadku, gdy znany jest skład kamieni – stosowania planu żywieniowego opartego na zalecanych produktach. W walce z chorobą bardzo przydatne są także naturalne metody eliminacji kamieni, oparte na preparatach ziołowych. W profilaktyce kamicy zioła powinny stanowić terapię uzupełniającą, która po konsultacji z lekarzem może przynosić działania rozkurczowe, odtruwające, moczopędne, czy bakteriobójcze. Działania takie wykazują między innymi następujące zioła: liść brzozy, korzeń łopianu i pietruszki, ziele skrzypu, nawłoci, korzeń mniszka, liść ruty, porzeczki czarnej, ziele rdestu ptasiego, kwiat tarniny, ziele tasznika.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa – leczenie

Celem leczenia kamicy nerkowej jest łagodzenie objawów i zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby. Kamica nerkowa leczona jest zależnie od rodzaju kamienia i ciężkości objawów. Osoby z ciężkimi objawami mogą wymagać pobytu w szpitalu. Leki podawane są w postaci dożylnej lub doustnie. Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen, naproksen, diklofenak czy ketoprofen, stosuje się przy doraźnym leczeniu bólów słabszych i umiarkowanych. Dodatkowo podaje się leki rozkurczające mięśniówkę gładką (będącą składową ścian dróg moczowych), takie jak papaweryna, hioscyna, oksyfenonium czy drotaweryna.

W przypadku silnego bólu, może być konieczne przyjmowanie leków narkotycznych, takich jak tramadol czy petydyna, oraz dodatkowo także wspomnianych leków rozkurczowych. W zależności od rodzaju kamienia, lekarz może przepisać lek w celu zmniejszenia powstawania kamieni lub ułatwiający ich rozbicie i usunięcie materiału, który jest ich przyczyną. Terapia kamicy nerkowej może obejmować zastosowanie następujących leków:

antybiotyki,

leki moczopędne,

wodorowęglan sodu lub cytrynian sodu.

Czasami konieczne jest leczenie szpitalne lub pilna konsultacja urologiczna. Wskazaniami do takiego postępowania są:

skąpomocz lub bezmocz,

towarzysząca kolce nerkowej gorączka i inne objawy świadczące o zakażeniu układu moczowego,

brak poprawy po zastosowanym leczeniu farmakologicznym (zwłaszcza jeśli złóg jest większy niż 5 mm).

Leczenie inwazyjne, czyli zabiegowe, stosowane jest w indywidualnych przypadkach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ