ból z prawej strony brzucha

Czujesz ból z prawej strony brzucha i zastanawiasz się, czym może być spowodowany? Ważną sprawą, jaką powinnaś wykonać jest wizyta lekarska. Poniżej odnajdziesz jednak krótki przewodnik, który podpowie Ci, które członki są zlokalizowane po prawej stronie jamy brzusznej i jakie schorzenia połączone są z dolegliwościami w tym miejscu.

Gdy brzuch boli z prawej strony

nie jest jednej, precyzyjnej odpowiedzi na pytanie: czemu tak się dzieje? Jest bowiem szereg dolegliwości, które potrafią powodować ból z prawej strony brzucha. W jamie brzusznej kryje się wiele ważnych organów, w tym decydująca ilość układu pokarmowego, a jednocześnie naczynia krwionośne i chłonne oraz nerwy. Co znajduje się po prawej stronie brzucha? Na przykład: wątroba, pęcherzyk żółciowy, część wstępująca okrężnicy, kątnica (jelito ślepe) z wyrostkiem robaczkowym. Dolegliwości umieszczone w owek stronie mogą również być efektem problemów z nerkami lub narządami rodnymi. A nie stawiaj diagnozy sama, jedynie udaj się do lekarza. Oprócz lokalizacji bólu (zwróć uwagę, czy jest zlokalizowany w górnej, czy w dolnej części jamy brzusznej), ważne jest wskazanie jego typu (np. ból tępy, silny, kłujący, rwący). Oto lista możliwych przyczyn bólu brzucha po prostej stronie.

Ból po prawej-górnej stronie brzucha może oznaczać:

zapalenie wyrostka robaczkowego,

przypadłość wątroby (np. zapalenie, rak),

zapalenie dróg żółciowych,

zapalenie uchyłków,

nieżyt żołądka,

przepuklinę rozworu przełykowego,

niedrożność jelit,

wrzody trawienne,

zapalenie osierdzia,

chorób nerek (jak kamienie, choroba, rak),

uraz, skaleczenie,

zapalenie płuc,

zapalenie opłucnej,

zwężenie odźwiernika,

półpasiec,

raka żołądka 1.

Ból po dolnej-prawej stronie brzucha iż być połączony z takimi dolegliwościami, jak:

zapalenie wyrostka robaczkowego (w owym wypadku bywa, iż ból zatrzymuje się wpierw w górnej części brzucha, a potem wędruje ku dołowi),

zapalenie pęcherzyka żółciowego,

zapalenie uchyłków,

niedrożność jelit,

wirusowe zapalenie żołądka i jelit,

problemy związane z szyjką macicy,

endometrioza,

ból owulacyjny,

torbiel jajnika,

zapalenie jajowodów,

zapalenie pęcherzyków nasiennych,

problemy z nerkami (dolegliwości, kamienie),

przepuklina pachwinowa,

zapalenie nerek,

tętniak aorty,

nowotwór,

uraz.

ból z prawej strony brzucha

Ból brzucha po prostej stronie – kamica nerkowa

Silny i chroniczny ból brzucha po prawej stronie, winien być szybko skonsultowany z lekarzem. W okresie diagnozowania niezwykle ważne jest zgodne umiejscowienie źródła bólu a jego charakter. Tępy i gniotący ból zlokalizowany w okolicy prawego podżebrza może informować o kamicy nerkowej. W takiej sytuacji bólowi wtórują również mdłości, mdłości oraz wzdęcia brzucha.

Ból brzucha po prawej stronie – ból pochodzenia jelitowego

Ból brzucha po prawej stronie może być również źródło jelitowe. W owym wypadku sygnały będą wyjątkowo podobne do tych towarzyszących zapaleniu pęcherzyka żółciowego lub wyrostka robaczkowego.

Ból brzucha po prawej stronie – tętniak aorty brzusznej

Pulsujący ból brzucha po prawej stronie, promieniujący do krocza oraz krzyża może informować o tętniaku aorty brzusznej. Schorzenie to wymaga natychmiastowej specjalistycznej interwencji lekarskiej, ponieważ pęknięcia tętniaka zagraża życiu pacjenta.

Ból brzucha po prawej stronie – zapalenie otrzewnej

W sytuacji, gdy ból brzucha po prawej stronie ma duży, stały charakter może być objawem ostrego stanu zapalnego otrzewnej ściennej. W takiej sytuacji ból rozwija się podczas naciskania powłok brzusznych a w czasie gwałtownego oderwania ręce od skóry brzucha. Szczególnie istotne dla zapalenia otrzewnej jest asystujące bólowi rozciągnięcie powłok brzusznych – tak nazywany brzuch deskowaty. Etap tenże wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej ponieważ zagraża bezpośrednio życiu pacjenta.

Ból brzucha po prawej stronie – zapalenie wątroby

Ból brzucha po prawej stronie umieszczony w górnej ćwiartce może być symptomem zapalenia wątroby.

Ból pod prawym żebrem, w dole biodrowym, kłucie w boku – co charakteryzują inne rodzaje bólu?

Jedną z popularnych chorób jamy brzusznej jest ból pod żebrami z prawej strony. Za jego pojawienie się mogą odpowiadać: schorzenia dróg żółciowych i wątroby, a również: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, dolegliwości jelit, zapalenie trzustki, dolegliwości nerek, a w przypadku zapalenia płuc – gdy zaatakowany został prawy, dolny płat płuca.

Kłucie z prawej strony brzucha może przeszkadzać Ci w momencie owulacji, a nie tylko. Kłucie w dobrym brzegu brzucha pojawia się także przy kłopotach z nerkami (takich jak kamienie), dolegliwościach jelit, a jednocześnie podczas zapalenia wyrostka robaczkowego.

Jeśli cierpisz na silny ból z prawej strony brzucha, o skurczowym, rozlanym charakterze, możesz mieć problemy ginekologiczne, jak zapalenie jajnika.

Który narząd jest największy w jamie brzusznej?

Odpowiedź brzmi: wątroba, która u dorosłego mężczyzny waży blisko 1,5 kg. Znajduje się ona po prawej stronie, pod przeponą i w ogromnej części otoczona jest przez żebra.

[Głosów:6    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ