Wyciąg z aronii warto być w domu przez cały rok. Owoce aronii są bogate w witaminy oraz związki roślinne, które są korzystny nacisk na nasze zdrowie, pomagając stać się przed dolegliwościami, i tymi najgroźniejszymi: rakiem oraz miażdżycą. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości lecznicze ma aronia oraz wyciąg z aronii. Wyciąg z aronii ma piękny kolor ciemnej, głębokiej czerwieni. Właściwości zdrowotne aronii są nie do przecenienia – to czymś na dolegliwości cywilizacyjne: nadciśnienie, miażdżycę, nowotwory oraz zaburzenia oczu. Wydaje się go z jagód aronii czarnoowocowej (Aronia melanocarpa), krzewu, któremu niezwykle się spodobał europejski klimat. Aronia wspaniale wzrasta oraz powoduje w Polsce – jesteśmy potentatem w uprawie tych krzewów. Czas na korzystanie z owoców aronii, które teraz, wczesną jesienią nadają się do zbioru. Pochodząca z Ameryki Północnej aronia należy do tej samej rodziny co jarzębina. Sprowadzenie jej do Europy zawdzięczamy Miczurinowi, słynnemu rosyjskiemu sadownikowi, który wyhodował rozmaite nowe gatunki roślin oraz był zapędy do całkowitego przekształcania przyrody. Za aronię jednak winni mu być wdzięczni. Jej produkty są bardzo bogate w elementy, które umożliwiają nam obronić się przed dolegliwościami cywilizacyjnymi.
Przeciwutleniacze z aronii zabezpieczają przed rakiem
Dojrzałe jagody aronii czerwonoowocowej (Aronia melanocarpa) zawierają bogactwo witamin, minerałów oraz mikroelementów wykorzystywanych w środkach medycznych oraz suplementach diety. Aronia ma wiele witaminy P. Witamina P to nic innego jak bioflawonoidy czyli substancje fitochemiczne będące w roślinach. Są to barwniki, które nadają kolor zwłaszcza owocom. Pełnią jednak dodatkowo funkcje ochronne – bronią rośliny przed bakteriami, wirusami oraz grzybami, a również przed niekorzystnym działaniem światła oraz inwazją insektów. Kiedy zjadamy bioflawonoidy z produktami oraz warzywami, zajmują się do pracy również w swym systemie. Działają jak witaminy oraz są cennymi przeciwutleniaczami. W aronii są z tej rodziny następujące elementy: flawonoidy – rutyna oraz kwercetyna, katechiny, antocyjany oraz leukocyjany. Drużyna niezwykle dynamiczna oraz efektywna nie jedynie w usuwaniu wolnych rodników. Oprócz bioflawonoidów aronia zawiera jeszcze witaminy: C, B2, B3, B9 (czyli kwas foliowy) i witaminę E. Bioflawonoidy poprawiają trawienie oraz działanie witaminy C, która z kolei oddziałuje dobrze na działanie innego przeciwutleniacza – witaminy E. Brygada przeciwutleniaczy wspiera siły obronne organizmu w ochronie komórek przed wolnymi rodnikami, które mogą skutkować zmiany degeneracyjne i przyczyniać się do tworzenia oraz wzrostu komórek rakowych. W aronii są również cenne makro- oraz mikroelementy: wapń, żelazo, miedź, molibden, mangan jod oraz bor, konieczne do tego, by prawidłowo przebiegały rozmaite procesy w systemie.
Aronia na nadciśnienie oraz dolegliwości oczu
Bioflawonoidy z aronii – przede wszystkim rutyna oraz antocyjany – działają niezwykle pozytywnie na naczynia krwionośne. Wzmacniają je, uelastyczniają, uszczelniają ich ściany oraz regulują przepuszczalność. Bioflawonoidy z aronii przyczyniają się do zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi. Poprawiają również pracę najdrobniejszych naczynek krwionośnych, np. tychże w oku oraz wokół mieszków włosowych. Opóźniają więc postępowanie chorób oczu: jaskry, zaćmy i degeneracji plamki żółtej na siatkówce (AMD). Antocyjany regenerują rodopsynę -barwnik na siatkówce wpływający na jakość widzenia. Antocyjany ograniczają również utlenianie lipidów, obniżają poziom złego cholesterolu LDL, podwyższają jednak dobry cholesterol HDL.
Co można przygotować z aronii oprócz soku?
Świeże owoce aronii są cierpkie, to raczej nie jada się ich na surowo. Można je przemrozić w zamrażalniku przez 48 godzin, tak jak owoce tarniny, oraz to tracą cierpkość. Najprościej przygotować suszoną aronię, z której zimą uczy się znakomite herbatki. Aronia dobrze nadaje się na dżemy, galaretki, konfiturę do mięs i na wyciąg. Wyciąg z aronii warto pić przez całą zimę, bo sprzyja wzmacnianiu odporności.
Aronia przeciw cukrzycy
Wykorzystywanie owoców aronii zapobiega wystąpieniu cukrzycy. Zamknięte w owocu substancje powodują odpowiedniejsze wykrywanie obecności insuliny w systemie, a dzięki temu skuteczność jej działania wzrasta. Za efekt takiej zależności uważa się zmniejszenie poziomu cukru we krwi. Trzymiesięczna kuracja pacjentów stosujących zastrzyki insulinowe polegająca na normalnym podawaniu soku z aronii spowodowała zmniejszenie stężenia cukru we krwi. Kuracja poprawiła również wynik badania poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1c u pacjentów 3.
Aronia poprawia wzrok
Naturalne barwniki (antocyjany) aronii stosuje się i w terapiach okulistycznych. Zamknięte w wyciągu z aronii elementy poprawiają mikrokrążenie w gałkach ocznych. Wyciągi z tego owocu stosuje się te w: terapii krótkowzroczności, retinopatii, w okulistycznych schorzeniach starczych połączonych z jakością widzenia. W badaniach naukowych wykazano lecznicze działanie antyoksydacyjne aronii w schorzeniach wzroku, u których podłoża leży stres antyoksydacyjny (starcze zwyrodnienie plamki żółtej AMD, jaskra oraz zaćma).