Zajady

Zajady to przypadłość zwana inaczej zapaleniem kątów ust (czy z języka łacińskiego cheilitis angularis), zazwyczaj związana z chorobą bakteryjną czy grzybiczą. Powstanie zajadów polega na pękaniu kącików ust oraz przygotowywaniu się nieestetycznych nadżerek. Stan zapalny może tworzyć się z zaczerwienieniem, niewielkim bólem, pieczeniem czy szczypaniem. Co mu służy oraz jak się go pozbyć?

Zajady w kącikach ust – jak się tworzą?

Nadżerki mogą pojawiać się u kobiet w każdym wieku, a w wypadku niektórych jest większa chęć do ich wzrostu. Chroniczny związek ze śliną sprzyja namnażaniu się bakterii oraz drożdżaków, dlatego częste oblizywanie ust może skutkować powstanie zapalenia. Ponadto osoby z osłabioną odpornością lub cukrzycą także są bardziej wrażliwe na wzrost zapalenia.

Inne elementy sprzyjające zajadom na ustach to:

deficyt żelaza,

deficyt witamin z klasy B, szczególnie B2 i kwasu foliowego,

drażnienie kącików ust, np. przez protezę dentystyczną,

uczulenie na nikiel znajdujący się w sztućcach.

Jak leczyć zajady?

Skuteczny środek na zajady w formie maści czy kremu możesz nabyć bez recepty w każdej aptece. Środek winien być właściwości bakteriostatyczne, przeciwzapalne oraz regenerujące. Dobrze sprawdza się maść z witaminami A także E i dostępne w małych saszetkach maści antybiotykowe, które wystarczy kilka razy dziennie nanieść na zmianę, by szybko zauważyć rezultaty. Dobra maść na zajady również przyspiesza gojenie się nadżerki, jak oraz łagodzi palenie oraz świerzbienie.

Domowe sposoby na zajady

Czym smarować zajady, kiedy brakuje Ci pod ręką aptecznej maści? Przydadzą się „środki” z pobliskiego sklepiku spożywczego. Nie jednak są tak efektywne jak też z apteki, ale ich wykorzystywanie stanowi „pierwszą pomoc” w wypadku pojawienia się zapalenia. Co wpływa na zajady spośród naturalnych leków? Oto skuteczne formy z wykorzystaniem łatwo dostępnych produktów:

Miód – kilka razy dziennie smaruj zajady tym naszym naturalnym antybiotykiem.

Drożdże – kawałeczek drożdży piekarniczych zalej odrobiną ciepłej wody oraz wymieszaj na papkę, a potem pozostaw ją na kącikach ust do pełnego wysuszenia. Drożdże są świetnym źródłem witamin z klasy B, więc ich efektywność w leczeniu zajadów.

Oliwa z oliwek – jest droga w witaminy, a i skutecznie łagodzi podrażnienie oraz wysuszenie.

Czosnek – ząbek czosnku hamuje wzrost bakterii oraz grzybów, dlatego jest jednym z najlepszych domowych sposobów na zajady. Przekrój ząbek czosnku na pół oraz posmaruj nim nadżerkę.

Aloes – wyciąg z aloesu nie tylko odkaża, ale również regeneruje skórę. Możesz osiągnąć w aptece wyciąg czy gotowy środek z aloesem, a gdy masz roślinę w domu, przekrój liść oraz przyłóż miąższ na zmianę skórną.

Gdy stan zajadów się pogarsza, objawy nie ustępują czy masz nawroty, zgłoś się do specjalisty, który da Ci metodę na środek na zajady czy zaleci wykonanie dodatkowych badań.

Zajady – jak działać oraz zapobiegać, czyli kilka słów o odpowiedniej diecie

Zapalenie kącików ust ma wiele wspólnego z niedoborami elementów odżywczych, a w ramach leczenia oraz profilaktyki warto zadbać o dietę. Jaka witamina działa łagodząco na zajady? Sięgaj po artykuły bogate w witaminy z klasy B (mięso, ryby, mleko oraz produkty mleczne, jajka, drożdże, warzywa strączkowe) i witaminę C (cytrusy, jagody, paprykę, kiszoną kapustę). Ogranicz do minimum kawę oraz alkohol, które wypłukują z organizmu cenne witaminy oraz pierwiastki.

zajady

Zajady – leczenie

Wiele osób zastanawia się co pomoże na zajady. Gdy masz zajady, możesz używać kremów przeciwgrzybiczych, dostępnych w twojej aptece, a potem maść na zajady zawierającą 1 proc. hydrokortyzonu. W wypadku zajadów leczenie wymaga, by nakładać maść na zajady kilka razy w przeciągu dnia. Nie oblizuj ust, gdy stosujesz maści na zajady. Dobrym wyjściem w czasie leczenie zajadow jest wykorzystywanie hipoalergicznego balsamu, który pomaga nawilżać usta oraz chroni ich pękaniu. Mając zajady leczenie możesz również wesprzeć, dostarczając mu witamin z klasy B w zwiększonej liczby, zwłaszcza na starcie stosowania. Witaminy z klasy B ważna również stosować w postaci naturalnej – w mleku oraz artykułach mlecznych, jajkach i warzywach zielonych. Gdy zajady są na tyle uporczywe, iż nie możesz się ich pozbyć domowymi środkami, umów się z specjalistą. Że on przepisać maść na zajady przeciw drożdżom. W stosunku z tym, iż etiologią zajadów że być obniżona wytrzymałość, warto jest zadbać, żeby ją zwiększyć, na przykład przyjmując suplementy diety zawierające żelazo i wzbogacając o nie dietę. Chociaż zajady nie są szkodliwe, są niezwykle nieprzyjemną chorobą. Szpecą piękny uśmiech, przez co osoby, u których się pojawiają tracą gwarancję siebie oraz dobre usposobienie. Na szczęście leczenie zajadów nie jest ciężkie, ani wymagające. Często wystarczy zmienić dietę oraz włożyć do niej artykuły, takie jak jajka, mleko lub ser, lub wykorzystać środek bez recepty, by pozbyć się bólu oraz dyskomfortu. Nawet gdy wyleczymy zajady, winni jednak pamiętać, by myśleć o usta oraz nierzadko je nawilżać.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ