fotelik samochodowy dla niemowlaka

Jeżeli zdarzało Ci się szukać w Internecie informacji na temat fotelików dla dzieci z pewnością zetknąłeś się z określeniem „testy ADAC„. Bardzo często w opisie danego fotelika jest informacja, ile gwiazdek otrzymał on w teście ADAC. O co dokładnie chodzi z tymi testami ADAC i dlaczego są one takie ważne?

Czym są testy ADAC?

Testy ADAC są testami bezpieczeństwa fotelików samochodowych organizowanymi przez niemiecki automobilklub pod taką właśnie nazwą. Testy są przeprowadzane regularnie, a ich wyniki są publikowane w Internecie, żeby każdy mógł się z nimi zapoznać. W testach tych sprawdzane są foteliki dostępne na niemieckim rynku.

Co jest weryfikowane w testach ADAC?

W trakcie testów foteliki ADAC są oceniane w kilku kategoriach, do których należą bezpieczeństwo, czyszczenie, komfort oraz użytkowanie. Dodatkowo weryfikacji podlegają materiały, z których wykonany jest sam fotelik. Jeżeli w jego składzie występuje jakaś szkodliwa substancja, to taki fotelik od razu otrzymuje najniższą możliwą ocenę, niezależnie od tego, jak dobrze sobie radzi w pozostałych kategoriach.

Podczas oceniania fotelika w kategorii komfort sprawdzane jest przede wszystkim to, czy fotelik będzie wygodny dla dziecka, czy dziecko będzie w nim miało odpowiednią pozycję oraz czy pasy w żaden sposób nie będą dziecka uciskać czy powodować dyskomfort.

W kategorii czyszczenie ocenie podlega łatwość czyszczenia tapicerki fotelika – sprawdzane m.in. jest to czy można ją w łatwy sposób zdjąć z fotelika oraz czy można ją wyprać w pralce. Kolejną sprawdzaną kategorią jest użytkowanie – tutaj nacisk kładziony jest przede wszystkim na łatwość montażu i demontażu danego fotelika w samochodzie.

Dla większości osób najważniejsza jest jednak ocena z kategorii bezpieczeństwo. W tych testach sprawdzane jest jak dany fotelik zachowa się podczas wypadku i czy będzie dobrze chronił dziecko.

W tym celu ADAC przeprowadza tak zwane testy zderzeniowe, czyli 2 różne symulacje wypadku samochodowego. Pierwsza symulacja dotyczy zderzenia czołowego przy prędkości 64 km/h, druga symulacja to zderzenie boczne przy prędkości 50 km/h. Jeżeli fotelik można zamontować w samochodzie zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy, to testy zderzeniowe przeprowadzane są w obu wariantach.

Testy zderzeniowe przeprowadzane są bezpośrednio przez ADAC, testy sprawdzające wyniki w pozostałych kategoriach najczęściej zlecane są innym firmom. Następnie ADAC zbiera informacje od tych firm i prezentuje zbiorcze wyniki.

Gdzie można znaleźć wyniki testów?

Wyniki testów można bez problemu znaleźć w Internecie. Są one prezentowane w podziale na różne kategorie wagowe, dzięki czemu łatwiej jest porównywać ze sobą foteliki w obrębie danej kategorii.

W wynikach testów znajdziemy zarówno ocenę łączną, jak również oceny w poszczególnych kategoriach. Maksymalny możliwy wynik to 5 gwiazdek, ale fotelików, które uzyskały maksymalną ocenę łączną jest naprawdę niewiele. Jeśli chodzi o foteliki ocenione na 4 gwiazdki, to tutaj wybór jest już dużo większy.

adac foteliki

Analizując oceny danego fotelika powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na ocenę łączną, oraz na oceny w kategoriach bezpieczeństwo oraz komfort, gdyż głównym zadaniem fotelika samochodowego jest właśnie zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Komfort jest również bardzo ważny, gdyż dziecko będzie sporo czasu spędzać w foteliku.

Dlaczego testy fotelików są takie ważne?

Obecnie oferta fotelików na rynku jest bardzo szeroka. Oprócz bardzo dobrych i sprawdzonych fotelików dostępne są również modele fotelików, których jedyną zaletą jest niska cena, a które w żaden sposób nie będą w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.

Osoba postronna nie jest w stanie w żaden sposób ocenić, jak dany fotelik zachowa się w trakcie wypadku. Dlatego właśnie niektóre organizacje przeprowadzają testy fotelików. Dzięki temu każdy człowiek może wybrać taki fotelik, o którym będzie wiedział, że będzie on dla dziecka najlepszy.

Podsumowanie

W trakcie podejmowania decyzji o kupnie fotelika samochodowego jednym z bardzo ważnych aspektów do rozważenia powinna być ocena fotelika w testach bezpieczeństwa.

Nie warto decydować się na foteliki, które nie biorą udziału w testach lub które biorą udział, ale osiągają niezadowalające rezultaty. Owszem, taki fotelik ochroni nas przed mandatem, ale w żaden sposób nie pomoże dziecku w trakcie wypadku. A w końcu po to właśnie kupuje się foteliki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ