Nosidełko dla dziecka

Każde dziecko to oczko w głowie rodziców. Dzieci szczególnie potrzebują bliskości rodzica, stąd wymyślono, aby nosić dziecko w nosidle. Temat nosidełek czy temat chusty, w którym będziemy nosić niemowlę tak, aby było przytulone do ciała rodzica, jest niezwykle szeroki. Zależy nam bowiem, aby maluch był bezpieczny, by czuł się komfortowo, ale liczy się także komfort noszenia dla nas samych, tak aby kręgosłup rodzica był odciążony. Jakie są zatem rodzaje nosidła do noszenia dzieci? Od kiedy noszenie dziecka w nosidełku jest wskazane? Na co zwracać uwagę, wybierając nosidło do noszenia dziecka? Gdzie znajdziesz najlepsze nosidełko dla noworodka nosidełko nie siedzedzące?

Nosidełka i ich rodzaje, budowa nosidła

Kiedy w domu pojawia się dziecko, chcemy dla niego jak najlepiej. Wiemy, że ciało dziecka rozwija się stopniowo i aby zapewnić mu odpowiedni rozwój i właściwą więź, rodzice powinni skorzystać z chusty lub nosidła aby nosić dzieci. Inne potrzeby ma małe dziecko, a inne starsze dziecko. Gdy dziecko siedzi w pozycji pionowej, kluczowe będą zwłaszcza plecy dziecka. W przypadku niemowląt czy noworodka kluczową sprawą będzie wsparcie głowy dziecka.

Nosidełka

Nosidełko nie tylko daje dziecku poczucie miłości. Noszenie dzieci to także czynność, którą doceniają sami rodzice. Przede wszystkim rodzic ma wolne ręce. Zalet z tego, aby nosić noworodka, do czego służy zarówno chusta jak i nosidło, jest znacznie więcej. Nosidła są lekkie, wygodne, można je wszędzie zabierać, nie zajmują dużo miejsca. Poza tym, zaletą z noszenia jest więź z dzieckiem – dziecko jest także naturalnie kołysane w takim urządzeniu.

Noszenie

W przypadku produktów, w którym możemy nosić maluszka, wyróżniamy nosidła nieergonomiczne tzw. wisiadła, nosidełka ergonomiczne czy nosidła turystyczne. Ze względu na sposób zakładania mamy nosidełka wiązane, klamrowe, hybrydowe. Dodatkowo, nosidła mogą mieć regulowany lub nieregulowany panel.

W kwestii rozmiarów, na rynku spotkasz mniejsze i większe, w kolejności baby (standard), toddler, pre-school i school.

Każde nosidełko posiada pas biodrowy oraz pasy naramienne. Noszenie odbywa się poprzez właściwe dopasowanie nosidełka do dziecka, a także rodzica. Jaka zatem będzie prawidłowa pozycja ciała dziecka w nosidełku? Pamiętaj naczelną zasadę, że dziecko powinno być ustawione przodem do rodzica. Poza tym, dziecko powinno mieć pozycję „żabki”, nogi dziecka nie mogą zwisać bezwładnie, a uda powinny posiadać podparcie. Sam panel na nóżki powinien sięgać od kolanka do kolanka. Samo nosidło musi zachować fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa niemowlaka w kształcie litery „C”. Warto wybrać np. nosidełko Storchenwiege dla niesiedzącego dziecka

Nosidełko

Od jakiego wieku nosidełko? Nosidła ergonomiczne w pierwszych miesiącach życia dziecka?

Jeśli spotkasz się z fizjoterapeutą czy doradcą noszenia, wskaże ci on zapewne, że nosidła przeznaczone są głównie dla nieco starszych dzieci. Wskazuje się, że dla niesiedzącego dziecka, które jeszcze nie umie utrzymać pionowej postawy, wskazane są bardziej chusty do noszenia. Jednak z drugiej strony, nosidełko możesz stosować już od pierwszego miesiąca życia dziecka. To, od kiedy dokładnie możesz nosić dziecko w nosidełku, zależy w dużej mierze od rodzaju nosidła lub chusty.

Jak wcześniej wspomniano, nosidła mają panele miękkie lub usztywniane i wąski lub szeroki panel. Szczególnie ważne jest, zwłaszcza aby nie naruszać prawidłowego rozwoju niemowlaka i aby uniknąć tego, aby pokazały się jakieś wady postawy malucha, jest wybór nosidełka ergonomicznego z miękkim i szerokim panelem.

Panel miękki sprawia, że nosidło dostosowuje się do pleców dziecka. Cała konstrukcja takiego panelu sprawia, że często samo usztywnienie pleców jest jedynie delikatne i symboliczne. Ergonomiczne nosidełko sprawia, że dziecko łatwiej może się w nim ułożyć.

Tymczasem szeroki panel, od jednego dołu podkolanowego do drugiego, ma na celu dać dziecku wygodę, wpływać korzystnie na jego rozwój kostno-stawowy.

wisiadła

W nosidłach ergonomicznych ważne ile dziecko waży? Kryteria doboru nosideł dla dzieci

Co jest istotne, gdy wybierasz nosidełko dla dziecka? Czy na przykład różne kolory nosideł dla dzieci Storchenwiege mają znaczenie? Bogata barwa ma znaczenie estetyczne, jednak w przypadku nosideł, istotne jest zwrócenie uwagi na inne szczególne kryteria.

Po pierwsze, ważne są użyte materiały. Najlepsze są bawełna, len czy bambus. Ważne też, aby tkanina była przewiewna.

Po drugie, nosidło musi dawać podparcie dla pleców oraz ud, a także podparcie karku dziecka.

Przydatne będą też nosidła regulowane, które w okresie stałego rozwoju dziecka, pozwolą dostosować je do aktualnych potrzeb malucha.

Po trzecie, panel powinien być miękki, bez usztywnień.

Kryteria doboru nosideł dla dzieci

Szczególnie polecane, zwłaszcza dla noworodków i dzieci niesiedzących, są nosidełka firmy Storchenwiege, których budowa jest zbliżona do chusty. Nosidła firmy są regulowane, idealnie dopasowane do małych dzieci (nawet do 18 miesiąca życia), mają też możliwość przeprowadzenia pasów naramiennych pod kolanami maluszka, są też wykonane z bawełny.

Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać dla swojego dziecka, zobacz porównanie nosidełek firmy Storchenwiege na naszej stronie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ