Dzieci, które kończą roczek stają się małymi odkrywcami świata. Cechuje je ogromna ciekawość i chęć poznania otaczającego ich środowiska. Świetnymi w tym pomocnikami są zabawki, dzięki którym dzieci wchodzą w interakcję z otaczającym ich światem. Chociaż może się wydawać, że znalezienie zabawki dla tak małego dziecka to „bułka z masłem”, zazwyczaj gdy wchodzimy do sklepu właśnie w tym celu, czujemy się dość przytłoczeni ilością oferowanych nam produktów. Skoro jest ich aż tyle, która z nich będzie odpowiednia dla mojego dziecka? Poniżej przedstawiamy 4 wskazówki, które pomogą ci w wyborze trafnych zabawek dla twojego malucha.

Wybieraj zabawki, które można wykorzystać na różne sposoby.

Małe dzieci uwielbiają składać, rozkładać, dodawać, zabierać czy rozdzielać elementy. Wybieraj takie zabawki dla dzieci, które są „otwarte” w tym sensie, że dziecko będzie mogło bawić się nimi na różne sposoby. Doskonałym przykładem są drewniane lub plastikowe klocki, bądź też zabawki, które przeznaczone są do użycia w piaskownicy lub wodzie. Ponadto tego typu zabawki pomogą rozwinąć wyobraźnię Twojego dziecka, logiczne myślenie oraz umiejętność rozwiązywania problemów.

Wybieraj zabawki, które będą „rosły” wraz z dzieckiem

Większość rodziców ma pewne doświadczenia z kupowaniem zabawek dla swoich pociech, podczas których dziecko bawi się zabawką dwa dni, a następnie odrzuca w kąt nie dotykając ponownie. Aby nie marnować czasu i pieniędzy, szukaj takich zabawek, które będą odpowiednie na różnych etapach rozwoju twojego dziecka. Na przykład mały pluszowy miś to zabawka dla malucha, która z pewnością posłuży jako przytulanka do snu na początkowym etapie rozwoju dziecka oraz jako postać w odgrywanej zabawie, gdy będzie już trochę starsze. Innym przykładem mogą być domki dla lalek, różnego rodzaju pojazdy czy szmaciane lalki.

Wybieraj zabawki, które zachęcą dziecko do myślenia i rozwiązywania problemów

Zabawa to doskonały sposób na nabywanie i ćwiczenie pewnych umiejętności. Zabawki, które dają szansę dzieciom dowiedzieć się czegoś na własną rękę, kształcą ich logiczne myślenie i pomagają im stać się bardziej uporczywymi w rozwiązywaniu swoich problemów. Wpływają także na umiejętności w zakresie relacji przestrzennych (zrozumienie w jaki sposób poszczególne elementy współgrają), koordynacji ruchowej i percepcji wzrokowej. Przykładami są różnego rodzaju puzzle, sorter kształtów oraz materiały artystyczne, takie jak glina, farba, plastelina, itp.

Wybieraj zabawki, które przypominają „prawdziwe” rzeczy z życia codziennego

Dziecko wraz z wiekiem zaczyna rozumieć, jak działają określone obiekty w domu, takie jak pilot telewizyjny, telefon czy czajnik. Skutkuje to większym zainteresowaniem prawdziwymi i „dorosłymi” rzeczami. Dlatego też warto zaopatrzyć pokój swojego dziecka w zabawki imitujące naczynia, telefon, odkurzacz czy żywność. Dziecko uczy się w ten sposób odpowiedzialności za rzeczy, powoli przyzwyczajając się do obiektów z życia dorosłych.

Kiedy następnym razem znajdziesz się w sklepie z zabawkami, skorzystaj z powyższych wskazówek i zaskocz swoje dziecko wyjątkową zabawką, którą będzie z chęcią bawiło się przez znacznie długi czas!

Źródło: Manito.pl – Bujaki dla dzieci

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ