przed porodem

Niemal do tej chwili przed porodem twój organizm uczy się do tego, by wydać na świat dziecko. Jest w nim wiele potrzebnych zmian, które mają pomóc ci sprowadzenie dziecka na świat. Sprawdź, jakie objawy zapowiadają zbliżający się poród. Chociaż ciążę znajduje się za w pełni donoszoną po 38. tygodniu, poród bez powikłań może nastąpić nawet dwa tygodnie wcześniej. Zazwyczaj bowiem maleństwo trochę młodsze jest dobre po urodzeniu do samodzielnej egzystencji (oddychania, ssania, wydalania etc.). A to, kiedy powitasz je na świecie, zależy od wielu elementów. Również od tego, jak ty jesteś przygotowana do trudów porodu. Ciąża może to trwać nawet 42 tygodnie oraz wszystko że być w czasie. Natura wie najlepiej, jak ją zakończyć.

Zmiany hormonalne przed porodem

Oczywiście zmiany hormonalne następują podczas całej ciąży. Teraz jednak są ukierunkowane na poród. Aby dziecko mogło bezpiecznie przedostać się przez kanał rodny, macica musi się kurczyć, a jej szyjka sprawnie rozwierać. Już na 4–6 tygodni przed porodem szyjka powinna się rozpulchniać, składać się miękka oraz wrażliwa na rozwieranie. Za te procesy odpowiada przede wszystkim wiele substancji hormonalnych (progesteron, estrogeny, oksytocyna oraz prostaglandyny). Pod koniec ciąży jest nie ale ich intensywna produkcja, ale zmienia się odpowiedź na obecność tych związków.

Przykładowo: szyjka macicy uwrażliwia się na działanie prostaglandyn właśnie w strefach terminu porodu. To cenny proces: prostaglandyny są nie tylko produkowane przez organizm przyszłej mamy, ale ma je również męska sperma. W wypadku prawidłowo przebiegającej ciąży szyjka jest na nie obojętna do ok. 38. tygodnia, czyli możecie kochać się do woli bez ryzyka przedwczesnego porodu. Intensywna produkcja hormonów może skutkować nadmierną senność. Odpoczywaj więc, ile się da, zwłaszcza iż czasem „skutkiem ubocznym” zachodzących zmian są piękne, kolorowe sny.

Trening macicy przed porodem

Macica pod koniec ciąży waży już ok. kilograma. Już nie wzrasta, podobnie jak dziecko, dlatego oraz ty przestałaś przybierać na wadze. Kilka tygodni przed porodem dno macicy, które dotąd stale przesuwało się ku górze, zmniejsza się. To nie tylko efekt ciążenia lub wagi samego mięśnia, a raczej aktywności jego zawartości, czyli słodkiego maleństwa. Wielkie dziecko, a konkretnie jego główka, składa się w górnym odcinku kanału rodnego. Jest na tyle spore, iż oddziałuje na położenie, a również kształt macicy. Ta zmiana ułatwi ci oddychanie, bo brzuszek „zejdzie” trochę w dół, a jego nowe położenie może spowodować liczniejsze oddawanie moczu, trudności z zajmowaniem się lub ból okolicy krocza. By ograniczyć ilość wizyt w łazience, warto unikać napojów moczopędnych (np. kawa oraz herbata), nie jest jednak wskazane picie mniejszych liczby innych płynów (np. wody, soków). Macica, nim przystąpi intensywnie do pracy podczas akcji porodowej, musi troszkę potrenować. A jej rozciągnięcie oraz twardnienie, które pojawia się nieraz już po 20. tygodniu ciąży (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa czy skurcze przepowiadające), przed porodem może przybrać na sile. Bezbolesne napięcie macicy może trwać nawet dwie minuty, jednak zazwyczaj czas jednego skurczu nie przekracza 30 sekund. Kiedy i będziesz czuła ból brzucha czy uciski w strefie krzyża – to najprawdopodobniej rozpoczął się poród.

przed porodem

Czop śluzowy odchodzi z pochwy przed porodem

Zazwyczaj poród zapowiada odejście z pochwy czopu śluzowego, czyli gęstej wydzieliny, która dotąd zamykała szyjkę macicy. Korek z gęstego śluzu w czasie ciąży chronił maleństwo przed chorobami. Teraz, przed porodem, czop śluzowy jest wypchnięty z szyjki macicy, by zrobić miejsce wydającemu się dziecku. Gdy czop (przypominający gęstą kulkę śluzu) jest biały czy białawy, zazwyczaj poród następuje za parę dni. Gdy podbarwiony krwią – w czasu 24 godzin. Zatem jedź do szpitala. Każde krwawienie warto skonsultować ze specjalistą. Gdy to też nie poród, a czop śluzowy został wydalony, część lekarzy zaleca rezygnację ze stosunków seksualnych, ponieważ jest niebezpieczeństwo infekcji. Każda zmiana wydzieliny z pochwy przed porodem powinna cię zainteresować, nie tylko bowiem klasyczny czop zapowiada finał ciąży – śluz pochwowy może być się bardziej kosztowny oraz gęstszy niż dotychczas. Cienkie różowe „niteczki” w śluzie to efekt pękania pojedynczych naczynek krwionośnych – proces naturalny podczas skracania oraz otwierania się szyjki macicy. Znaczy, iż już tylko godziny dzielą cię od porodu. Gdy jednak drobinki krwi pojawiły się po stosunku płciowym lub badaniu ginekologicznym, oczekiwanie może się przedłużyć.

Oczyszczenie jelit przed porodem

Gdy lada moment spodziewasz się porodu oraz niespodziewanie dopadły cię dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to właściwie nie jest symptom zatrucia. Luźne stolce oraz duże skurcze jelit to znak, iż organizm oczyszcza się przed porodem. Zalegające masy kałowe mogą utrudniać akcję porodową, dlatego mądra natura funduje ci takie porządki. Do samoistnego oczyszczenia dochodzi zazwyczaj dzień przed porodem czy w dniu porodu.

[Głosów:17    Średnia:2.8/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ