objawy porodu

Właściwie nie możesz wiedzieć, jak przebiegają objawy przed porodem, wcale nie rodziłaś. Spokojnie, pewne objawy porodu trudno przeoczyć czy pomylić z czymś innym. Podpowiadamy, jak zidentyfikować zbliżający się poród oraz jak odróżnić skurcze porodowe od takich, które nie zwiastują rozwiązania.

Obudziłam się w środku nocy – czułam ból. Nie posiadała wątpliwości, iż to sygnały porodu, iż zaczyna się poród – opowiada Anna, mama niewielkiej Kasi. Niektóre kobiety naprawdę mają pewien szósty zmysł oraz od razu to wiedzą. Być może również z tobą tak będzie. Ale zanim się o tym przekonasz, pewnie często będziesz wyobrażać sobie ten czas oraz myśleć, jak więc się potoczy, co wtedy poczujesz, lub szybko się zorientujesz oraz w porę dojedziesz do szpitala. Obawami, iż nie zdążysz oraz urodzisz w domu czy w drodze, nie zaprzątaj sobie głowy. Przy pierwszym porodzie takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Pierwszy poród zazwyczaj trwa 8–10 godzin oraz kobiety zazwyczaj przyjeżdżają do szpitala za wcześnie niż zbyt późno. Wyliczoną przez specjalisty datę porodu znasz już od dawna, ale pamiętaj, iż to data przybliżona. Równie dobrze możesz urodzić dwa tygodnie wcześniej czy później – mieści się to w granicach normy. A nie przywiązuj zbyt dużej wagi do kalendarza. Są inne sposoby rozpoznania zbliżającego się porodu. Zwiastują go systematyczne skurcze macicy. Ale zanim do nich dojdzie, zazwyczaj (jednak nie zawsze) pojawiają się inne objawy porodu. Mogą one jednak wystąpić w innym okresie oraz kolejności, a niektórych możesz nie zauważyć albo… cię one ominą.

Objawy porodu: zmniejszenie się brzucha

W ubiegłych tygodniach ciąży główka dziecka zazwyczaj osuwa się w celu podłoża miednicy, przybierając dogodną pozycję do opuszczenia macicy. Wskutek tego szczerze ci będzie oddychać, ale za to odczujesz zwiększone parcie na pęcherz oraz potrzebę częstszego wydalania moczu. Nieraz nacisk macicy na pęcherz jest naprawdę wielki, iż jest mimowolne popuszczanie moczu – nie zajmuj się tym, tylko zacznij używać podpasek. Zmniejszenie macicy jest widoczne zewnętrznie – widać, iż brzuch jest bardzo na dole. Ale uwaga: czasami, zwłaszcza przy następnych porodach, brzuch się nie zmniejsza aż do samego rozwiązania. Nie jest to tak, jak mogą ci wmawiać różni „znawcy”, iż gdy brzuszek masz wysoko, to do porodu jeszcze daleko.

Objawy porodu: odejście czopu śluzowego

Przez całą ciążę ujście szyjki macicy zamyka warstwa gęstego, zbitego śluzu, która ma coś w typu korka. Odejście wód płodowych poczujesz jako wypłynięcie z pochwy wodnistego płynu – że toż być gwałtowne albo płyn może ciągnąć się przez większy okres. Istotne, aby tego nie przeoczyć, o co nietrudno, zwłaszcza iż w tym czasie często zdarza się popuszczanie moczu. Dlatego pod koniec ciąży warto nosić podpaski, aby w razie uczucia dużej wilgoci móc sprawdzić (po zapachu), lub toż mocz, lub płyn owodniowy. To istotne, bo gdy odejdą wody, trzeba pojechać do szpitala. Warto skorzystać ze sobą mokrą podpaskę – położna zrobi wtedy test sprawdzający, co to za płyn. Położne radzą, by przed porodem nie stosować nowoczesnych podpasek, w których wchłaniany płyn jest wiązany, tworząc żelową substancję – wtedy trudno odzyskać materiał do testu, odpowiedniejsze są zwykłe, tradycyjne podpaski. Gdy odejściu wód nie towarzyszą skurcze, poród może nigdy nie nastąpić szybko – decyzję, lub należy go wywołać, podejmuje specjalista położnik.

objawy porodu

Laksacja

Zwiastunem rychłego porodu jest te oddawanie luźnego stolca – wypróżnianie często przybiera wtedy nawet postać biegunki. To wynik działania prostaglandyn – związków wydzielanych w pierwszej fazie porodu. Opróżniając jelito grube, organizm wydaje się do tego, co jest się wydarzyć – dzięki temu chętnie będzie wypierać dziecko.

Najistotniejsze objawy porodu: skurcze

Wiarygodnym, właściwie jedynym pewnym znakiem, iż poród jest blisko, są systematyczne, jeszcze silniejsze skurcze macicy. Gdy zorientujesz się, iż je jesteś, nie będziesz miała wątpliwości, iż porusza się poród. Trudność polega na tym, iż już parę tygodni przed wyjściem ciężarna czuje tzw. skurcze przepowiadające. Ich obowiązkiem jest rozciągnięcie dolnej części macicy, by główka mogła się określić na dnie miednicy. Są zazwyczaj krótkie oraz nieregularne, mogą się zwiększać czy słabnąć, a również skutkować bolesność w podbrzuszu, znikają jednak pod wpływem ruchu lub zmiany pozycji ciała. Oraz wtedy je zasadniczo odróżnia od skurczów porodowych, które, gdy się pojawią, są jeszcze liczniejsze, jeszcze większe oraz jeszcze silniejsze – bez powodu na to, co robisz: siedzisz, chodzisz, leżysz itd.

Obserwuj tempo skurczów

Od startu akcji skurczowej mierz okres trwania skurczów oraz przerw między nimi. Pierwsze skurcze są krótkie (30–40 sekund), rzadkie (co 15–20 minut) oraz mało uciążliwe – przypominają delikatne bóle miesiączkowe. Wraz z upływem czasu będą się nasilały, ale jest to w innym tempie. Przy pierwszym porodzie zazwyczaj mija parę godzin, zanim nadejdzie czas, by jechać do szpitala. Czasami jednak jest inaczej. Dlatego trzeba śledzić tzw. dynamikę czynności skurczowej. Gdy np. masz jedynie dwa skurcze co 20 minut, a następnie dwa co 10 minut oraz już zaczynają się co 5 minut – nie zwlekaj z wyjazdem.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ