Praktyczny sterylizator do butelki

Każdy świeżo upieczony rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, że mając małe dziecko w domu należy dbać o higienę i czystość. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku butelek do karmienia dla niemowląt. Jak poprawnie zadbać o czystość butelek? Czy wystarczy dokładne ich mycie? A może konieczna jest sterylizacja?

Czy sterylizacja butelek jest konieczna?

Jeżeli Twoje dziecko karmione jest butelką, wówczas musisz pamiętać, żeby odpowiednio dbać o czystość tych butelek. W resztkach mleka bardzo szybko pojawiają się bakterie, które mogą przyczynić się do różnych problemów zdrowotnych Twojego dziecka.

Z tego względu po każdym użyciu butelki należy ją porządnie umyć, najlepiej od razu po wypiciu przez dziecko mleka. Dodatkowo do mycia należy użyć płynu oraz odpowiedniej szczotki do butelek, dzięki której bez problemu dotrzesz do każdego zakamarka butelki.

Jednak nawet najbardziej dokładne mycie nie jest wystarczające w przypadku najmłodszych dzieci. Jeśli Twoje dziecko zalicza się do tej grupy, to powinnaś również zatroszczyć się o sterylizację butelek. Nawet najdokładniejsze mycie nie jest w stanie zabić wszystkich bakterii, do tego potrzeba jest bardzo wysoka temperatura.

Czy sterylizator do butelek jest niezbędny?

Sterylizacja butelek może być przeprowadzona na dwa różne sposoby – albo przy pomocy gorącej wody, albo z wykorzystaniem specjalnego sterylizatora. Pierwszy sposób nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczy, że zagotujesz w garnku wodę, a następnie wrzucisz do wrzątku butelki i pozwolisz im się gotować przez kilka minut. Ten sposób jest polecany zwłaszcza wtedy, gdy generalnie karmisz piersią, a butelki są używane sporadycznie i sporadycznie wymagają sterylizacji.

Drugim sposobem jest sterylizacja butelek w sterylizatorze. Obecnie najczęściej spotykane są sterylizatory do kuchenki mikrofalowej. Wystarczy, że włożysz do sterylizatora umyte butelki, dolejesz odrobinę wody, a następnie włożysz do kuchenki mikrofalowej na kilka minut.

Sterylizacja butelek

Ten sposób dużo lepiej sprawdza się w przypadku, gdy butelki dużo częściej wymagają sterylizacji. Przede wszystkim jest znacznie szybszy – nie trzeba czekać, aż woda w garnku się zagotuje.

Zalety sterylizatora do butelek

Do głównych zalet sterylizatora do butelek należy przede wszystkim łatwość obsługi oraz szybkość sterylizacji. Wystarczy dolać do sterylizatora odrobinę wody i włożyć sterylizator z butelkami do mikrofalówki, żeby już po kilku minutach mieć czyste i wolne od bakterii butelki.

Dodatkowo dużą zaletą sterylizatorów jest to, że jeśli po wyjęciu sterylizatora z mikrofalówki nie zdejmiemy pokrywki ze sterylizatora, to butelki w środku pozostaną sterylne przez 24 godziny. Dzięki temu możemy wcześniej wysterylizować butelki do późniejszego użycia. W sterylizatorze możemy również sterylizować smoczki.

Do jakiego wieku dziecka należy sterylizować butelki?

Tak długo, jak długo Twoje dziecko będzie korzystać z butelek musisz dbać o ich czystość i dokładne ich mycie. W przypadku dzieci do około 6. miesiąca życia samo mycie butelek jest niewystarczające i powinny one być sterylizowane albo za pomocą wrzątku albo za pomocą sterylizatora. Po tym czasie możesz zrezygnować ze sterylizowania butelek, ale w dalszym ciągu dobrze by było je przelać wrzątkiem przed użyciem.

Pamiętaj, że ta granica 6 miesięcy jest dość umowna. Jeśli Twoje dziecko ma często problemy z żołądkiem i pojawiają się u niego biegunki, wówczas warto jest sterylizować butelki przez dłuższy okres czasu. Podobnie zresztą, gdy w buzi dziecka pojawiają się pleśniawki – tutaj też sterylizacja butelek może być rozwiązaniem problemu.

Sterylizator – podsumowanie

Sterylizator do butelek należy do tych elementów wyprawki, które może nie są niezbędne, ale które mogą istotnie wpłynąć na komfort życia młodych rodziców. Szczególnie przydatny może się okazać zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest karmione wyłącznie butelką.

Oznacza to, że butelki są używane co najmniej kilka razy dziennie, więc ich sterylizacja w standardowy sposób przy użyciu wrzątku mogłaby być dosyć czasochłonna. Dzięki sterylizatorowi sterylne butelki są zawsze pod ręką.

Więcej tutaj: www.nanobebe.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ