Jeździki dziecięce – poradnik przed wizytą w sklepie

0
1254

Jeździki to specjalny rodzaj urządzeń, który łączy w sobie elementy roweru, samochodu na akumulator oraz chodzika. Są to zabawki jeżdżące, przeznaczone do stosowania dla najmłodszych dzieci. Oprócz dostarczania rozrywki pełnią również inne ważne funkcje – wspomagają rozwój ruchowy naszej pociechy. Dlatego coraz więcej młodych rodziców decyduje się właśnie na wybór jeździka. Poniżej podpowiadamy – co warto wiedzieć o jeździkach przed dokonaniem zakupu oraz o czym warto pamiętać, przeglądając dostępne modele.

Jeździk dla dziecka – zabawa i nauka naszej pociechy

Jeździki to świetny sposób, by zapewnić radość naszemu dziecku. Jeździki to dla wielu maluchów pierwsze „pojazdy”, za których sterami mogą zasiąść. Wykorzystywane są zarówno podczas zabaw w domu (jazda po podłodze), jak i na zewnętrz – gdy dzieci jeżdżą po utwardzonej powierzchni chodnika lub asfaltu.

Oprócz dostarczania frajdy jeździki stymulują również naszą pociechę do rozwoju. Skłaniają je do ćwiczenia mięśni i stawów nóg, a także koordynacji zmysłowo-ruchowej poszczególnych części organizmu. Dziecko uczy się jak sprawnie manipulować pracą własnych rąk i nóg, a jednocześnie – jak wykorzystywać narząd wzroku w planowaniu swoich ruchów po otaczającej przestrzeni.

Jaki jeździk wybrać? Kilka porad dla niezdecydowanych

Przeglądając dostępne jeździki zauważymy przede wszystkim dwa ogólne typy tych urządzeń. Pierwsze to te, które zasilane są wyłącznie siłą ruchu nóg dziecka. Drugie, to jeździki wyposażone dodatkowo w funkcję pchania. Ponadto, znajdziemy jeździki z korbą do pchania przeznaczoną do odłączenia i ponownego zamontowania.

Jeździki pozbawione pchacza to wybór przede wszystkim dla dzieci starszych, które mają już kontrolę nad przebiegiem jazdy, kierunkiem i prędkością. Dzieciom takim możemy zaufać, że bawiąc się na jeździku same zadbają o swoje bezpieczeństwo. W jeździki tego typu zaopatrzysz się na: RUNO BABY.

Jeździki z pchaczem to urządzenia wyposażone w dodatkową dźwignię – służącą do ich pchania. Dźwignia jest popychana przez osobę, która stoi za jeździkiem – rodziców, opiekunów, starsze rodzeństwo. Znajdziemy różne modele jeździków z pchaczem – zarówno te zabudowane jak i niezabudowane. Pierwsze to zabawki, w które dziecko może samodzielnie wchodzić i opuszczać. Drugie, to nieco bezpieczniejsze zabawki, w które należy malucha włożyć, a pod koniec zabawy – wyciągnąć ze środka.

Jeździki dla chłopców i dziewcząt

Dobierając jeździk dla swojej pociechy warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów. Pierwszy to oczywiście sam rozmiar zabawki oraz jego konstrukcja. Polecamy szczególnie jeździki wyposażone w cztery kółka – idealne na sam początek nauki jeżdżenia. Jeździki z trzema lub dwoma kołami są dedykowane dla dzieci starszych.

Obecność dodatkowych elementów w wyposażeniu to kolejny ważny aspekt, o którym należy pamiętać. Dzieci traktują jeździki jak zabawki – i dlatego dobrze, jeśli będą wyposażone w dodatkowe guziki, przyciski, pokrętła, lampki, klakson oraz inne.

Warto też wziąć pod uwagę zainteresowania i preferencje naszej pociechy. Dla chłopców – lepiej sprawdzą się jeździki imitujące kształty prawdziwych samochodów lub te o konstrukcji przypominającej lwa. Dla dziewczynek – dobrze sprawdzą się jeździki wykonane w kolorach pastelowych oraz ozdobione motywami kwiatowymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ