Jan Kochanowski - książki autora, które zapisały się w historii

Nasze przygody z literaturą sprzed wieków zazwyczaj kończą się w czasach szkolnych. Obecnie na rynku wydawniczym pojawia się bowiem tyle nowości, że każdy znajduje wśród nich coś dla siebie. Jednak może nadeszła pora, aby przyznać rację polonistom i stwierdzić, że klasyka literatury może nas wiele nauczyć? Jej twórcą i przedstawicielem z pewnością był Jan Kochanowski – książki autora zna każdy uczeń, chociaż mogą one uświadomić wiele zwłaszcza dorosłym.

Historia poety

Jan Kochanowski to wybitny przedstawiciel nie tylko polskiego, ale także europejskiego renesansu. Pomimo problemów rodzinnych, zadbał o stosowne wykształcenie, a ponadto znaczną część życia spędził na dworze królewskim. Przebywał tam za czasów panowania Zygmunta Augusta i Stefana Batorego. Te czynniki wpłynęły na bogactwo stosowanego przez niego języka. Mówi się, że to właśnie Jan Kochanowski – książki autora potwierdzają tę tezę – znacznie przyczynił się wówczas do rozkwitu polszczyzny. Poeta przyjaźnił się również z uczonymi. Jeden z jego braci został tłumaczem, inny (łącznie miał dziesięcioro rodzeństwa) także wybrał karierę poety. Po śmierci Kochanowskiego na jego cześć powstały liczne utwory żałobne.

Jan Kochanowski – książki autora o niespotykanym charakterze

Polski poeta stworzył setki fraszek – zabawnych i ironicznych rymowanych utworów lirycznych, dziesiątki pieśni i psalmów oraz poematy. Dokonał także licznych przekładów z języka łacińskiego. Jednak współcześnie żadne spośród wielu dzieł Jana Kochanowskiego – książki autora znajdują się we wszystkich państwowych bibliotekach w wielu egzemplarzach – nie jest tak znane, jak cykl Trenów, poświęconych jego zmarłej córce. Ten zbiór dziewiętnastu wierszy jest obowiązkową lekturą szkolną. Utwory te w niezwykły sposób opisują uczucia, które towarzyszą człowiekowi w procesie żałoby. Treny mają dodatkowo wartość historyczną i uświadamiają czytelnikom, co było szczególnie ważne dla społeczeństwa w czasach współczesnych poecie. We wstępie Jan Kochanowski wychwala zmarłą córkę, a następnie wyraża żal i poddaje w wątpliwość swoją wiarę.

Innym, szczególnie znanym i wspominanym utworem Jana Kochanowskiego – książki autora nadal stanowią źródło badań nad polską literaturą – jest tragedia pt.: “Odprawa posłów greckich”, niejednokrotnie wystawiana na deskach teatru. Podczas jej tworzenia, poeta inspirował się “Iliadą” Homera i innymi dziełami greckich artystów.

Dzieła Jana Kochanowskiego w Skupszopie

Jeśli chcesz lepiej poznać twórczość mistrza renesansu, zajrzyj do Skupszopu i wybierz jedno z dostępnych wydań jego fraszek, trenów lub innych utworów lirycznych. Uczniów z pewnością zainteresują książki, do których autorzy dołączyli opracowania tych dzieł. Wyróżnione motywy zapadną im w pamięć i przydadzą się nie tylko na egzaminach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ