Jak nazywają się planety karłowate?
Jak nazywają się planety karłowate?

Jak nazywają się planety karłowate?

W naszym Układzie Słonecznym znajduje się wiele planet, ale czy wiesz, że istnieją również tajemnicze obiekty zwane planetami karłowatymi? Te małe ciała nie spełniają wszystkich kryteriów, aby zostać uznane za pełnoprawne planety, ale są nadal fascynującymi obiektami w kosmosie. W tym artykule dowiesz się, jakie są nazwy tych planet karłowatych i jak odkryto ich istnienie.

Co to jest planeta karłowata?

Planeta karłowata to obiekt kosmiczny, który jest większy niż asteroida, ale mniejszy niż pełnoprawna planeta. Istnieje kilka kryteriów, które muszą być spełnione, aby obiekt został uznany za planetę karłowatą. Według Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), planeta karłowata musi być dostatecznie duża, aby jej kształt był zbliżony do kulistego, musi krążyć wokół Słońca, nie może być satelitą innej planety i nie może oczyścić swojej orbity z innych obiektów.

Odkrycie planet karłowatych

Pierwszą znaną planetą karłowatą jest Pluton. Odkryto go w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Pluton był uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego przez wiele lat, ale w 2006 roku IAU zmieniła definicję planety, co spowodowało, że Pluton stracił ten status. Obecnie Pluton jest uznawany za planetę karłowatą.

Po odkryciu Plutona, naukowcy zaczęli poszukiwać innych obiektów podobnych do niego. W 2005 roku odkryto Eris, który jest nieco większy od Plutona. Eris również został zakwalifikowany jako planeta karłowata.

Nazwy planet karłowatych

Obecnie znamy pięć planet karłowatych w naszym Układzie Słonecznym. Oprócz Plutona i Erisa, są to Ceres, Makemake i Haumea.

Ceres

Ceres jest największym obiektem w pasie planetoid między Marsem a Jowiszem. Została odkryta w 1801 roku przez włoskiego astronoma Giuseppe Piazziego. Ceres jest jedynym planetoidą, która została zakwalifikowana jako planeta karłowata.

Makemake

Makemake został odkryty w 2005 roku przez zespół astronomów z Obserwatorium Palomar w Kalifornii. Nazwa planety karłowatej pochodzi od imienia bóstwa stworzenia w mitologii Rapa Nui, rdzennej ludności Wyspy Wielkanocnej.

Haumea

Haumea została odkryta w 2004 roku przez zespół astronomów z Obserwatorium Wirtanen na Hawajach. Nazwa planety karłowatej pochodzi od imienia bogini matki w mitologii hawajskiej.

Wnioski

Planety karłowate są fascynującymi obiektami w naszym Układzie Słonecznym. Chociaż nie spełniają wszystkich kryteriów, aby zostać uznane za pełnoprawne planety, wciąż mają wiele do zaoferowania naukowcom. Pluton, Ceres, Eris, Makemake i Haumea to pięć znanych planet karłowatych. Każda z nich ma swoją unikalną historię odkrycia i nazwę, która odzwierciedla jej znaczenie w różnych kulturach. Dzięki badaniom tych obiektów możemy lepiej zrozumieć powstanie i ewolucję naszego Układu Słonecznego.

Planety karłowate to: Pluton, Eris, Makemake, Haumea i Ceres.

Link tagu HTML: https://www.ozsk.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ