zapalenia pęcherza

Liczniejsze wizyty w łazience, palenie przy oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu czy parcie na pęcherz to sygnały sugerujące, iż do naszego organizmu moczowego wtargnęły bakterie. Jak je skutecznie wypędzić?

Kobiety szczególnie narażone na zapalenie pęcherza

Dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na zapalenie pęcherza moczowego i odmienne zakażenia układu moczowego? Służy temu konstrukcja anatomiczna. Cewka moczowa kobiety (długości 4-5 cm) jest zdecydowanie mniejsza niż u mężczyzny (18-24 cm), a to bakterie mają do pokonania mniejszy odcinek. Poza tym niedaleko ujścia cewki znajduje się odbyt, skąd – przy braku dostatecznej higieny – łatwiej przenieść bakterie. Podobnie może być również podczas stosunku. Zdarza się, iż etiologią zapalenia pęcherza są zbytnie rozmiary (przerost) błony dziewiczej, która uciska cewkę moczową oraz pęcherz. Infekcjom służą również przeziębienia oraz przemarznięcia, ale również uczuleniowe odpowiedzi na podpaski higieniczne, tampony, środki plemnikobójcze oraz żele nawilżające. Podobnie mogą również oddziaływać niskiej jakości płyny do higieny intymnej. Ryzyko zapalenia błony śluzowej wyściełającej pęcherz moczowy i moczowody przydaje się także w okresie ciąży oraz klimakterium. Służą temu zmiany hormonalne występujące w owym okresie w organizmie. Na chorobę bardziej narażone są również kobiety stosujące mechaniczne środki antykoncepcyjne – krążki domaciczne, spirale. Krążek uciska ściany pochwy, a pośrednio szyjkę pęcherza moczowego oraz w tenże sposób zakłóca jego działanie. Spirala zaś tworzy w jamie macicy mały stan zapalny, a to właśnie zwiększa zagrożenie zakażenia dróg moczowych. Mężczyźni przed ukończeniem 50 roku życia rzadko cierpią na zapalenie pęcherza moczowego. Kiedy przecież dochodzi u nich do zwiększenia gruczołu krokowego (prostaty) oraz zastojów moczu w pęcherzu, choroby dają o sobie znać dosyć często.

Pęcherz moczowy leży na dnie miednicy mniejszej, pod jamą otrzewnej, za spojeniem łonowym. Jest bardzo elastycznym zbiornikiem, do którego regularnie spływa przez moczowody mocz z nerek. Jego objętość zależy od wypełnienia. Zwykle ma szerokość niewielkiej gruszki, a pojemność waha się od 250 do 350 ml. Może się rozciągnąć aż do 1,5-2 l (jest to wówczas niezwykle uciążliwe). Z pęcherza mocz emituje przez cewkę moczową.

zapalenia pęcherza

Środki na zainfekowanie układu moczowego

UroFuraginum – pierwszy środek bez recepty przeciwko zakażeniom dolnych dróg moczowych zawierający furaginę, który pomaga, a nie tylko wspiera terapię zakażeń dolnych dróg moczowych. Środek stosuje się przez 7–8 dni (pierwszy dzień leczenia: 2 pastylki 4 razy na dzień; kolejne dni: 2 pastylki 3 razy na dzień). Nie kończ leczenia, nawet gdy poczujesz się lepiej. Niedoleczone choroby lubią w bliskim okresie powrócić. Gdy zaistnieje potrzeba, możesz przyjmować środki przeciwbólowe z paracetamolem czy ibuprofenem, np. Ibupar.

Domowe formy walki z zakażeniem dróg moczowych

Pij jak najwięcej płynów!

Utrzymuj kwaśny odczyn moczu, np. pijąc wielkie ilości wody z cytryną. Bakterie, które utrzymują się w pęcherzu nie lubią kwaśnego środowiska, stąd by usunąć ryzyko ich namnożenia się, zaopatrz się we właściwe ilości witaminy C.

Owoce oraz liście porzeczki są bogatym źródłem witaminy C, soli, potasu, pektyn, garbników oraz flawonoidów. Herbatka z czarnej porzeczki jest polecana przy schorzeniach w oddawaniu moczu.

Oddawaj mocz, jak tylko czujesz parcie. Nie trzymaj go. Staraj się przebywać w pomieszczeniach, gdzie łazienka jest szybko dostępna.

Oddawaj mocz do końca. Z moczem wypływają bakterie. Pozostawianie moczu w pęcherzu powoduje namnażanie się bakterii.

Unikaj alkoholu, napojów gazowanych, z kofeiną i ostrego jedzenia. Te {czynności|sytuacji} mogą zepsuć twój stan.

Dopóki masz objawy choroby dróg moczowych, unikaj kontaktów fizycznych.

Wystrzegaj się gorących kąpieli z bąbelkami. Inne akcesoria do kąpieli mogą̨ zwiększyć podrażnienie.

Jedz pietruszkę, seler oraz arbuza. Działają one moczopędnie (im więcej będziesz oddawać moczu, tym szybciej wyzdrowiejesz).

Zawsze utrzymuj swoje własne miejsca w higienie. Pamiętaj, by podmywać się z przodu do tyłu unikniesz w ten sposób przenoszenia bakterii z odbytu do ujścia cewki moczowej.

POKONAJ BAKTERIE!

Zakażenia układu moczowego

Objawy. Dla zakażenia układu moczowego charakterystyczne są objawy duryczne. Chore skarżą się na pobolewanie w podbrzuszu, częstomocz, odczucie bolesnego naciskania na mocz z oddawaniem niewielkich jego liczby, konieczność kilkakrotnego wydalania moczu w nocy, palenie w cewce moczowej podczas wydalania moczu czy po, dostrzega się krwiomocz. (Pokłosiem powtarzających się ostrych incydentów zapalnych może być zwiększenie choroby na górne drogi moczowe, a nawet zwiększone ryzyko wzrostu urosepsy). Początek leczenia. Leczenie najlepiej podjąć bezpośrednio po wystąpieniu pierwszych symptomów. Pozwala to ograniczyć rozległość choroby i skrócić czas jej istnienia oraz ograniczyć dolegliwości. Kuracja. Bezpośrednie działanie przeciwbakteryjne posiada środek uroFuraginum. Furagina zamknięta w środku ma ogromne spectrum reagowania na zarazki winne za wzrost choroby układu moczowego.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ