ząbkowanie

Ząbkowanie jest to proces wyrzynania się zębów mlecznych, który trwa od około 6 do 30 miesiąca życia. Zazwyczaj przebiega w określonej kolejności, jednak możliwe są odstępstwa od reguły. Ząbkowaniu towarzyszy opuchnięcie dziąseł, swędzenie oraz ich bolesność, a także możliwe pojawienie się gorączki. Jaka jest kolejność wyrastania ząbków? Jakie są objawy ząbkowania? Czy da się pomóc dziecku przejść przez ten proces? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zabkowanie-kiedy-sie-zaczyna-jak-przebiega-jak-ulzyc-dziecku/ 

Jaka jest kolejność wyrzynania się ząbków? 

Ząbkowanie polega na wyrzynanie się 20 ząbków, które zlokalizowane są w obrębie szczęki i żuchwy. Pierwszy ząbek wyrzyna się około 6 do 7 miesiąca życia. Od tego momentu co około 4 do 6 miesięcy pojawiają się kolejne cztery ząbki mleczne. Proces ten powinien zakończyć się około 30 miesiąca życia. Nie jest to jednak sztywna reguła, a czas rozpoczęcia i zakończenia może odbiegać nieco od średniej. Nie jest to więc powód do niepokoju. Takim może być brak jakiegokolwiek ząbka po ukończeniu 12 miesiąca życia. Wtedy należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem. 

Jakie są objawy ząbkowania? 

Często, nawet kiedy dziecko przejawia klasyczny objawy ząbkowania, Może płynąć jeszcze kilka miesięcy, zanim pojawi się pierwszy ząbek. Dopóki rodzice nie zauważył opuchniętych dziąseł lub pierwszego zęba, który Przebija się przez dziąsło, nie ma pewności, czy ząbek już się wyżyna. Istnieją jednak inne, bardziej zauważalne objawy. 

Oprócz ślinienia się, objawem ząbkowania mogą być: 

  • zmniejszony apetyt maluszka
  • gryzienie paluszków lub przedmiotów
  • pocieranie uszu
  • pocieranie dziąseł
  • drażliwość
  • wysypka na twarzy
  • przebudzenia w nocy 

Objawy takie pojawiają się około 4 dni przed do 3 dni po pojawieniu się ząbka u dziecka. Bardziej dokuczliwymi objawami są te, które uniemożliwiają dziecku sen i zmniejszają apetyt. Wysypka oraz pocieranie uszu występują najczęściej w dniu wyrzynania się zęba. 

Czy można pomóc dziecku przejść przez ząbkowanie? 

Maluszkowi można podawać specjalne silikonowe gryzaki, ponieważ ich gryzienie przynosi dziecku ulgę. Niektóre gryzaki można dodatkowo schłodzić w lodówce, co dodatkowo lekko znieczula dziąsełka dziecka. Pomocne mogą być też nakładki silikonowe na palce, w którymi rodzic może wykonywać delikatny masaż. 

Bardzo pomocne mogą okazać się też preparaty dedykowane ząbkujące malują, w których działanie sprowadza się do łagodzenia bólu i stanu zapalnego. Preparaty te mają zazwyczaj postać żelu, które aplikowany jest na dziąsła. Żel stosuje się trzy razy dziennie. 

Zobacz też: http://www.akademiatroskliwejmamy.pl/kolki-u-niemowlaka-czym-sa-jak-je-rozpoznac-i-jak-sobie-z-nimi-radzic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ