Z uwagi na niższą wytrzymałość oraz nadal zwiększający się układ odpornościowy, dzieci szczególnie bardzo narażone są na przeróżnego typu zaburzenia oraz choroby. Jednymi z najpopularniejszych są te, połączone z chorobami górnych czy niskich dróg oddechowych, jak np. chrypka oraz suchość w gardle. Warto wiedzieć, co to takiego, lub jest ona niebezpieczna i jak sobie z nią radzić.
Czym tak faktycznie jest chrypka?
Najprościej definiując pojęcie, można je zdefiniować jako schorzenia wydawanych dźwięków, przedstawiające się szorstkim, matowym czy cichym głosem. Istotne jest przecież to, iż chrypka sama w sobie nie jest jeszcze rozpoznaniem – to tylko symptom innej dolegliwości. W określonym etapie pojawia się ona samoczynnie, np. czasem jest słyszalna podczas mutacji głosu u młodych chłopców. Jednakże w pewnej części wypadków informuje o zaistnieniu osobnego zaburzenia.
Skąd się bierze chrypka u niemowlęcia?
Powodów nastąpienia charakterystycznego szorstkiego głosu u dzieci jest niezwykle wiele. Niektóre spośród nich nie powinny skutkować zmartwieniami, inne jednak wiążą się z potrzebą wizyty u specjalisty. Elementem decydującym pierwsze czy drugie wyjście winien być okres trwania objawów. Jeśli chrypka trzyma się u dziecka nie dłużej niż parę dni, nie powinnaś mieć warunków do niepokoju. Krótkotrwała chrypka jest spowodowana najczęściej przez nadwyrężenie strun głosowych przez ciągnący się krzyk (np. podczas gry z dziećmi w szkole) czy płacz. Wystarczającym lekarstwem powinno wykazać się oszczędzanie głosu przez najbliższe dni. Jednak chrypka utrzymująca się przez 1-2 tygodnie lub dłużej, może mieć istotniejsze źródło. Zwykle powodem jej nastąpienia jest w takim wypadku choroba górnych dróg oddechowych, która często powoduje schorzenia przepływu powietrza przez krtań 1. Przez to dochodzi do bezpośredniego uszkodzenia czy rozdrażnienia fałdów głosowych. Specjalną uwagę należy zwrócić na chrypkę, której towarzyszy suchy kaszel. Może być ona symptomem podgłośniowego zapalenia krtani, wymagającego natychmiastowej wizyty u laryngologa. Kluczowe dla tej dolegliwości są męczące ataki dławiącego kaszlu nocą i duszności, które mogą wykazać się niezwykle szkodliwe przy zwężonych drogach oddechowych.
Krótkotrwała oraz długa chrypka u dzieci – co robić?
Krótkotrwała chrypka u dziecka (trzymająca się krócej niż 2 tygodnie), zwłaszcza gdy ma pewny związek z chorobą czy przeforsowaniem strun głosowych, zazwyczaj nie wymaga większej diagnostyki poza badaniem indywidualnym oraz przedmiotowym. Bardzo niebezpieczna jest długa chrypka u dziecka trzymająca się dłużej niż 14 dni. Niezbędna staje się wówczas konsultacja laryngologiczna z doświadczeniem krtani zwanym laryngoskopią, konsultacja foniatryczna oraz ewentualne dalsze badania we współzależności od podejrzewanej przyczyny chrypki.
Chrypka u dziecka – leczenie – co na chrypkę u dziecka?
W leczeniu chrypki u dziecka, poza leczeniem przyczynowym (takim jak wyleczenie zapalenia krtani czy gardła, dokładne oczyszczanie nosa w wypadku kataru, leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego, usunięcie zaaspirowanego ciała obcego, chirurgiczne usunięcie guzków krtani itd.), stosuje się np. środki na podstawie wyciągów roślinnych – pastylki na chrypkę oraz suchość w gardle do ssania, syropy (dostępne bez recepty), których rolą jest nawilżenie dróg oddechowych oraz zmniejszanie ich podrażnień – zawierają one m.in. zioła na chrypkę, takie jak: ekstrakt z porostu irlandzkiego, korzenia prawoślazu, kwiatostanu lipy, liści szałwii, sok z aronii. Takie środki na chrypkę oraz suchość w gardle są dostępne w innych formach (pastylki do ssania, syropy).
Co można zrobić w realiach domowych?
Jeśli chrypka nie jest groźna oraz nie trwa zbyt długo, warto doraźnie wspomagać jej wyleczenie w realiach domowych. Sprawi to dziecku ulgę, a również pozwala na szybsze pozbycie się kłopotliwej dolegliwości. Najistotniejsze jest właściwe nawilżenie powietrza, zwłaszcza w czasie jesienno-zimowym. W tym celu możesz przyjmować innego typu nawilżacze, jak np. te wieszane na grzejniku czy elektryczne. Potrzebne jest także wdychanie powietrza podczas ciepłej kąpieli. Niezbędne jest również dopilnowanie, by dziecko spożywało dużo płynów, które złagodzą podrażnione drogi oddechowe. Pamiętaj także, by zbytnio nie obciążać w owym czasie aparatu mowy. Nie chodzi dokładnie o to, by dziecko milczało przez wszystek czas, ale z pewnością nie wskazany jest krzyk lub głośny śpiew. Warto również skorzystać z pomocy, którą oferuje natura. Środki zawierające miód czy ekstrakt z porostu islandzkiego dobrze łagodzą objawy suchości w gardle, nawilżają błonę śluzową i mają działanie antyoksydacyjne.
O wszystkim decyduje specjalista
Chrypki u dziecka nie można ignorować. Jednak przeważnie jest ona wywołana niegroźnymi przyczynami, przy utrzymującej się chrypce, powinnaś udać się z pociechą na wizytę do laryngologa. Po dokładnym zbadaniu określi on powody jej nastąpienia, i – gdy to niezbędne – zaleci właściwe leczenie, które może wymagać zastosowania leków farmakologicznych.