głodówka

Już starożytni Grecy oraz Rzymianie doceniali oczyszczające działanie głodówek. Od wieków post jest nie tylko elementem praktyk religijnych, a również sposobem na odpowiednie nastawienie oraz szczupłą sylwetkę. Jedną z najnowocześniejszych wersji diet głodówkowych jest intermittent fasting. Chyba każda kobieta marzy o szczupłej sylwetce oraz zgubieniu nadprogramowych kilogramów bez większych wyrzeczeń. Jednak nie przyglądając się temu, co pojawia się każdego dnia na talerzu, nie sposób mieć idealnej figury. Zamiast co roku bezkrytycznie ulegać modzie na kolejną cudowną dietę, warto przyjrzeć się innym metodom odchudzania. Na czym polega jedna spośród najpopularniejszych – dieta intermittent fasting?

Efekty przerywanej głodówki

Postępując zgodnie z regułami diety intermittent fasting, przyspieszysz przemianę materii, oczyścisz swój organizm oraz zgubisz zbędne kilogramy. Dobrze wykonana dieta IF sprawi, iż:

stracisz nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zgubisz nadprogramowe kilogramy,

zwiększysz wrażliwość insulinową swojego organizmu,

obniżysz poziom glukozy oraz złego cholesterolu we krwi,

usprawnisz utlenianie się kwasów tłuszczowych oraz lipolizę,

podwyższysz poziom glukagonu oraz hormonu wzrostu.

Jak Inermittern Fasting wpływa na Twój organizm?

Niezależnie od tego, który model IF wybierzesz, Twoje żywienie będzie budować się na etapach diety oraz okresach jedzenia. To ważna rewolucja, biorąc pod uwagę fakt, iż dietetycy do tej chwili zalecali systematyczne stosowanie pięciu posiłków dziennie. W projekcie IF na jedzenie przeznaczono tzw. okno czasowe, po którym następuje post. Zapisuje się, by panie rozpoczęły kurację od głodówki trwającej nie dłuej niż 14 godzin. Jeśli Twój partner również chce być fit dzięki głodówce przerywanej , może rozpocząć od razu od 16 postnych godzin. Z czasem czas niejedzenia można wydłużyć – co parę dni warto dokładać 1-2 godzinę bez posiłku. Sen wlicza się w czas niejedzenia. Gdy będziesz wierna zasadom intermittent fasting, przyspieszysz swój metabolizm oraz zrzucić nadprogramowe kilogramy.

głodówka

Działanie diety

W czasie głodówki zwiększa się lipoliza oraz utlenianie kwasów tłuszczowych. To właśnie z nadmiarów tłuszczu korzysta organizm pozbawiony przypływu kalorii. Lipoliza to mechanizm, w którym z tkanki tłuszczowej wytwarzają się kwasy tłuszczowe oraz dochodzą do krwioobiegu. Ostatnim etapem lipolizy jest utlenienie się kwasów tłuszczowych, które zamieniane są na siłę.

Gdy pościsz, zmniejszasz w swoim systemie aktywność insuliny, a zwiększasz glukagonu. Niepożądany duży stopień insuliny powoduje, iż w systemie gromadzone są zapasy energetyczne w formie tkanki tłuszczowej. Glukagon reguluje za to poziom cukru oraz cholesterolu we krwi, pomaga również w usuwaniu ubocznych produktów przemiany materii.

Decydując się na przerywany post, nie musisz obawiać się utraty tkanki mięśniowej. Pobudzenie hormonu wzrostu sprawia, iż rozwija się utlenianie kwasów tłuszczowych, za to w żaden sposób nie wpływa na mięśnie.

Przykłady diet intermittent fasting

Dieta z tzw. okienkami żywieniowymi ma trochę odmian, spośród których regularnie stosuje się dwie:

Eat stop eat – 1 albo 2 dni w tygodniu poświęca się na całą głodówkę, a w kolejne dni można spożywać jak przed dietą. Taka forma odżywiania przynosi opisane wyżej rezultaty, oczywiście pod warunkiem, iż menu po głodówce dostarcza odpowiednią ilość kalorii oraz jest dobrze zbilansowane. Co istotne, utlenianie kwasów tłuszczowych jest najogromniejsze między 18. a 32. godziną głodówki 2, dieta eat stop eat daje to duże korzyści.

Leangains – narzuca wyraźne reguły żywienia: kobiety powinny w każdej dobie wyznaczyć sobie 10-godzinne okienko żywieniowe, a mężczyźni o 2 godziny krótsze. Każdego dnia można zjeść trzy posiłki, ale przynajmniej 50% ich wartości odżywczej powinno zostać przyjęte po wysiłku fizycznym. Swoje zapotrzebowanie na energię powinnaś obliczyć wedle następującego wzoru:

Całkowita Przemiana Materii: CPM = PPM x k,

przy czym Protokół Przemiany Materii dla kobiet oblicz wedle wzoru: PPM = 655 + (9,6 x waga w kg) + (1,8 x wzrost w cm) – (4,7 x wiek w latach), a aktywność (k) oceń zgodnie z:

k = 1,1 – praca biurowa/siedząca, brak aktywności fizycznej,

k = 1,5 – praca biurowa, umiarkowana aktywność, 4 razy w tygodniu trening siłowy,

k = 1,9 – aktywność fizyczna, duża aktywność, normalne treningi

W jaki sposób głodówka Intermittent Fasting oddziałuje na organizm?

Niezależnie od wybranego stylu diety intermittent fasting, systematyczne żywienie opiera się na poziomach jedzenia i cyklicznych głodówkach. Jest to prawdziwa ewolucja, spoglądając na fakt, iż dietetycy rekomendowali dotychczas systematyczne stosowanie pięciu, niewielkich posiłków dziennie. Model, który ma głodówka IF na jedzenie przeznacza się określone okno czasowe, które poprzedza post. Kobiety powinny rozpoczynać dietę IF od postu nieprzekraczającego 14 godzin. Jak to pan pragnie zrzucić zbędne kilogramy, to możliwe jest zaczęcie kuracji po 16 godzinach głodówki. Powoli czas niejedzenia można wydłużać – co parę dni dobrze dodać do dwóch godzin postu. Sen jest wliczany w czas niejedzenia. Utrzymanie się zasadom intermittent fasting pozwala przyśpieszyć metabolizm oraz pozbyć się dodatkowych kilogramów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ