przepuklina brzuszna

Czym jest przepuklina brzuszna? Jakie są elementy ryzyka jej rozwoju? Czy daje duże objawy i ostatecznie – jak ją wyleczyć? Gdy Ciebie lub kogoś Ci bliskiego dotyczy problem przepukliny, zapoznaj się z ważnymi wiedzami na jej temat.

Przepuklina brzuszna – co to takiego?

W skrócie – przepuklina brzuszna występuje wtedy, kiedy zawartość jamy brzusznej przedostaje się poza jej anatomiczne granice (wiąże się nieprawidłowe uwypuklenie otrzewnej). Przepuklina iż być naturalna lub nabyta. Przepuklina wrodzona wynika z niewłaściwego wzrostu płodu i często specjaliści diagnozują ją już po urodzeniu lub w pierwszych miesiącach życia dziecka. Elementami ryzyka, które przyczyniają się natomiast do jej przebiegu w głębszym czasie, są: znaczna nadwaga i otyłość, wcześniejsze występowanie przepukliny, operacje w obrębie jamy brzusznej, a także obciążająca aktywność ruchowa, systematyczne dźwiganie lub pchanie dużych obiektów. Przepuklina u kobiet jest także połączona z ciążą.

Przepuklina brzuszna: przyczyny

Narządy w jamie brzusznej są ułożone w danym porządku. By stan ten nie został zakłócony, narządy są przytrzymywane przez mięśnie brzucha, mocne błony stworzone z tkanki łącznej, czyli rozcięgna mięśni, i więzadła. Gdy ciśnienie w jamie brzusznej wzrośnie, np. w efekcie wysiłku fizycznego, a któraś z tych warstw jest osłabiona, może dotrzeć do jej rozwarstwienia, a z czasem do pęknięcia. W konsekwencji jest się szczelina, do jakiej potrafią się przedostać wnętrzności jamy brzusznej (fragment jelita cienkiego, część jelita grubego, pęcherz moczowy, żołądek lub śledziona). Wówczas powstaje przepuklina brzuszna. Najczęstszymi przyczynami powstawania przepukliny brzusznej są genetyczne zaburzenia syntezy i degradacji włókien kolagenowych (stąd często pojawiają się u osób starych).

Pozostałymi czynnikami, które wpływają na ograniczenie wytrzymałości powłok brzusznych, są m.in.: złe nawyki żywieniowe i palenie papierosów.

Przepuklina brzuszna: objawy

Przepuklina brzuszna może tworzyć szereg symptomów a nie u każdego pacjenta jest tak samo. Są osoby, które nie odczuwają symptomów w ogóle, inni cierpią z powodu silnego bólu. Czasami mija kilka miesięcy, zanim pojawią się pierwsze sygnały przepukliny – należeć do nich mogą:

delikatny dyskomfort w obrębie jamy brzusznej,

bóle brzucha,

pojawienie się miękkiego uwypuklenia,

mdłości,

mdłości.

Przepuklina pooperacyjna daje podobne objawy.

przepuklina brzuszna

Jak ocenia się przepuklinę brzuszną?

Gdy zauważyła u siebie objawy przepukliny, skieruj się do specjalisty. Pierwszym etapem będzie wywiad medyczny oraz badanie fizykalne. W celu potwierdzenia diagnozy prawdopodobnie zostaniesz skierowana na USG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Przepuklina brzuszna: leczenie

Leczenie bezoperacyjne przepukliny brzusznej nie jest możliwe. W ostatnim wypadku niezbędna jest operacja chirurgiczna.

Obecnie prezentuje się dwie formy leczenia operacyjnego.

1. Leczenie tradycyjne można wykonać bez zastosowania lub z użyciem produktów sztucznych.

Pierwszą formę stosuje się w przypadku małych przepuklin (wrota do 5 cm). Podczas operacji chirurg usuwa przepuklinę i zszywa brzegi ubytku.

Jednak częściej w miejsce ubytku wszywa się syntetyczną siatkę, co gwarantuje pewne zamknięcie ubytku. Tę metodę stosuje przede wszystkim w leczeniu przepuklin wielkich, np. ustawionych w nadbrzuszu.

2. Leczenie laparoskopowe (laparoskopia)

Za pomocą kaniuli (cienkiej igły) do jamy brzusznej wprowadza się laparoskop, który umożliwia zobaczyć przepuklinę. Potem poprzez niewielkie cięcia bierze się się narzędzia chirurgiczne, które pozwalają na zdjęcie przepukliny i wprowadzenie sieci w miejsce istniejącego ubytku powłok jamy brzusznej.

Pacjentom, u których leczenie operacyjne nie jest możliwie (np. ze względu na niewydolności krążenia czy różnych wad, a również podeszłego wieku), zakłada się specjalne pasy przepuklinowe. Nie powodują one jednak przed postępem już istniejącej przepukliny. Pasy przepuklinowe winny być wymieniane co 3-6 miesięcy.

Powikłania po operacji przepukliny brzusznej

Zabieg operacyjnego usunięcia przepukliny niesie za sobą ryzyko powikłań, takich jak np. zakrzepica nóg, uszkodzenia nasieniowodu (u mężczyzn) czy zaistnienia krwiaka.

Może się również zdarzyć, że rana pooperacyjna rozejdzie się.

Lub możliwe jest zapobieganie przepuklinie?

Nie istnieje toż możliwe w każdym wypadku, ale jesteś w stanie zrobić wiele, żeby przepuklina brzuszna nigdy nie była Twoim zmartwieniem. Przede wszystkim dbaj o siebie i często kontroluj stan zdrowia u specjalisty, by uniknąć wad zamykających się operacją. Ponadto, wyeliminuj poszczególne elementy ryzyka: pamiętaj o prawidłowej masie ciała a nie podnoś ani nie pchaj bagaży. Z przepukliną jest jak z wszelką inną dolegliwością – zawsze łatwiej jej zapobiegać, niż leczyć.

Co toż jest otrzewna?

Pojęciem tym określa się błonę surowiczą, która wyściela jamę brzuszną oraz jamę miednicy. Jej niezwykle znaną częścią jest sieć większa, nazywana czasem “policjantem jamy brzusznej”, bo pełni rolę ochronną przed obrażeniami, stratą ciepła, a również w przypadku zapalenia.

[Głosów:53    Średnia:2.2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ