Aby mieć piękny uśmiech i białe zęby, należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Mycie zębów, nitkowanie, regularne przeglądy uzębienia u stomatologa to tylko część zabiegów, o których powinniśmy pamiętać.

Ogranicz spożywanie cukrów

Ważne jest także to, aby ograniczyć spożywanie cukru. Tworzy on środowisko sprzyjające namnażaniu się bakterii – zmienia pH jamy ustnej, co z czasem może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa oraz do powstania próchnicy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wyeliminować cukru z naszej diety, powinniśmy po każdym słodkim posiłku umyć dokładnie zęby albo przynajmniej użyć gumy do żucia. Szczególnie unikać należy produktów takich jak ciągnące, kleiste żelki i cukierki osadzające się na zębach – wraz z nimi na uzębieniu pojawiają się bakterie tworzące nalot, który następnie przekształca się w płytkę nazębną. Warto wyeliminować również z diety słodkie napoje, produkty wysoko przetworzone czy białe pieczywo.

Wymieniaj szczoteczkę co kilka miesięcy

Szczoteczkę do zębów powinniśmy wymieniać co 3-4 miesiące. Jej włókna zaczynają się strzępić i wyginać, a tym samym znacznie utrudniają dokładne czyszczenie zębów. Aby nie ranić dziąseł, powinniśmy używać miękkiej szczoteczki ze sztucznego włosia o zaokrąglonych końcach. Najlepszym wyborem jest model elektryczny, które precyzyjniej czyści uzębienie.

Uważaj na używki i kwasy

Aby mieć białe i zdrowe zęby, powinniśmy ograniczyć spożywanie kawy, herbaty, tytoniu, ponieważ pozostawiają one osad na zębach oraz powodują przebarwienia. Szczególną uwagę należy zwrócić również na kwasy. Bezpośrednio po spożyciu produktów zawierających kwas nie należy myć zębów, lepiej jest przepłukać je wodą, a po pół godziny umyć szczoteczką. Kwas zmiękcza szkliwo, a intensywne szorowanie może doprowadzić do jego niszczenia.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Zęby powinniśmy szczotkować regularnie, czyli 2-3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Pozbędziemy się wtedy resztek jedzenia, które, zalegając w szczelinach zębów, mogą prowadzić do próchnicy. Drugim istotnym zabiegiem jest nitkowanie zębów. To czynność niesprawiająca trudności, a nici dentystyczne można kupić w aptece czy w drogerii. Na sam koniec powinniśmy pamiętać o płukaniu jamy ustnej specjalnym płynem. Pozwoli on dokładniej pozbyć się zalegających w przestrzeniach między zębami resztek oraz dodatkowo zabezpieczy uzębienie warstwą fluoru.

Zatroszcz się o estetykę

Nie trzeba tłumaczyć, że regularne wizyty u stomatologa są koniecznością w walce o zdrowe zęby. Gdy już wyleczymy ubytki, możemy pomyśleć o estetyce i zdecydować się na wybielanie. Piękny uśmiech możemy uzyskać na wiele sposobów. Do stosowania w domu przeznaczone są paski do wybielania, które nasączone są żelem wybielającym zęby. Już po kilku dniach zauważymy efekty. Kolejną opcją jest używanie past wybielających, ale o niskim stopniu ścieralności. Aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, należy regularnie stosować płyn do płukania o właściwościach wybielających. Możemy udać się także do stomatologa na profesjonalne wybielanie zębów.

Źródło: Stylewhite.pl – Ile kosztuje wybielanie zębów?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ