pierwszy rower

Często zdarza się, że zakup pierwszego dziecięcego rowerka to pierwszy tak poważny wydatek w życiu rodziców malucha. Może dostarczyć dziecku mnóstwo radości, tak podczas uczenia się jazdy, jak podczas sprawnego poruszania się na dwóch kółkach. Stanowi świetną podstawę do budowania w dziecku dobrych nawyków aktywności fizycznej. O czym powinniśmy pamiętać decydując się na dziecięcy rower?

Cztery, trzy dwa…koła

Rynek zabawek i sprzętów dla dzieci oferuje nam całą gamę rowerków dziecięcych. Wśród nich występują rowerki trójkołowe, rowery biegowe, oraz te tradycyjne: dwukołowe, do których najczęściej można podczepić dwa dodatkowe kółka. Rower trójkołowy jest najlepszym rozwiązaniem dla bardzo małych dzieci, które od małego chcemy uczyć samodzielnego poruszania się i koordynacji. Większość modeli posiada wbudowane zabezpieczenia, które uniemożliwiają wypadnięcie malucha (pasy i szelki, barierki) oraz elementy wspomagające dla rodzica (a zatem w niepamięć mogą odejść wtykane pod siodełko drewniane kijki!).

Nieco starszym dzieciom poleca się rowerek biegowy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które zachwycają kolorystyką i wysokiej jakości materiałami wykonania (popularne drewniane rowerki). Taki sprzęt pozbawiony jest pedałów, a dziecko, utrzymując samodzielnie równowagę, wprawia rower w ruch za pomocą siły własnych nóg. Rower biegowy może być świetnym elementem przejściowym pomiędzy trójkołówką a tradycyjnym, dwukołowym dziecięcym rowerem.

Rower z dwoma kółkami polecany jest dzieciom starszym (3,5-5 lat), które potrafią utrzymać równowagę. Warto poszukać modelu z regulowaną wysokością siodełka, aby posłużył nam i dziecku przez kilka lat. Jeśli wcześniej zainwestowaliśmy w rowerek biegowy, prawdopodobnie nie będą potrzebne kółka wspomagające.

Detale też są ważne

Kupując dziecku pierwszy rowerek zwróćmy uwagę na średnicę kół i rodzaj hamulców. Średnica nie powinna przekraczać 25 cm (12 cali), a hamulce najlepiej aby znajdowały się w pedałach. Używanie hamulca ręcznego zostawmy „starszakom”. Świetnie, jeśli pierwszy dziecięcy rowerek posiada także ogranicznik skrętu kierownicy. Z jego pomocą maluch uniknie niechcianych i bolesnych wywrotek. Postarajmy się, aby rower wybierało z nami dziecko: jeśli sprzęt będzie mu się podobał, tym większe prawdopodobieństwo, że chętniej i częściej będzie z niego korzystało.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ