Niedrożność kanalików łzowych u niemowląt – co warto wiedzieć?

Szacuje się, że co 20 niemowlę ma niedrożne kanaliki nosowo-łzowe. Choć objawy nie są bolesne dla maluszka, to mogą być przyczyną poważniejszych konsekwencji w przyszłości, na przykład infekcji bakteryjnych i zaburzeń ostrości widzenia. Jeśli u dziecka zauważyć można nadmierne wypływanie łez, mimo tego, że dziecko nie płacze, warto skonsultować się z okulistą dziecięcym.

Objawy niedrożności kanalików łzowych

Oprócz łez z kanalików płynie ropna wydzielina. Oznacza to, że doszło już do zakażenia. Zaleganie łez w kanaliku powoduje powstawanie infekcji bakteryjnej, a kolejno dochodzi do zakażenia. W wyniku tego powstaje ropny płyn, który może sklejać powieki. Należy wiedzieć, że taka wydzielina może pojawiać się z innych powodów, na przykład w wyniku zapalenia spojówek. Konieczna jest wizyta u lekarza, by dokonać właściwej diagnozy i rozpocząć leczenie.

Jak dbać o oczy u dziecka z niedrożnością kanalików łzowych?

Podstawowym krokiem jest codzienna higiena oczu, a więc przemywanie ich nawet co kilka godzin. Należy pamiętać, że w tym celu używać powinno się gazików jałowych, które są znacznie bezpieczniejsze, a także wody morskiej. Oba te produkty zakupić można np. na https://www.allecco.pl/choroby-oczu-oczy.html, sól fizjologiczną należy wybierać w małych ampułkach, ponieważ po każdym otwarciu (nawet, jeśli wody w ampułce zostanie dużo), należy ją wyrzucić. Ampułki są jednorazowe. Nie powinno się nasączać gazików ziołami bez zgody lekarza, tak samo, jak nie należy korzystać z maści i kremów zakupionych bez konsultacji z nim. Przemywanie oczu należy wykonywać jednym ruchem od zewnętrznego do wewnętrznego kącika jednym gazikiem. Nie wolno używać tego samego gazika do obu oczu. Jeśli jednym gazikiem udało się przemyć tylko część oka, należy skorzystać z kolejnego.

Jak leczy się niedrożność kanalików łzowych?

Lekarz okulista na początku zaleci masaż. Jest to najbardziej skuteczna metoda poza udrożnianiem kanalików, która stosowana jest w ostateczności. Lekarz przedstawi, jak wygląda prawidłowe wykonanie takiego masażu, a następnie zaleci wykonywanie go nawet kilka razy dziennie. Efekty zauważyć można już po kilku dniach. Jeśli jednak ta metoda zawiedzie, kanaliki będą musiały zostać udrożnione poprzez wykonanie zabiegu. Polega on na wprowadzeniu cienkiej sondy przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (u większych dzieci) i udrożnieniu kanalika. Choć sam widok zabiegu może przyprawić o dreszcze, to wykonanie go nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia oczu, ponieważ kanaliki biegną obok gałek ocznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ