Nefrologia jest dziedziną medycyny, skupiającą się na leczeniu schorzeń nerek, a od urologii (zajmującej się całym układem moczowo-płciowym) różni ją stosowanie nieinwazyjnego leczenia. Dodatkowo nefrolog dziecięcy posiada wiedzę oraz doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu chorób nerek już u niemowląt. Nefrolog zajmuje się często schorzeniami przewlekłymi (na przykład nawracające zapalenia pęcherza) stosując głównie profilaktykę i leczenie farmakologiczne. Potrafi również rozpoznać, czy dana dolegliwość wymaga dalszego leczenia urologicznego, czy też przejdzie wraz z rozwojem dziecka.

Niepokojące objawy

Ponieważ zaburzenia pracy nerek mogą doprowadzić do poważnych chorób, w tym także do ich niewydolności, ważne aby obserwować rozwój dziecka i odpowiednio wcześnie reagować na nieprawidłowości.

Wśród objawów, które wymagają wizyty u nefrologa można wyróżnić:

 • ból odczuwany podczas oddawania moczu

 • gorączka

 • ból podbrzusza

 • zmiana zabarwienia i gęstości moczu

 • moczenie się dziecka w ciągu dnia, jeśli ukończyło 3 lata

 • powtarzające się moczenie nocne, jeśli dziecko ukończyło 5 lat

Warto wiedzieć, że część z tych dolegliwości wynika z wad rozwojowych dziecka i zanika po prostu wraz z jego wzrostem. Odmienną kwestią jest, że część małych pacjentów, która trafia do nefrologa z powodu nietrzymania moczu, wymaga wsparcia psychologicznego. Oczywiście skierowanie dziecka do psychologa musi wiązać się z wykluczeniem wad w budowie nerek i chorób układu moczowego.

Diagnoza i leczenie

Wybierając się do nefrologa, warto zabrać pełną dokumentację medyczną rozwoju dziecka. Wykonać badanie moczu i posiew oraz odpowiednie badanie USG. Jeżeli te badania nie dadzą lekarzowi wystarczających podstaw do diagnozy, może on zlecić dodatkowo wykonanie RTG, scyntygrafii, cystografii mikcyjnej, czy innych badań.

Nawracające zakażenie układu moczowego, to jedna z najczęstszych infekcji dziecięcych. Na szczęście można je całkowicie wyleczyć stosując odpowiednią dietę, profilaktykę i wsparcie farmakologiczne.

Nefrolog dziecięcy ze Specjalistycznego Centrum Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Małego Dziecka po zdiagnozowaniu problemu przekaże wam wskazówki dotyczące profilaktyki leczenia schorzeń nefrologicznych oraz zdecyduje o formie dalszego leczenia.

Jak dbać o nerki dziecka?

Stany zapalne pęcherza moczowego, wywołane są najczęściej bakteriami, aby ich unikać należy przestrzegać kilku prostych zasad:

 1. dbać o higienę osobistą dziecka

 2. pilnować aby często piło wodę

 3. małemu dziecku przypominać o potrzebie oddawania moczu

 4. w okresie letnim dopilnować, aby dziecko nie kapało się w bardzo zimnej wodzie

 5. zwracać uwagę, aby dziecko nie chodziło boso po zimnych nawierzchniach

 6. co kilka miesięcy wykonywać kontrolne badanie moczu

Pamiętajmy, że większość chorób układu moczowego jest uleczalna, jeśli zareagujemy na ich objawy odpowiednio wcześnie. Nawet jeżeli choroba nosi znamiona przewlekłej, dzięki dobrej profilaktyce i leczeniu możemy uniknąć wielu poważnych zwyrodnień i cieszyć się poprawnym rozwojem dziecka. Choroby układu moczowego bywają bardzo bolesne i nieprzyjemne dla małego pacjenta, dlatego warto skorzystać z pomocy nefrologa najwcześniej jak to możliwe.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ