krem do rąk

Dłonie to wizytówka każdego człowieka, dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o nie nie mniej niż o skórę naszej twarzy czy ciała. Skóra dłoni posiada takie same skłonności do przesuszania, łuszczenia się i szybkiego starzenia, w związku z czym również wymaga od nas stosowania odpowiednio dobranych kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Dogłębne nawilżanie, łagodne oczyszczanie oraz ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych – to 3 podstawowe warunki, które powinniśmy spełnić, by skóra na dłoniach wyglądała na zdrową, gładką i zadbaną. Jak jednak wybrać dobry krem do rąk spośród tak bogatej oferty na rynku kosmetycznym? I w jaki sposób ochronić ją przed niekorzystnym działaniem twardej wody, promieni słonecznych czy drażniącego składu detergentów? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja dłoni krok po kroku!

Częste mycie rąk? Postaw na dobry krem i łagodne mydło

Mycie rąk to czynność, która przez większość ludzi traktowana jest jako swego rodzaju odruch bezwarunkowy, dlatego też nie poświęcamy jej na co dzień zbyt dużo uwagi. Warto sobie jednak uświadomić, że podczas każdego kontaktu rąk z wodą (najczęściej twardą wodą z kranu), wysuszamy skórę swoich dłoni i zmywamy z niej lipidy – to znaczy tłuszcze, które wchodzą w skład naturalnej warstwy ochronnej skóry. Częste mycie rąk powoduje, że skóra nie jest w stanie w tak szybkim czasie wyprodukować nowych lipidów, przez co staje się sucha, ściągnięta i nierzadko też piekąca. Dlatego właśnie tak ważne jest stosowanie mydła o łagodnym składzie z dodatkiem nawilżających i natłuszczających składników, a także kremu do rąk po każdym myciu, by zachować na dłoniach prawidłową równowagę hydrolipidową.

Krem do rąk – ważny wybór!

Na wybór odpowiedniego dla swoich dłoni kremu do rąk powinnyśmy poświęcić równie dużo czasu, co na wybór kremu do twarzy – musi on być odpowiednio dostosowany nie tylko do indywidualnych potrzeb naszej skóry, ale też aktualnej pory roku.

Latem możemy stosować lżejsze i mniej tłuste kremy, jednak podczas opalania nie możemy zapominać o tym, by znalazły się na nich również odpowiednie filtry UV, które ochronią dłonie przed niszczącym działaniem słońca. Zimą zdecydowanie należy przestawić się na gęstsze i bardziej odżywcze kremy do rąk z większą zawartością tłuszczów, by skutecznie ochronić je przed mrozem np. krem do rąk La Roche-Posay Lipikar Xerand. Warto zaznaczyć, że w lżejszych kremach do rąk znajduje się duża ilość wody, dlatego nie będą one stanowiły skutecznego zabezpieczenia dla dłoni przed mrozem. Taki sam efekt możemy osiągnąć, gdy umyjemy ręce bezpośrednio przed wyjściem na zimno – skóra, która nadal będzie wilgotna zacznie się kruszyć, a nawet pękać.

Pamiętajmy o tym, że dobry krem do rąk powinien odnawiać płaszcz lipidowy naskórka, by mógł on lepiej pełnić swoje funkcje izolacyjne. Po każdej aplikacji kremu do rąk na naszych dłoniach powinna pozostać cienka, lecz praktycznie niewyczuwalna, warstwa kremu, która ma za zadanie pełnić dodatkowe zabezpieczenie skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Co szkodzi naszym dłoniom?

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to każdego dnia narażamy swoje dłonie na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, które przyczyniają się do przesuszania, łuszczenia, a także szybszego starzenia skóry – jest to nie tylko mróz, wiatr, klimatyzacja czy nadmierne opalanie, ale też bezpośredni kontakt skóry z detergentami w płynach do zmywania czy proszkach do prania. W tym przypadku musimy pamiętać nie tylko o dokładnym oczyszczaniu i nawilżaniu skóry po wszelkich pracach domowych, ale przede wszystkim o wykonywaniu ich w ochronnych rękawiczkach gumowych, które będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie dla dłoni przed uszkodzeniami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ