Masaż Shantala

Masaż Shantala jest starożytną techniką masażu dla dzieci oraz dzieci, wprowadzoną na europejski grunt przez francuskiego położnika nazwiskiem Leboyer. Masaż Shantala jest głównie masażem dla dzieci oraz z wiedzą o nich został stworzony. Jednak równie pozytywne efekty można zauważyć, stosując go u starszych dzieci, często ostatnich z deficytami na poziomie emocji. Masaż pochodzi z Indii, skąd zapożyczyły go Stany Zjednoczone, Holandia, a również Polska.

Korzyści z masażu

Systematyczne masowanie ma dobry nacisk na dziecko, jak także na mamę lub kolejną osobę wykonującą masaż. Masaż Shantala jest głównie skierowany ku maleńkim dzieciom, z jakimi przez nieskomplikowany, ale umiejętny dotyk rodzic może nawiązać bliższą więź. Masaż uspokaja oraz uodparnia dzieci na stresy. Masaż jest rytmiczny, obejmuje całe ciałko dziecka oraz przyciąga uwagę na przeróżnego typu ćwiczeniach, które pozwalają dziecku aktywnie w nim być. Te zadania są na celu stymulowanie dzieci do pewnych zachowań, na przykład do śmiechu czy wydawania dźwięków. Inne ćwiczenia wykorzystywane podczas masażu mają za zadanie wyciszyć dziecko. Dzięki masażowi rodzic nawiązuje autentyczny związek z dzieckiem, uczy się języka niemowląt, poznaje granice możliwości malucha i nadaje mu komunikat, iż jest ono w pełni przez niego lubiane oraz z nim bezpieczne.

Jak przygotować dziecko do masażu?

Dziecko nie powinno być już po jedzeniu, powinno być nagie, a pomieszczenie, w jakim pragniemy masować malucha powinno być wyciszone oraz być temperaturę otoczenia ponad 20 stopni Celsjusza. Miejsce, gdzie będzie leżał niemowlak powinno być właściwie dobrane ze względu na dodatkowe bodźce. Można położyć malucha na delikatnym oraz grubym kocyku, na podłodze czy na karimacie. Istotne, by był on jak najbliżej osoby, która go masuje, najlepiej to jest, gdy są to rodzice dziecka. Można ułożyć dziecko na wyprostowanych nogach mamy lub taty, którzy są płasko na podłodze. Stopy maleństwa powinny dotykać brzucha mamy czy taty. Należy użyć olejku do masażu, którego warto rozgrzać wcześniej w dłoniach. W Indiach mamy używają oleju musztardowego czy oleju kokosowego. Wedle masażu Shantala, dobrze jest masować maleństwo rano oraz ewentualnie powtórzyć masaż wieczorem. Masaż niemowlaka będzie trwał blisko 5-10 minut. Nie należy jednak kontynuować masowania, gdy dziecko zaczyna być niespokojne czy dawać oznaki zniechęcenia. Masaż ma być chwilą przyjemności dla masowanego oraz masującego. Dlatego osoba, która masuje malucha powinna również czuć komfort. Można usiąść na podłodze tuż przed dzieckiem. Masowanie na stojąco dziecka będącego na przykład na stole pozbawia go zasadniczej energii oraz dobrych efektów. Po masażu dobrze jest zrobić dziecku kąpiel. Będzie ona posiadała dodatkowy efekt relaksujący. Jak masować dziecko?

Masaż Shantala

Masaż należy podjąć od rozmasowania ogromnej liczby olejku na dłoniach, na wewnętrznej oraz zewnętrznej stronie. Olej powinno się mieć cały czas w zasięgu ręki. Sięgając po nową dawkę olejku, należy zostawić jedną dłoń na ciele dziecka, by nie tracić z nim kontaktu. Powolnymi, ale pewnymi oraz rytmicznymi ruchami masuje się jednocześnie dwa boki od klatki piersiowej w celu podbrzusza. Następnie masuje się, przesuwając ręce na krzyż po brzuchu: od szyi do podbrzusza oraz na odwrót, tak jakby obie ręce cały okres pozostawały przyklejone do ciała dziecka. Jak dziecko ułożymy na brzegu, lewą ręką chwytamy nadgarstek dziecka, prawą zaś otaczamy ramię dziecka oraz okrężnymi ruchami masujemy je. Dotarłszy do nadgarstka, lewa ręka puszcza dłoń dziecka oraz zaczyna ponownie od obojczyka masaż całego ramienia. Najistotniejsze jest, by zwrócić uwagę na to, by kolisty ruch na poziomie nadgarstka trochę zwolnić. Ponadto, zanim przejdziemy do masażu następnego ramienia, należy wykonać masaż dłoni dziecka. Kciuk kolistym ruchem masuje wewnętrzną stronę dłoni dziecka. Następnie składa się palce dziecka do wewnętrznej strony dłoni. Po masażu ręce oraz ramion, ponownie masujemy brzuch dziecka. Kiedy niemowlę jest na plecach, chwytamy pięty dziecka oraz przechowując je w pionie, masujemy przedramieniem brzuch dziecka z góry w dół. Następnie kolistymi ruchami od ud po piętę masujemy całą nogę dziecka, spowalniając na wysokości kostki oraz pięty. Po czym masujemy wpierw kciukiem, a następnie otwartą ręką stopę dziecka. Następnie przechodzimy do masażu drugiej nogi. Chcąc wymasować plecy maluszka, układamy go w poprzek naszych nóg. Wykonujemy ruch jak przy wyrabianiu ciasta. Schodząc w dół pleców dziecka, jedną ręką wykonujemy ruch do przodu, drugą do końca oraz oczywiście na zmianę. Choć nacisk winien być często przy ruchu do przodu. W ten sposób masuje się łopatki, środek pleców, plecy na wysokości nerek oraz pośladki. Po czym ręce wracają ku głowie, masując te jedne części ciała oraz robiąc te jedne ruchy. Następnie prawa ręka mocno przylegi do pośladków dziecka, a lewa masuje mocno plecy, idąc od szyi ku pośladkom. Warto pamiętać, iż im ruch wolniejszy oraz płynny, tym bogatszy jest efekt masażu. Po czym lewa ręka powraca ku barkom (bez masowania) oraz ponownie masuje, schodząc w dół pleców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ