Kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka to niezwykłe wydarzenie przede wszystkim dla rodziców, którzy potrzebują być do niej jak dobrze przygotowani. Wystarczy przestrzegać paru praktycznych zasad, a świeżo upieczeni rodzice wykąpią malca bez lęku, a chociażby z radością. Jednak tuż po urodzeniu, podczas pierwszej kąpieli w szpitalu, zazwyczaj przeżywają szok – położna „obraca” maluchami na wszystkie strony, kąpiąc je w zlewie pod bieżącą wodą, bo takie wzory są w większości naszych szpitali. Sprawność, z którą to wykonuje budzi respekt wśród obserwujących kąpiel noworodka, świeżo upieczonych rodziców – większość dzieci nie jest a tymże zachwycona. Od ciebie zależy, czy twój maluch polubi następne kąpiele obecnie w zaciszu domowej łazienki. Co możesz zrobić, żeby tak było?

Dziecko, zanim się urodzi, rozwija się w brzuchu mamy, a jego własnym środowiskiem jest rzeczywiście woda. Ma bezpośrednią umiejętność pływania i łatwo utrzymuje się na powierzchni wody. Część maluchów uwielbia kąpiel – to najdoskonalszy rytuał, któremu są poddawane. Wedle neonatologów pierwszą kąpiel najlepiej wykonać w dniu powrotu ze szpitala do domu – po to, aby pozbyć się wszelkich bakterii z działu położniczego.

Przygotowanie do kąpieli

Zadbaj o to, by w pomieszczeniu, w którym będziesz kąpać dziecko, było ciepło, i aby woda do kąpieli posiadała idealną temperaturę (dobra to 37ºC). Jak dziecko zmarznie podczas kąpieli, czynność ta będzie mu się kojarzyła z czymś trudnym.

Do wanienki wkładaj malucha stopniowo, tak by zetknięcie z wodą nie było dla niego szokiem. Zanim rozpoczniesz go myć, daj mu przez chwilę pomachać nóżkami w wodzie, żeby się z nią oswoił.

Myj dziecko delikatnie. Zbyt wielkie czy duże ruchy potrafią go zaboleć lub przestraszyć. Twarzy nie myj ręką zmoczoną w wodzie ani myjką – przydatniejszy będzie wacik, zmoczony w wodzie (bez mydła, które potrafiło dostać się do oczu i podrażnić spojówki).

Myjąc główkę uważaj, aby woda nie zalewała dziecku oczu i uszu – odmiennie kolejnym razem maluch ostro zaprotestuje przeciwko tej pracy. Włoski najlepiej spłukiwać wodą z kubeczka, do tego celu przydaje się także mała, zabawkowa konewka. Jeśli nie masz umiejętności w myciu głowy dziecka, warto zainwestować w profesjonalną, plastikową nakładkę na głowę. Nakładka ma rondo, po którym spływa nadmiar wody. Główkę myj płynem czy szamponem, zdecydowanie z grupy dziecięcej, który nie szczypie w oczy.

Namydlonego malca trzymaj pewnie, żeby nie wyślizgnął ci się z rąk. Jeśli niechcący go upuścisz, maluch może uderzyć główką o wanienkę, czy chociażby się podtopić – a na pewno zacznie rozpaczliwie płakać i zniechęci się do kąpieli. Najlepiej położyć dziecko na specjalnym leżaczku kąpielowym. Jeśli nie masz takiego aparatu, podłóż mu pod pupę złożoną tetrową pieluszkę czy mały ręczniczek, dzięki któremu nóżki dziecka nie będą ślizgać się po dnie wanienki, a tobie szybko będzie je utrzymać.

Postaraj się, by kąpiel wiązała się dziecku z udaną zabawą. Myjąc maluszka, możesz mu śpiewać czy czule do niego mówić. Do wanienki warto także włożyć dwie, trzy zabawki kąpielowe, nawet jeśli niemowlę jest także zbyt małe, by mogło się samo nimi myć. Biorąc malca z wody, obróć go lekko na bok, by widział, co się z nim dzieje – będzie wtedy spokojniejszy. Maluchy wyjmowane z wanny w praktyce na wznak często zaczynają płakać, bo widzą jedynie sufit i nie wiedzą, co się z nimi dzieje. Po kąpieli otul dziecko dużym, miękkim ręcznikiem i osusz dokładnie całe ciało, delikatnie poklepując skórę (absolutnie jej nie trzyj!), a potem nasmaruj kosmetykiem nawilżającym. Podczas tych czynności przytulaj dziecko i chwilę się z nim pobaw.

Kąpiel noworodka

Jak kąpać noworodka?

Do kąpieli noworodka niezbędne będą:

Wanienka

Ręcznik, np. z kapturkiem

Termometr kąpielowy do sprawdzenia ciepłoty wody

Własne klucze do kąpieli, np. NINIO BIOlife™

Waciki, gaziki do mycia oczu

Dziecko trzeba wkładać do wanienki stopniowo powoli wprowadzając w wodzie nóżki i pośladki po tułów. Ważny jest odpowiedni uchwyt pod pośladkami jedną ręką, a pod plecami – drugą. Po zanurzeniu w wodzie wyjmujemy dłoń spod pośladków dziecka, cały czas mając je pod pleckami i pachą. Główka dziecka powinna znajdować się na przedramieniu kąpiącego, a w taki sposób, by nie była zdecydowanie przygięta do klatki piersiowej. Ręką myjemy ciało noworodka, zwracając szczególną uwagę na pachwiny, paszki i fałdki na szyi. Trzeba pamiętać o umyciu skóry za uszami, gdzie opiera się dużo brudu. Myjemy zawsze od najlepszych partii ciała do najbrudniejszych.

Po kąpieli…

trzeba owinąć malucha ręcznikiem i dobrze osuszyć całe ciało, również włosy. Trzeba pamiętać, żeby nie pocierać ręcznikiem delikatnej skóry dziecka, bo iż toż skutkować dodatkowe rozdrażnienia. Potem dochodzimy do mycia buzi. Wpierw jałowym gazikiem zwilżonym solą fizjologiczną (do każdego oka używamy nowego gazika) przemywamy oko od zewnątrz do wewnętrznego kącika. Następnie przemywamy twarz a w pierwszym tygodniu życia dziecka osuszamy okolice pępka środkiem antyseptycznym (np. octenisept). Na koniec kremem przeciwko odparzeniom smarujemy pupę noworodka, zakładamy mu pieluchę i ubieramy w czyste ubranko. Pierwsza kąpiel to przecież ważne przeżycie dla świeżo upieczonych rodziców. Jednak zaraz po kilku dniach „treningów” z kąpielą stanie się to zupełnie przyjemny i nieskomplikowany rytuał…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ