Jeździk dla dziecka

Kiedy twoje dziecko zaczyna coraz sprawniej poruszać się w otoczeniu, zastanawiasz się być może nad kupnem zabawki/pojazdu, która ułatwi mu eksplorowanie tak ciekawego przecież otoczenia. Producenci zabawek entuzjastycznie spieszą z pomocą: do wyboru jest mnóstwo modeli jeździków i tzw. pchaczy.

W poszukiwaniu najnowszych modeli jeździków warto zajrzeć do popularnego, internetowego sklepu dla dzieci Ola4Kids.pl.

Są to najczęściej zabawki na kółkach, o wadze mniej więcej odpowiadającej wadze dziecka, które może ono bądź pchać przed sobą, zyskując w ten sposób oparcie dla własnego ciała bądź siedzieć na nim i odpychać się od podłoża stopami. Można powiedzieć, że jest to rodzaj przygotowania nie tylko do chodzenia, ale także do jazdy na rowerze.

Jakie zalety ma kupienie dziecku jeździka? Pozwala mu na bardziej swobodne poruszanie się po interesującym go terenie i odkrywanie otaczającego świata. Jeździk wzmacnia także mięśnie nóg oraz uczy utrzymywać równowagę i poprawia koordynację ruchową. Czasami do pojazdu dołączone są wielokolorowe, interaktywne zabawki, które angażują uwagę dziecka i stanowią ciekawy bodziec.

Niestety, jeździki mogą mieć również negatywny wpływ na rozwój dziecka: mogą zniechęcać do nauki samodzielnego chodzenia i utrzymywaniu ciężaru własnego ciała na zasadzie „rozleniwienia”, szczególnie mięśni tułowia. Nieprawidłowy rozstaw kółek może powodować częste upadki. Dodatkowo, zderzając się z przedmiotami dziecko słyszy dźwięk i często grzechotanie zabawek doczepionych do jeździka lub pchacza, ale nie odczuwa bezpośredniego efektu starcia, jakim jest ból. Uczy to nieprawidłowych reakcji i nieumiejętności łączenia zdarzeń na zasadzie przyczynowo-skutkowej.

Wybierając zatem jeździk pamiętajmy, by nie stał się on dla dziecka zwolnieniem z obowiązku nauki chodzenia i jedynym sposobem poruszania się. Starajmy się dobrać jeździk do wzrostu i wagi dziecka, tak by korzystanie z niego nie sprawiało maluchowi dyskomfortu. Zwróćmy uwagę na jakość materiałów: drewniane chodziki w kształcie zwierzątek, czy pojazdów to małe dzieła sztuki, które używane umiejętnie będą stanowić dla malca świetną odskocznię od poruszania się w wózku lub na czworakach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ