Stres u kobiet

Wedle informacji raportu GfK – aż 98 proc. Polaków jest narażonych na stres. Prezentuje się, iż zdecydowanie częściej stresują się kobiety, które – na szczęście – chcą oraz mogą w takich sytuacjach poszukiwać pomocy. Wbrew pozorom stres nie musi być odczuciem wyłącznie negatywnym – czasem pomaga zmobilizować się, zwiększa efektywność, zachęca do efektywnych działań. Gdy natomiast zmagamy się ze zbyt dużym stresorem czy długotrwałą ekspozycją na stres, może pojawić się problem. Kiedy tracimy panowanie nad stresem, tworzą się problemy…

Jak działa stres?

Stres towarzyszy nam w normalnym życiu oraz nierzadko zdarza się, iż nie potrafimy nad nim zapanować. Szybkie kołatanie serca, spocone dłonie, „gęsia skórka” – pojawiające się pod wpływem dużych emocji – któż z nas tego nie odczuł? Stres dotyczy każdego człowieka bez względu na płeć lub wiek. Postęp kultury lub również zmieniające się warunki codziennej egzystencji powodują, że jeszcze większy procent ludzi żyje w niezwykle dużym tempie, narażając się tym samym na wiele sytuacji stresogennych. Ciągła gonitwa za polepszeniem warunków bytowych, praca zawodowa, stawianie przed sobą nadal nowych, dużych wyzwań, skutkuje brakiem czasu na odpoczynek oraz odprężenie. dy się stresujemy, narasta poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu, a zmniejsza się poziom serotoniny oraz dopaminy w mózgu. Te ostatnie treści są winne za przekazywanie sygnałów między neuronami w ośrodkowym układzie nerwowym. Przeciążenie tego procesu może powodować poważne konsekwencje dla zdrowia. Gdy lęk jest niezwykle duży, związany np. ze śmiercią bliskiej osoby, utratą pracy lub poważną dolegliwością, obniża się wytrzymałość organizmu na inne nieprzewidziane zdarzenia. Osoby będące w stresie często gorzej się odżywiają, sięgają po używki, jak papierosy, alkohol lub narkotyki, izolują się od przyjaciół oraz bliskich.

Stres u kobiet – podstawy oraz efekty

Jak stres oddziałuje na życie kobiet? Często przyczynia się do zespołu napięcia przedmiesiączkowego, doprowadza do zespołu chronicznego bólu miednicy – co gorsza, specjalista podczas badania ginekologicznego nie może w takim wypadku niczego wykryć. Często pacjentki zgłaszają trudności ze strony przewodu pokarmowego; cierpią np. na zespół jelita nadwrażliwego (przy braku zmian w kolonoskopii). tres bywa również źródłem symptomów neurologicznych, do których należą tzw. somatoformy – pod tym określeniem w psychiatrii zawierają się m.in. cierpnięcie oraz mrowienie kończyn (często ich dystalnych części), ataki pseudopadaczkowe, bóle brzucha, szumy w uszach, schorzenia widzenia. U kobiet narażonych na lęk mogą kształtować się choroby psychosomatyczne, jak zespół przewlekłego zmęczenia, okazujący się uczuciem nieustannego wyczerpania, które nie mija mimo wypoczynku. U podstaw chorób psychosomatycznych często są skomplikowane relacje rodzinne, często na linii matka-córka. Kontaktom z najbliższymi w wielu wypadkach towarzyszą niemal skrajne emocje, które potrafią wiązać się z określonym typem uzależnienia. Wśród ważnych oraz popularnych elementów stresogennych wymienia się również kwestie majątkowe, bytowe.

Kłopoty z prokreacją – silny stresor dla obu płci

Stres u kobiet powodują kłopoty z inicjatywą projektów biologicznych, połączonych z prokreacją. To wielkie obciążenie dla pacjentek, które pragną potomstwa, ale (z innych etiologii) nie mogą mieć dzieci. Nie zawsze warunkiem są problemy ze zdrowiem; czasem to po prostu trudności ze odnalezieniem dobrego partnera. Warto podkreślić, iż życie biologiczne to duży stresor dla obu płci – mężczyźni, którzy nie mogą spełnić swych atawistycznych celów (jak powielenie własnego PODŁOŻA) cierpią nie mniej niż kobiety. Wystarczy przeanalizować dostępne informacje epidemiologiczne – przeważający odsetek samobójców w Polsce to bezdzietni mężczyźni.

Stres u kobiet

Nacisk stresu (nie tylko) na zdrowie

Etiologią stresu u kobiet często są stosunki zawodowe, skomplikowane relacje w pracy – nie jedynie na linii szefowa-podwładna. Wielki dyskomfort psychiczny powoduje przede wszystkim praca poniżej kwalifikacji, nawet gdy dzięki niej można zapewnić rodzinie godziwsze warunki bytowe. Stresujące doświadczenia życiowe i umiejętność (czy jej brak) radzenia sobie z nimi, trudne relacje małżeńskie oraz domowe to jedne z etiologii depresji – choroby, która, wedle Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest najpopularniejszym zaburzeniem psychicznym. Problem dotyka aż kilkunastu procent społeczności dorosłych, przy czym 2-krotnie częściej cierpią kobiety. W takich wypadkach groźnym skutkiem stresu są m.in. kłopoty z uwagą, pamięcią, pogorszenie funkcji poznawczych, schorzenia wypoczynku, schorzenia łaknienia, spadek libido, wahania nastroju oraz nastawienia.

Stres a życie seksualne

Stres oraz zmęczenie to najpopularniejsze przyczyny kłopotów z życiem płciowym – również dla Polek, jak i dla Polaków. Wedle raportu Zbigniewa Izdebskiego „Seksualność Polaków 2017” aż 31 proc. kobiet oraz 21 proc. panów ujmuje je za pierwszą trudność w uprawianiu seksu. 12 proc. kobiet oraz wyłącznie 6 proc. panów stresuje się, iż ich ciało pokaże się nie dosyć atrakcyjne dla partnera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ