Glinka kosmetyczna

Glinka kosmetyczna (inaczej kaolin) należy do minerałów ilastych, czyli uwodnionych glinokrzemianów, a jej działanie polega przede wszystkim na absorpcji zanieczyszczeń takich jak nadmiar sebum czy produkty metabolizmu skóry. Wynika to z faktu, że ma ładunek ujemny, który przyciąga do siebie cząsteczki o ładunku dodatnim, obecne w substancjach toksycznych. Glinki kosmetyczne zawierają wszystkie potrzebne makro- i mikroelementy w łatwo przyswajalnej formie: krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk, miedź, selen i inne. Dodatkowo mają niezwykłe właściwości absorpcyjne, oczyszczające i antyseptyczne. Wygładzają i ujędrniają skórę, usuwają martwe komórki naskórka, a także mają działanie mineralizujące.

Glinka kosmetyczna – jaką wybrać?

Podczas zakupu glinki kosmetycznej powinniśmy zwracać uwagę na zawartość substancji aktywnej. Najlepsze glinki medyczne i kosmetyczne mają ją na poziomie 95-98%. Drugim niezwykle istotnym elementem jest sprawdzenie, czy do kosmetyku nie zostały dodane substancje zapachowe, antyzbrylacze, emulgatory lub inne substancje chemiczne, które obniżają naturalną skuteczność działania glinki. Choć glinka zanieczyszczona jest tańsza niż czysta to jednak warto zainwestować w produkt lepszej jakości, ponieważ efekt stosowania będzie nieporównywalnie lepszy. Ostatnim ważnym czynnikiem, na który warto zwracać uwagę przy wyborze glinki, jest jej kolor. Każda odmiana tego minerału ma inne właściwości i stosuje się ją do różnych celów.

Glinka kosmetyczna – rodzaje i właściwości

Zielona glinka – swój charakterystyczny kolor zawdzięcza obecności jonów żelaza dwuwartościowego (Fe2+). Najlepsza jest do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, z egzemą lub łuszczycą. Ma właściwości dezynfekujące i gojące, a także odtłuszczające, oczyszczające i regenerujące. Nie powinny jej stosować osoby o cerze suchej i delikatnej. Warto dodać, że dzięki właściwościom antyseptycznym hamuje namnażanie się bakterii fermentacyjnych i gnilnych, co z kolei sprawia, że możliwe jest głębsze oczyszczenie skóry. Dzięki właściwościom ściągającym może być ważnym sojusznikiem w walce ze zmarszczkami.

Czerwona glinka – ma podobne właściwości co glinka zielona. Absorbuje sebum i zanieczyszczenia, dlatego świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej, ale wrażliwej, a także naczynkowej, ponieważ działa łagodniej niż zielona. Uszczelnia i obkurcza naczynka krwionośne, pomaga w leczeniu trądziku różowatego. Zapobiega także rozszerzaniu się naczynek krwionośnych, dzięki czemu skóra dłużej jest świeża i gładka.

Glinka kosmetyczna

Żółta glinka – w zasadzie różni się od glinki czerwonej jedynie kolorem i zawartością tlenku żelaza, którego w tym przypadku jest więcej. Stosuje się ją w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Jest odpowiednia również dla cery dojrzałej.

Biała glinka – (inaczej glinka porcelanowa lub glinka chińska) to najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana odmiana. Jej właściwości ściągające, odżywiające i regenerujące sprawiają, że najlepiej sprawdza się w pielęgnacji cery suchej, delikatnej, wrażliwej lub zmęczonej ze zmarszczkami. Działa również łagodząco i zabliźniająco, dzięki czemu poprawia się koloryt skóry. Biała glinka jest tak łagodna, że stosuje się ją nawet w pudrach dla niemowlaków.

Różowa glinka – (inaczej French clay pink) jest połączeniem glinki czerwonej i glinki białej w proporcji 1:2, dzięki czemu zawdzięcza swój subtelny różowy kolor. Jednocześnie ta stworzona sztucznie glinka zachowuje właściwości obu składowych glinek. Nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, nawet tej ze skłonnościami do alergii i podrażnień. Można ją stosować zarówno w przypadku cery mieszanej, jak i suchej. Dzięki swoim właściwościom ściągającym sprawia, że cera wygląda zdrowiej, a przy okazji koi i odpręża zmęczoną cerę.

Błękitna glinka – (inaczej bentonitowa) ma szerokie spektrum zastosowań. Najważniejsze to pielęgnacja cery tłustej, skłonnej do wyprysków, skóry trądzikowej, łojotokowej, z egzemą lub łuszczycą. Ten rodzaj glinki ma szczególne właściwości absorbujące – wchłania nadmiar sebum, nieczystości, obumarłe komórki naskórka, przy okazji mineralizując skórę. Działa nie tylko powierzchniowo, ale wnika głęboko w skórę, dzięki czemu poprawia krążenie i odżywia tkanki, sprzyja regeneracji komórek naskórka i wygładzaniu zmarszczek, a także redukuje cellulit.

Glinka ghassoul – (inaczej czerwona glinka marokańska) to brązowo-czerwony proszek o działaniu silnie absorpcyjnym, dlatego jest polecana przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Redukuje nadmiar sebum, matuje i odświeża skórę. Maseczkę z glinki ghassoul można nakładać również na przetłuszczające się włosy i w ten sposób ograniczyć łojotok.

Glinka ”Fullers Earth” – to mało popularna, ale bardzo bogata w minerały odmiana glinek osadowych o silnych właściwościach odtłuszczających. Jej stosowanie poleca się przede wszystkim osobom o cerze tłustej i trądzikowej. Warto dodać, że jako jedyna glinka ”Fullers Earth” działa wybielająco, dzięki czemu rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Przy okazji lekko oczyszcza cerę i złuszcza martwy naskórek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ