Dziecięca apteczka - co powinno się w niej znaleźć?

Wiek dziecięcy jest bardzo ważny dla każdego człowieka – to w tym okresie rośnie i kształtuje się nasze ciało, odporność, a także dobre nawyki żywieniowe i inne. W związku z tym niezbędnym jest, abyśmy zwrócili szczególną uwagę na rozwój naszej pociechy oraz wspierali ją na wszystkie możliwe sposoby, by wyrosła na zdrowego i pogodnego dorosłego. Jakie rzeczy powinniśmy mieć w naszej apteczce? Czy warto korzystać z suplementów? Co zrobić, aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać?

Witamina D – słońce w pigułce

Większość z nas wie, że witaminę D pozyskujemy głównie ze słońca; w żywności jest jej bardzo niewiele i jest trudniej przyswajalna. Ma ona jednak duży wpływ na wchłanianie wapnia do kości oraz kondycję skóry czy włosów, w związku z czym nie tylko my, ale i nasze dzieci powinny dostawać codziennie odpowiednią jej dawkę. O ile w lecie słońca nam nie brakuje, o tyle zimą jest to już problem, dlatego zaleca się podawanie witaminy D w formie suplementu. Tego typu leki dla dzieci dostępne są w każdej dobrej aptece, a sami również możemy – i często powinniśmy – przyjmować dodatkowe porcje witaminy w ramach uzupełnienia poziomu mikroelementów w organizmie.

Witamina K wspomoże krzepliwość krwi

Drugim ważnym mikroskładnikiem jest witamina K. Podobnie jak w przypadku D, istnieją również suplementy dla dzieci pozwalające uzupełniać ilość tej witaminy w organizmie dziecka. Poprawna krzepliwość krwi jest bardzo ważna dla noworodka, ponieważ zapobiega występowaniu tzw. choroby krwotocznej czy krwawienia śródczaszkowego, które mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia naszej pociechy. Z tego względu niezbędne jest, abyśmy kontrolowali poziom witaminy K w organizmie małego człowieczka.

DHA i probiotyki

Każdy, kto choć trochę interesuje się suplementacją ciała człowieka kojarzy, że kwasy omega mają wpływ m.in. na poprawne funkcjonowanie naszego mózgu. Podobnie jest w przypadku DHA, które u małych dzieci odpowiada za prawidłowy rozwój mózgu oraz wzroku dziecka. Jego niedobór może skutkować poważnymi konsekwencjami, a ponieważ sami go nie syntetyzujemy, musimy pamiętać o podawaniu go w postaci suplementu.

Ostatnim środkiem, na który warto zwrócić uwagę, są probiotyki, czyli żywe kultury bakterii podawane doustnie, dzięki którym nasz organizm może lepiej funkcjonować. Szczególnie dobrze działają one na układ trawienny, np. wspomagając pracę jelit lub uszczelnianie nabłonka w jelitach. Dodatkowym atutem probiotyków jest również wspomaganie układu immunologicznego oraz ochrona przed niektórymi dolegliwościami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ