Choroba Hashimoto

Ciągłe zmęczenie i senność, problemy z pamięcią i uwagą, spowolniony metabolizm i zwiększenie masy ciała – to niektóre z objawów schorzenia, o którym mówi się jeszcze częściej. Czym jest choroba Hashimoto i jak z nią funkcjonować?

Zapalenie tarczycy Hashimoto – skąd się bierze i na czym polega?

Długotrwałe limfocytowe zapalenie tarczycy określane jest zwykle chorobą Hashimoto, od nazwiska japońskiego lekarza, który jako pierwszy opisał przykłady tego zaburzenia. Jest ono najczęstszą etiologią niedoczynności tarczycy, z którą boryka się 5% dorosłych kobiet i 1% mężczyzn. Dotyka nie tylko ludzi starych, a także młodzież i dzieci. Zapalenie tarczycy ma źródło autoimmunologiczne – w organizmie chorej osoby powstają przeciwciała atakujące tarczycę. Z postępem lat gruczoł ulega niszczeniu, a produkcja hormonów maleje .

Przyczyny autoimmunologicznego zapalenia tarczycy nie są dobrze poznane, natomiast jest mnóstwo służących mu tematów. Należą do nich:

geny – u osób mających na stan zapalny tarczycy Hashimoto powszechnie występuje rodzinna skłonność do chorób tarczycy lub wad o podłożu autoimmunologicznym;

hormony – Hashimoto częściej spotyka kobiety niż mężczyzn, co świadczy o podłożu hormonalnym schorzenia. Tym bardziej, że u pewnych kobiet problemy z tarczycą pojawiają się w trakcie ciąży;

nadmiar jodu – obserwacje naukowców wskazują, że niektóre sposoby oraz nadmiar jodu mogą przyczynić się do rozwoju schorzeń tarczycy;

promieniowanie – osoby narażone na promieniowanie radioaktywne przeważnie są z powodu wad gruczołu tarczowego.

Choroba Hashimoto nie składa się z uciskiem tarczycy, jednak daje inne nieprzyjemne objawy. Z początku są delikatne, ale stan pacjenta pogarsza się wraz z jej byciem. Jednym z popularnych symptomów jest zwiększona tarczyca, czyli wole.

Inne sygnały zapalenia tarczycy to:

wzrost wagi ciała,

zmęczenie, wyczerpanie,

bladość i opuchlizna twarzy,

bóle mięśni i stawów,

zaparcia,

odczucie zimna,

trudności z zajściem w ciążę,

suche, wypadające włosy,

zaburzenia miesiączkowania,

depresja,

spowolniona akcja serca.

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto: jakie badania?

O tym, lub złe samopoczucie jest wynikiem hashimoto, czy nie, decyduje endokrynolog na podstawie specjalistycznych badań. Kluczową dla tej choroby budowę tarczycy specjalista łatwo rozróżnia poprzez dotyk. Pierwszym badaniem biochemicznym jest określenie we krwi poziomu TSH (tyreotropiny) hormonu przysadki mózgowej, który steruje praca tarczycy. Podniesione TSH mówi o jej niedoczynności.

Gdy osoba dorosła ma podniesiony stopień TSH przy dobrym lub obniżonym stężeniu hormonów tarczycy: T4 (tyroksyny) i T3 (trójjodotyroniny), nie przechodziła operacji tarczycy, która potrafiła ją zniszczyć, nie zażywa środków mogących spowodować niedoczynność i nie była leczona jodem radioaktywnym, prawdopodobnie niedoczynność jest spowodowana chorobą Hashimoto.

Aby potwierdzić diagnozę, trzeba jeszcze przeprowadzić badanie na obecność przeciwciał tarczycowych (gdy znajdują się we krwi, znaczy to o chorobie).

1. Przeciwciała anty-TPO – wskazania do analizowania, interpretacja wyniku

2. Przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TG – wskazania do analizowania, interpretacja wyniku

USG tarczycy pozwoli dokładnie zweryfikować rozmiary gruczołu, zmiany w jego budowie, wykryć obecność pozapalnych zrostów, guzków. Gdy dolegliwości wtórują guzki tarczycy, zazwyczaj i składa się biopsję cienkoigłową, aby określić, jaki jest ich rodzaj.

Jak radzić sobie z Hashimoto?

Gdy zachorowałaś na ciągłe zapalenie tarczycy, czeka Cię leczenie do końca życia, bo nie ma dobrej kuracji eliminującej przypadłość. Możliwe jest natomiast zredukowanie symptomów i ograniczenie jej wzrostu. Leczenie Hashimoto polega na wykorzystywaniu lewotyroksyny – syntetycznej substancji identycznej z hormonami produkowanymi przez gruczoł tarczowy. Ważna jest systematyczność w jej dawaniu i stosowanie się do wymagań lekarza, a także systematyczne analizowania hormonów.

Zdrowe odżywianie to norma!

Bardzo wielkie znaczenie w chorobach autoimmunologicznych ma dieta, która powinna przywrócić do normy metabolizm i usprawnić stan zdrowia. Stymulująco na przemianę materii oddziałuje picie dużej ilości płynów – wody mineralnej i zielonej herbaty. Ponadto, gdy masz stan zapalny tarczycy, sięgaj po tłuszcze bogate w kwasy omega-3, które zapobiegają depresji i zwiększają wytrzymałość. Do właściwych źródeł omega-3 należą olej lniany, oliwa z oliwek i orzechy. Z zaparciami pomoże Ci walczyć błonnik – znajdziesz go w warzywach, owocach i przetworach z wszystkiego ziarna. Zapalenie tarczycy Hashimoto często wiąże się z wysokim wzrostem wagi, dlatego usuń z kuracji tłuszcze nasycone i choń się cukru. Postaraj się nie jeść tłustych mięs, zamiast tego sięgaj po pierś kurczaka, indyka, ryby. Odzwyczaj się także od słodyczy, które nie tylko powodują tycie, a również negatywnie oddziałują na wytrzymałość. Istotnych informacji na temat sposobu odżywiania winien przekazać Ci dietetyk. Postaraj się być również aktywna fizycznie – sport wpływa pozytywnie na nastrój, sylwetkę i wzmacnia cały organizm. Pamiętaj, iż z Hashimoto możesz swobodnie oraz zdrowo żyć!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ