Czym diabetyk może zastąpić cukier?

W diecie cukrzyka nie jest wskazane używanie cukru, czyli sacharozy. Można go zastąpić innymi substancjami słodzącymi. W sprzedaży dostępne są m.in. stewia, ksylitol (cukier brzozowy) oraz sacharynian i aspartam. W odróżnieniu od sacharozy nie podwyższają one poziomu cukru we krwi.

Dlaczego warto zamienić cukier na inne substancje słodzące?

Słodziki dla diabetyków są słodsze niż cukier. Jedna tabletka preparatu ma mniejszą kaloryczność od sacharozy. To odpowiednik 1 łyżeczki najbardziej znanej substancji słodzącej. Co ważne, nie zmienia smaku napojów ani potraw, do których jest dodawany. Substancje słodzące inne niż cukier, pomagają utrzymać prawidłową wagę i – stosowane z umiarem – nie przyczyniają się do tycia.

Ksylitol – dlaczego jest korzystny dla diabetyka?

Ksylitol, w przeciwieństwie do cukru, nie ma wpływu na produkcję insuliny. Wahania tego hormonu są w cukrzycy powszechne, dlatego należy unikać środków, które je zwiększają. Cukier brzozowy ma indeks glikemiczny (IG) równy 8 – to kilka razy mniej niż cukier. Niski IG oznacza, że produkt tylko nieznacznie podwyższa poziom cukru we krwi. To korzystna wiadomość dla cukrzyków, u których dąży się do regulacji stężenia glukozy.

Stewia dla cukrzyka

Stewia to roślina, która jest aż 250-450 razy słodsza niż biały cukier. Swój smak zawdzięcza niezwykle słodkim liściom. Nie zwiększa poziomu cukru we krwi. Może być używana w temperaturze do 200 stopni Celsjusza. Swoich właściwości słodzących nie traci także w kwaśnym środowisku.

Aspartam w diecie diabetyka

Aspartam to jedna z najczęściej używanych substancji do produkcji słodzików. Nie można go używać w temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza. Wytwarzają się wtedy niebezpieczne związki. Nie nadaje się więc do wypieków. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży i osoby chore na fenyloketonurię.

Sacharynian w cukrzycy

Sacharynian, inaczej sacharyna, to kolejny obok aspartamu środek wykorzystywany do wytwarzania słodzików. Ma metaliczny i nieco gorzki posmak. Można go poddawać obróbce termicznej, np. przy pieczeniu ciast i słodzenia gorących napojów.

Zobacz także; Dieta wspomagająca leczenie cukrzycy

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ