Latanie samolotem a ciąża

Kobiety aktywne, które bardzo lubią podróżować, często stawiają sobie pytanie, lub w czasie ciąży mogą podróżować? Część specjalistów na to pozwala. Jest jednak kilka zasad, które przyszła matka musi spełnić, by mogła wejść na pokład samolotu. Głównym zastrzeżeniem jest termin rozwiązania. Gdy kobieta jest obecnie w 36. tygodniu ciąży, to zupełnie nie może podróżować samolotem. Połączone jest więc z porodem, który mógłby się podjąć na pokładzie samolotu. Wymaganym dokumentem przed podróżą jest zaświadczenie lekarskie, potwierdzające brak jakichkolwiek przeciwwskazań do podróży.

Latanie samolotem a ciąża

Jednak nie ma przeciwwskazań do latania samolotem dla osób w ciąży, to nikt i tego zwłaszcza nie poleca. Być może wywołane jest to tym, iż nie nie wiadomo, jak zareaguje organizm kobiety podczas lotu. Jedno jest jedno – ekstremalne przeżycia na może nie są wskazane. Niektórzy specjaliści jednak proponują, by rezygnować z tego rodzaju podróży. Najlepszym momentem na podróż samolotem jest czas między 14. a 27. tygodniem ciąży. Podróże podczas pierwszego trymestru zwiększają ryzyko poronień, uszkodzeń płodu. Wszystko to jest spowodowane działaniem urządzeń, które wykorzystują promieniowanie rentgenowskie. Z zmiany w trzecim trymestrze ciąży odradza się takie podróże, ponieważ niezwykle szkodliwe są wówczas zmiany ciśnienia oraz ograniczona zawartość tlenu na całych wysokościach. Lot w owym czasie wywołuje charakterystyczne dolegliwości ciążowe, takie jak bóle pleców lub puchnięcie nóg. W kontaktu z ryzykiem, jaki niesie ze sobą podróż samolotem najlepiej wpierw skonsultować ją z specjalistą, który oceni, lub lot będzie pewny dla ciężarnej. Przeciwwskazaniami do lotu samolotem są pewno ciąża mnoga, wcześniejsze poronienia, zagrożona ciąża, kłopoty z układem krążenia.

Zachowanie kobiety ciężarnej podczas lotu

Kobieta w ciąży, gdy zdecyduje się już na podróż samolotem, powinna wykorzystać się do paru wskazówek po to, by lot samolotem minął przyjemnie. Dlatego, by zmniejszyć negatywne efekty lotu, musi często zmieniać pozycję, a co pół godziny powinna wstać oraz w miarę możliwości poruszać nogami oraz stopami. Powinna również wiele pić, ponieważ powietrze w samolocie jest niezwykle suche, i w razie konieczności stosować środki rozkurczowe. Kobieta w ciąży lecąca samolotem powinna również zwrócić uwagę na zapięcie pasa bezpieczeństwa tak, by nie uciskał brzucha.

Podczas takiej podróży istotne jest, by kobieta siedziała koło wyjścia, bo musi często korzystać z łazienki. Przed planowaną podróżą przyszła matka powinna skonsultować kwestie podróży z ginekologiem, który przeprowadzi wywiad i wykona wszystkie potrzebne badania. Przed podjęciem decyzji o podróży samolotem, należy także wziąc pod uwagę miejsce, do którego wybieramy się udać. W czasie ciąży należy unikać wycieczek do tropikalnych miejsc. Jest toż szczególnie niebezpieczne ze względu na dolegliwości, które nierzadko mają ciężki przebieg, a dla osoby w ciąży mogą być szczególnie poważne konsekwencje.

Latanie samolotem a ciąża

Loty samolotem w ciąży – jak zadbać o nasze bezpieczeństwo oraz dobre usposobienie?

Gdy jesteś w ciąży oraz planujesz podróż samolotem, wpierw dokładnie upewnij się co do przepisów danej linii lotniczej w tej sprawie. Dobrym pomysłem będzie zarezerwowanie miejsca z przodu samolotu, przy przejściu, by być swobodny dostęp do łazienki. Gdy czeka Cię długa podróż, postaraj się zapewnić sobie na okres lotu zdrowe danie, zawierające białko oraz np. pełnoziarniste pieczywo. W sytuacji, gdy na pokładzie posiłki nie są serwowane czy wolisz własny prowiant, weź do bagażu podręcznego pełnoziarniste krakersy, paluszki, osobno pakowane plasterki sera, surowe warzywa, świeże owoce czy inne zdrowe przekąski. W trakcie rejsu uzupełniaj płyny, popijając wodę, mleko czy napoje owocowe. Lub lot samolotem w ciąży wymaga zapinania pasów? Tak, to niezbędne, jednak załóż pas poniżej brzucha. Postaraj się również nie siedzieć podczas całego lotu – co pewien czas wstań oraz przejdź się korytarzem między rzędami siedzeń, by usprawnić krążenie. Pamiętaj, iż długotrwały lot samolotem w ciągu ciąży może powodować dużym zmęczeniem, dlatego zadbaj o relaks przed podróżą, ale także zarezerwuj czas po przyjściu do miejsca docelowego, by potrafić się zregenerować. Choć medyczne restrykcje połączone z podniebnymi wojażami dotyczą zwłaszcza kobiet od 36. tygodnia ciąży, pamiętaj, iż gdy planujesz lot samolotem we wczesnej ciąży czy później, zawsze powinnaś zapytać lekarza, lub w Twoim wypadku nie ma przeciwwskazań do rejsu. W celu kiedy oczekujesz malucha, musisz być ostrożna podwójnie.

Ciąża a latanie samolotem – co z pilotkami oraz stewardessami?

Promieniowanie kosmiczne podczas lotu samolotem nie stanowi problemu podczas ciąży. Jednakże stewardessy, pilotki czy kobiety, które latają z dużą częstotliwością, są narażone na promieniowanie w większych dawkach, których nacisk na czas ciąży budzi wiele wątpliwości oraz pytań. Gdy sporo latasz, a oczekujesz dziecka, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, który może polecić Ci zmniejszenie podróży w tym ważnym czasie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ