Ból jajników

Nieprzyjemne kłucie, rozpieranie w brzuchu, przeszywający ból – to choroby znane każdej kobiecie. Ignorować lub konsultować z ginekologiem? Jaka może być podstawa bólu jajników oraz na jakie zaburzenia może sugerować? Co znaczy ból jajników? Ból jajników może on znaczyć istnienie jednej spośród wielu wad czy również pochodzić z procesów fizjologicznych. W współzależności od rodzaju bólu jajników oraz symptomów towarzyszących można wnioskować o podstawy występowania bólu. Ból jajnika to ból w podbrzuszu, który może być szkodliwy w trakcie ciąży, szczególnie, gdy wtóruje mu krwawienie z dróg rodnych.

Ból jajników – przyczyny

Źródło omawianej dolegliwości bywa trudne oraz zależy przede wszystkim od typu bólu i towarzyszących mu objawów. Aby nie wpadać w panikę, warto wiedzieć, co jest normalną odpowiedzią organizmu, a co symptomem alarmującym, mówiącym o rozwoju przebiegu chorobowego. Przyczyny podzielone na dwie grupy ułatwią identyfikację źródła problemu.

1. Przyczyny pochodzące z biegów fizjologicznych:

Kłucie jajnika po owulacji – z taką chorobą boryka się część kobiet, dlatego nie ma powodu do niepokoju. W części cyklu pęka pęcherzyk Graafa, a komórka jajowa jest uwolniona. Mechanizmowi temu towarzyszy zazwyczaj ból prawego jajnika. Czasem dyskomfort obejmuje również lewy jajnik, jednak są to wypadki sporadyczne. Dolegliwości trwają zwykle 2-3 dni. By trochę złagodzić dotkliwe konsekwencje owulacji, należy pić znaczne ilości płynów, brać gorące kąpiele, ewentualnie sięgnąć po pastylki przeciwbólowe.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to jedna z popularniejszych dolegliwości kobiecych, wokół której narosło wiele mitów oraz anegdot. Głównymi winowajcami syndromu są szalejące hormony. PMS u każdej z kobiet może przebiegać odmiennie, jednak wśród najpopularniejszych symptomów pojawiają się: wahanie nastroju, zmęczenie i ból jajników.

Stres – powszechnie znany jest ze swego destruktywnego działania, dlatego wymieniany jest jako podstawa wielu chorób, w tym również tych, połączonych ze zbliżeniami. Stres przed stosunkiem może skutkować ból jajników oraz podbrzusza również w trakcie pożycia, jak również zdecydowanie przed nim. By temu zapobiec, warto skonsultować się z seksuologiem.

Niewłaściwa pozycja podczas zbliżeń to jedna z najpopularniejszych etiologii bólu jajników. Niektóre pozycje mogą skutkować zwiększony nacisk na organy miednicy mniejszej, wywołując tym samym dyskomfort partnerki.

2. Ból jajników etiologią wad kobiecych

Procesy fizjologiczne to jedno, objawy dolegliwości – drugie. O ile pierwsze ustępują instynktownie oraz nie stanowią powodów do zmartwień, o tyle drugich lekceważyć nie można, zwłaszcza gdy pojawią się objawy współtowarzyszące, m.in.: wymioty, nieprzyjemna wydzielina z pochwy lub ból podczas stosunku. Kłucie jajnika i ból w podbrzuszu mogą sugerować na kolejne zaburzenia:

endometriozę – która kształtuje się stopniowo oraz nie pozostawia wielu symptomów. Charakterystycznymi objawami są kłopoty z zajściem w ciążę, a również ból podczas zbliżeń.

torbiele – powodują ból jajników w wyniku narastania czy pęknięcia. Jednym z charakterystycznych symptomów problemu jest ból jajników po stosunku. Wizyty u ginekologa okazują się wówczas koniecznością. Torbiele bywają również etiologią występowania różnych zaburzeń – zespołu policystycznego i skrętu jajnika. Jest to rzadko spotykana, jednostronna przypadłość, która m.in. przejawia się ostrym uciskiem w podbrzuszu oraz uciskiem umiejscowionym nad dotkniętym nią jajnikiem.

zapalenie przydatków – dotyczy również jajników, jak oraz jajowodów. Typowym symptomem jest silny, skurczowy ból po obu stronach podbrzusza promieniujący do pachwin oraz ud.

nowotwór jajników – choroba poprzez długi okres nie daje żadnych symptomów. Dopiero duże bóle podbrzusza sygnalizują, iż guz rozrasta się poza jajniki.

nadżerkę szyjki macicy – w wypadku tej chorobie wymieniane są trzy kluczowe objawy: kłucie jajnika, plamienie po stosunku, plamienie między miesiączkami. Zaburzenie jest wywołane zapaleniem pochwy, szyjki macicy i urazami mechanicznymi

 Ból jajników

Od czego jeszcze bolą jajniki?

Wymienione podstawy fizjologiczne i dolegliwości to natomiast nie wszystko. Ból jajników po czasie może być jeden z symptomów ciąży. Należy jednakże zaznaczyć, iż jedynie we wczesnym jej stanie jest zjawiskiem naturalnym, w następnych tygodniach informuje o odklejaniu łożyska. W takim wypadku niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Innym źródłem problemu, czyli kłucia jajników, jest również zapalenie pęcherza oraz dróg moczowych. Na koniec warto obalić pewny mit: wbrew ogólnym opiniom – ani doustna, ani chemiczna antykoncepcja nie powoduje bólu jajników.

Co z tym uciskiem?

Gdy ból zlokalizowany jest z jednej strony brzucha i wtóruje mu krwawienie utrzymujące się tydzień czy dłużej po menstruacji, a również zdecydowanie narasta ciśnienie, wówczas jest podejrzenie ciąży jajowodowej. Ciąża pozamaciczna stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, dlatego niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Jako jedne z najpopularniejszych etiologii problemu wymieniane są blizny na jajowodach wywołane zapalaniem przydatków.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ