kapiel malucha

Kąpanie małego dziecka może być wyzwaniem: wszystko zależy zarówno od temperamentu naszego malca, jak od naszych osobistych doświadczeń i umiejętności. Na szczęście, istnieje cała gama produktów umożliwiających bezstresowe i bezpieczne wykąpanie dziecka, tak, aby zarówno dla nas jak i dla naszej pociechy było to miłe i budujące wzajemną intymność wydarzenie.

Wanienka, a może wiaderko?

Wciąż najpopularniejszym „sprzętem” do kąpania niemowląt pozostaje tradycyjna wanienka. Te jednak spotkamy w różnych odmianach: oprócz popularnych wanienek plastikowych, rodzice, którym zależy na mobilności i oszczędzaniu miejsca mogą kupić wanienkę nadmuchiwaną.
Innym ciekawym rozwiązaniem (szczególnie dla rodziców, którzy dysponują sporą ilością przestrzeni w łazience) jest komoda kąpielowa, która pomieści nie tylko pluskającego się malucha, ale także wszystkie akcesoria i kosmetyki potrzebne podczas kąpieli. Dla dzieci, które źle znoszą kąpiel w wanience opracowano kąpielowe wiaderka, które przeciwdziałają wychłodzeniu malca oraz uspokajają ją, niejako zmuszając do przyjęcia pozycji embrionalnej.

I wszystko inne

Dla podniesienia komfortu zarówno dziecka, jak i rodzica i ułatwienia procesu kąpieli warto zainwestować w dodatkowe akcesoria. Wśród nich niezbędny jest termometr pozwalający zmierzyć temperaturę wody (bezpieczny dla dziecka, o formie zabawki kąpielowej), oraz maty i materace antypoślizgowe i podtrzymujące dziecko. Zakup przynajmniej tych dwóch rzeczy ułatwi nam zarówno opiekę nad dzieckiem zanurzonym w wanience, jak i ułatwi kontrolę ciepłoty wody. Szczególnie polecana jest mata, która przyda się także starszym dzieciom w „dorosłej” wannie, a przy tym jest łatwa do utrzymania w czystości.

Przydatne, choć niekonieczne są także takie akcesoria jak okrycie kąpielowe – czyli forma dwuwarstwowego ręcznika z kapturkiem, który odprowadza wodę i zarazem ogrzewa dziecko, czy rondo do mycia głowy, uniemożliwiające zachlapanie buzi i oczu dziecka szamponem.

Wszystkie te dodatki i akcesoria sprawią, że nasze dziecko nauczy się kojarzyć rytuał kąpieli z zabawą i bezpieczeństwem, zdejmując z rodziców ciężar przekonania malucha do wesołego pluskania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ