wtorek, Marzec 28, 2023

Jan Kochanowski – książki autora, które zapisały się w historii

0
Jan Kochanowski - książki autora, które zapisały się w historii

Nasze przygody z literaturą sprzed wieków zazwyczaj kończą się w czasach szkolnych. Obecnie na rynku wydawniczym pojawia się bowiem tyle nowości, że każdy znajduje wśród nich coś dla siebie. Jednak może nadeszła pora, aby przyznać rację polonistom i stwierdzić, że klasyka literatury może nas wiele nauczyć? Jej twórcą i przedstawicielem z pewnością był Jan Kochanowski – książki autora zna każdy uczeń, chociaż mogą one uświadomić wiele zwłaszcza dorosłym.

Historia poety

Jan Kochanowski to wybitny przedstawiciel nie tylko polskiego, ale także europejskiego renesansu. Pomimo problemów rodzinnych, zadbał o stosowne wykształcenie, a ponadto znaczną część życia spędził na dworze królewskim. Przebywał tam za czasów panowania Zygmunta Augusta i Stefana Batorego. Te czynniki wpłynęły na bogactwo stosowanego przez niego języka. Mówi się, że to właśnie Jan Kochanowski – książki autora potwierdzają tę tezę – znacznie przyczynił się wówczas do rozkwitu polszczyzny. Poeta przyjaźnił się również z uczonymi. Jeden z jego braci został tłumaczem, inny (łącznie miał dziesięcioro rodzeństwa) także wybrał karierę poety. Po śmierci Kochanowskiego na jego cześć powstały liczne utwory żałobne.

Jan Kochanowski – książki autora o niespotykanym charakterze

Polski poeta stworzył setki fraszek – zabawnych i ironicznych rymowanych utworów lirycznych, dziesiątki pieśni i psalmów oraz poematy. Dokonał także licznych przekładów z języka łacińskiego. Jednak współcześnie żadne spośród wielu dzieł Jana Kochanowskiego – książki autora znajdują się we wszystkich państwowych bibliotekach w wielu egzemplarzach – nie jest tak znane, jak cykl Trenów, poświęconych jego zmarłej córce. Ten zbiór dziewiętnastu wierszy jest obowiązkową lekturą szkolną. Utwory te w niezwykły sposób opisują uczucia, które towarzyszą człowiekowi w procesie żałoby. Treny mają dodatkowo wartość historyczną i uświadamiają czytelnikom, co było szczególnie ważne dla społeczeństwa w czasach współczesnych poecie. We wstępie Jan Kochanowski wychwala zmarłą córkę, a następnie wyraża żal i poddaje w wątpliwość swoją wiarę.

Innym, szczególnie znanym i wspominanym utworem Jana Kochanowskiego – książki autora nadal stanowią źródło badań nad polską literaturą – jest tragedia pt.: “Odprawa posłów greckich”, niejednokrotnie wystawiana na deskach teatru. Podczas jej tworzenia, poeta inspirował się “Iliadą” Homera i innymi dziełami greckich artystów.

Dzieła Jana Kochanowskiego w Skupszopie

Jeśli chcesz lepiej poznać twórczość mistrza renesansu, zajrzyj do Skupszopu i wybierz jedno z dostępnych wydań jego fraszek, trenów lub innych utworów lirycznych. Uczniów z pewnością zainteresują książki, do których autorzy dołączyli opracowania tych dzieł. Wyróżnione motywy zapadną im w pamięć i przydadzą się nie tylko na egzaminach.

Peruki naturalne w Zielonej Górze!

0
Peruki naturalne w Zielonej Górze

Z przyjemnością zauważamy, że nawet pomimo ostatniej trudnej sytuacji ekonomicznej w kraju, coraz większa liczba konsumentów wyraża zainteresowanie oferowanymi przez nas perukami naturalnymi. Z naszych obserwacji wynika, iż jest to spowodowane co najmniej kilkoma nakładającymi się na siebie i zazębiającymi się ze sobą czynnikami. Przede wszystkim konsumenci z przykrością stwierdzają, że wiele przedsiębiorstw mieniących się jako sklep z perukami naturalnymi oferuje im wyroby bardzo niskiej jakości, w przypadku których gołym okiem widać miejsce łączenia poszczególnych pasemek do bazy, natomiast sam produkt nie prezentuje się zbyt interesująco. W przypadku salonu peruk z włosami naturalnymi w Zielonej Górze problem taki nie występuje, bowiem w naszym portfolio znajdują się tylko i wyłącznie wyroby z górnej półki wytwarzane z dbałością o najmniejsze nawet detale, a dodatkowo – dające ogromne możliwości w kwestii personalizacji. Oznacza to, że w przeciwieństwie do oferty dostępnej w sklepach internetowych oraz na portalach aukcyjnych nie muszą się Państwo w żadnym wypadku decydować na wyrób standardowy dostępny w katalogu – na Państwa życzenie możliwe jest bowiem dostosowanie długości, grubości, stopnia skrętu, koloru, czy stylu upięcia włosów naturalnych, które to mają zostać zastosowane w  peruce, a także modyfikacja odcienia oraz grubości bazy monofilamentowej stanowiącej jej swoisty fundament. Tak kompleksowej oferty ze świecą szukać można u konkurencji!

To jednakże nie wszystko – sklep z perukami naturalnymi Zielona Góra oferuje wyroby, które są nie tylko szykowne i dostępne w niezwykle korzystnych cenach, ale także cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością, dzięki czemu nawet w sytuacji kiedy zdecydujemy się taki produkt nosić niemalże codziennie do pracy bądź na uczelnię, a także udawać się z nim na spoczynek, nie ulegnie on zbyt szybkiemu uszkodzeniu, jak również nie straci swojego pierwotnego blasku czy elastyczności na skutek ekspozycji na niekorzystne warunki atmosferyczne. Peruki naturalne Zielona Góra to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób zmagających się z nadmiernym wypadaniem oraz przerzedzaniem się włosów – nasze wyroby bowiem nie tylko prezentują się doskonale w każdym świetle i pod każdym kątem, ale także są optymalnym rozwiązaniem jeżeli marzy się nam zakrycie wszelkich niedoskonałości uczesania i obszarów, w których przez bujne do niedawna włosy prześwitywać zaczyna łysina. Nasz asortyment jest niezwykle szeroki, bowiem poza standardowymi i podatnymi na personalizację perukami z włosów naturalnych możemy naszym klientom zaoferować również do złudzenia przypominające elementy fryzury toppery oraz tupeciki. Z łysieniem androgenowym, telogenowym bądź plackowatym zmaga się Państwa dziecko? To także żaden problem, bowiem jesteśmy w stanie przygotować produkt o znacznie mniejszych rozmiarach, który idealnie dopasowany będzie do wymiarów główki Państwa pociechy! Jak więc widać, dla przedstawicieli naszego salonu słowo „niemożliwe” nie istnieje – już teraz mogą się Państwo przekonać o tym samodzielnie składając nam wizytę!

Pierwszy raz w gorących źródłach? Sprawdź, co zabrać ze sobą na termy

0
co zabrać na termy

Wizyta na termach jest gwarancją pełnego relaksu, zredukowania stresu i bardzo przyjemnego czasu spędzonego z najbliższymi. Taka forma rekreacji budzi coraz większe zainteresowanie wśród Polaków, co wynika również z dużej dostępności godnych polecenia kompleksów termalnych (w większości zlokalizowanych na Podhalu). Jeśli właśnie po raz pierwszy wybierasz się do takiego obiektu, to pewnie towarzyszy Ci sporo wątpliwości. Kilka z nich rozwiejemy w tym artykule, pomagając Ci w spakowaniu torby. Dowiedz się, co warto zabrać ze sobą na termy.

Strój kąpielowy

Pierwszą pozycją na liście rzeczy do zabrania na termy jest oczywiście strój kąpielowy. Zadbaj o to, aby był to strój przede wszystkim wygodny, w którym czujesz się komfortowo. Panom nie polecamy szortów – będą przeszkadzać w korzystaniu ze zjeżdżalni (zostawiamy je sobie na plażę).

Paniom rekomendujemy natomiast wygodne, sportowe stroje jednoczęściowe, które najlepiej sprawdzają się na basenach termalnych – zwłaszcza wtedy, gdy planujesz aktywnie korzystać ze wszystkich atrakcji, a przy tym wybierasz się na termy z dziećmi, za którymi ciągle trzeba będzie gonić.

Dobry ręcznik

Na termy warto zabrać własny ręcznik, najlepiej szybkoschnący. Jest o tyle praktyczny, że nie tylko świetnie chłonie wodę, ale też zajmuje bardzo mało miejsca w torbie czy w plecaku, no i jest lekki, dlatego można go bez problemu przenosić z jednej strefy term do drugiej.

Klapki basenowe

I tutaj od razu zaznaczamy, że chodzi o klapki dedykowane wyjściom na basen czy wizycie na termach, a nie np. stare kapcie czy gumowe chodaki ogrodowe. Szanujmy siebie nawzajem oraz pracę innych, dbając o higienę na terenie obiektu.

Co do klapek, to warto jeszcze wspomnieć o kwestii bezpieczeństwa. Wybierz klapki z antypoślizgową podeszwą, szczególnie dla dzieci.

Szlafrok

Szlafrok będzie przydatny w sytuacji, gdy zechcesz skorzystać także z innych atrakcji kompleksu termalnego, czyli np. zabiegów odnowy biologicznej czy pobytu w saunie. Wówczas szlafrok zagwarantuje wysoki komfort i intymność.

Warto natomiast wcześniej sprawdzić, czy szlafroku nie zapewni Ci wybrany kompleks termalny. Z takiej możliwości skorzystają goście Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, którzy wykupią bilet VIP – wówczas w cenie biletu otrzymujemy indywidualny szlafrok i ręcznik. Szlafrok otrzyma również każda osoba korzystająca z zabiegów SPA (na czas pobytu w strefie zabiegowej).

Dodajmy, że jeśli zapomnisz czegokolwiek z tej listy, to nie ma się czym przejmować. W każdym dobrym kompleksie termalnym jest czynny sklep z niezbędnymi akcesoriami, w tym dmuchanymi zabawkami do pływania dla dzieci czy z pieluszkami do wody dla maluszków.

Czego nie zabierać?

Przed wybraniem się na termy radzimy zostawić całą biżuterię czy wyjściowy zegarek w pokoju hotelowym, ewentualnie w samochodzie lub w szafce w przebieralni. Dzięki temu nie zaryzykujesz zgubienia cennych przedmiotów, o co naprawdę nie jest trudno podczas szaleństw w wodzie.

Mamy jeszcze małą podpowiedź dla użytkowników popularnych smartwatchów. Co prawda wiele modeli inteligentnych zegarków i opasek sportowych jest wodoszczelnych, jednak zwróć uwagę, że dotyczy to wyłącznie kąpieli w wodzie słodkiej – dlatego mając taki sprzęt na nadgarstku nie powinno się wchodzić do basenów solankowych. Radzimy zatem zostawić smartwatch/smartband w szafce w przebieralni.

Które termy wybrać?

Jeśli zależy Ci na tym, aby pierwsza wizyta na termach była udana i chcesz w przyszłości kontynuować kąpiele w gorących źródłach, to postaw na obiekt gwarantujący najwyższy komfort pobytu. Naszą rekomendację mają wspomniane już Termy BUKOVINA.

Jest to jeden z najnowocześniejszych kompleksów termalnych w naszej części Europy, oferujący dostęp do 20 basenów, 3 efektownych zjeżdżalni, aż 8 saun, trzech lokali gastronomicznych i fantastycznej strefy SPA. Odpoczną tutaj zarówno dorośli (w tym seniorzy), jak i dzieci w każdym wieku, dla których została przygotowana strefa dziecięca.

Termy BUKOVINA to świetny wybór na pierwszy raz z termami. Jeśli jednak martwisz się daleką podróżą, to koniecznie rozważ dłuższy pobyt, na przykład weekendowy. Zatrzymaj się w komfortowym, czterogwiazdkowym Hotelu BUKOVINA, który jest częścią tego samego kompleksu. Goście hotelu mają bezpośredni dostęp do strefy basenowej, mogąc do niej przejść prosto z pokoju (np. w szlafroku).

Więcej wskazówek dla osób, które planują swoją pierwszą wizytę w kompleksie termalnym, znajdziesz w artykułach na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/.

Rozwój umiejętności artystycznych z Lego – czy to możliwe?

0
umiejętności artystyczne

Sztuka to szerokie pojęcie, szczególnie w dzisiejszych, współczesnych czasach. Możliwości które zapewnia połączenie z Internetem pozwala na to by artyści z różnych dziedzin zaprezentowali swoja sztukę publiczności i odnalezienie swojego wyjątkowego odbiorcy.

Co ciekawe, zarówno dzieci jak i dorośli mogą spróbować swoich sił w zakresie artystycznym, i niezależnie od wieku odnaleźć w sobie talent lub powołanie do wyrażania swoich emocji za pośrednictwem wybranej dziedziny sztuki. Nie ważne czy będzie to malowanie obrazów na płótnie, rzeźbienie czy projektowanie, równie dobrze warto zacząć rozwijać swoje umiejętności artystyczne wraz z …klockami Lego.

Ciekawostki o sztuce i dzieła sztuki artystów z różnych dziedzin jako inspiracja

Firma Lego, a raczej projektanci pracujący pod jej skrzydłami mają tendencję do podejmowania w swoich projektach interesujących tematów. Dotyczą one właściwie każdej z dziedzin ludzkiego życia, zarówno codzienności, jak i potrzeb związanych z czymś wzniosłym.

Sztuka towarzyszyła ludzkości od zarania dziejów i również dzięki niej poznajemy historię naszego gatunku oraz życie jakie ludzie prowadzili w minionych wiekach. Sztuka była wytworem wartościowym i kiedyś tylko nieliczni mogli mieć z nią styczność. Wreszcie sztuka stała się bardziej dostępna dla każdego, niezależnie od statusu społecznego i dzięki temu miała możliwość by różne jej elementy znalazły się i upiększały wnętrze każdego domu.

Za pośrednictwem klocków Lego już najmłodsi mają możliwość by zapoznać się z dziełami wielu twórców, takich jak wielcy malarze, architekci czy nawet muzycy. Daje to im wolną rękę w kreowaniu swoich życiowych wyborów dotyczących spędzania wolnego czasu czy nawet kierunku zawodowego w przyszłości.

Seria Lego Art jako wprowadzenie dziecka w arkana sztuki

Stworzona przez duńską firmę seria Lego Art wyznaje związaną ze sztuką dewizę: Lego dla artystów. Prezentuje ona zarówno odzwierciedlenie portretu słynnej aktorki Marylin Monroe w interpretacji króla pop -artu, Andego Warhola, projekty designerskie które po złożeniu można zawiesić na ścianie jako ozdobę, związane z popularnym Harrym Potterem czy Batmanem, a także znane logo muzyków rockowych The Rolling Stones czy portrety brytyjskich muzyków The Beatles oraz króla popu Elvisa Presleya.

Za pośrednictwem serii klocków Lego Art wprowadzonej w 2020 roku już siedmiolatkowie mają możliwość by zapoznać się z artystami i ich twórczością, by następnie sięgnąć po dodatkowe źródła, które z pewnością staną się dla nich inspiracją do działania w zakresie artystycznym.

Zróbmy to razem – Lego Art Projekt artystyczny

Zestaw Lego Art – Projekt artystyczny to dobry pomysł na początek, ponieważ daje wiele możliwości. Z pewnością nie jest to nudny projekt dlatego, że można go składać kilkanaście razy i za każdym z nich ułożyć z zawartych w zestawie elementów coraz to ciekawszy obrazek. Ani dziecko nie będzie się nudziło, a także wnętrze będzie odmienione wiele razy.

Wydany w roku 2021 zestaw to doskonały sposób na spędzenie czasu wspólnie, a to zapowiada świetną zabawę i zacieśnianie więzów międzyludzkich, czy to rodzinnych czy przyjacielskich wśród rówieśników. Wraz z zestawem macie propozycje oferujące stworzenie różnych obrazków o wymiarach kwadratu i są to przedstawienia jedzenia, jak na przykład banany, kawałek ciasta czy pizzy albo inne tematy jak, jednorożec czy puchar. Najbardziej jednak uwielbianym motywem jaki można złożyć z tym zestawem jest popiersie minifigurki w kombinezonie kosmonauty.

Odwzorowanie sztuki w serii popularnych klocków Lego

Sztuka zajmuje w projektach Lego szczególne miejsce i poza serią Lego Art gości w wielu innych seriach. Nie bez przyczyny, ponieważ sztuka jest motorem napędowym do rozwoju i warto wiedzieć że nie tylko miast i ich wyglądu, czy podniesienia ich statusu majątkowego, bo ma ona również wpływ na każdą jednostkę która się sztuką, niezależnie od dziedziny, zainteresuje.

Sztuka zawiera w sobie nawiązanie do życia człowieka i dlatego właśnie wspaniale odnajduje się w wydawałoby się tak nieadekwatnym temacie jak klocki. Firma Lego jednak ma swoje sposoby by połączyć to co pozornie wydaje się być niepasujące i by wyglądało oryginalnie, a tym samym przyciągało kolejnych, wiernych i zafascynowanych ich produktami fanów.

Nosidełko dla dziecka – jakie wybrać?

0
Nosidełko dla dziecka

Każde dziecko to oczko w głowie rodziców. Dzieci szczególnie potrzebują bliskości rodzica, stąd wymyślono, aby nosić dziecko w nosidle. Temat nosidełek czy temat chusty, w którym będziemy nosić niemowlę tak, aby było przytulone do ciała rodzica, jest niezwykle szeroki. Zależy nam bowiem, aby maluch był bezpieczny, by czuł się komfortowo, ale liczy się także komfort noszenia dla nas samych, tak aby kręgosłup rodzica był odciążony. Jakie są zatem rodzaje nosidła do noszenia dzieci? Od kiedy noszenie dziecka w nosidełku jest wskazane? Na co zwracać uwagę, wybierając nosidło do noszenia dziecka? Gdzie znajdziesz najlepsze nosidełko dla noworodka nosidełko nie siedzedzące?

Nosidełka i ich rodzaje, budowa nosidła

Kiedy w domu pojawia się dziecko, chcemy dla niego jak najlepiej. Wiemy, że ciało dziecka rozwija się stopniowo i aby zapewnić mu odpowiedni rozwój i właściwą więź, rodzice powinni skorzystać z chusty lub nosidła aby nosić dzieci. Inne potrzeby ma małe dziecko, a inne starsze dziecko. Gdy dziecko siedzi w pozycji pionowej, kluczowe będą zwłaszcza plecy dziecka. W przypadku niemowląt czy noworodka kluczową sprawą będzie wsparcie głowy dziecka.

Nosidełka

Nosidełko nie tylko daje dziecku poczucie miłości. Noszenie dzieci to także czynność, którą doceniają sami rodzice. Przede wszystkim rodzic ma wolne ręce. Zalet z tego, aby nosić noworodka, do czego służy zarówno chusta jak i nosidło, jest znacznie więcej. Nosidła są lekkie, wygodne, można je wszędzie zabierać, nie zajmują dużo miejsca. Poza tym, zaletą z noszenia jest więź z dzieckiem – dziecko jest także naturalnie kołysane w takim urządzeniu.

Noszenie

W przypadku produktów, w którym możemy nosić maluszka, wyróżniamy nosidła nieergonomiczne tzw. wisiadła, nosidełka ergonomiczne czy nosidła turystyczne. Ze względu na sposób zakładania mamy nosidełka wiązane, klamrowe, hybrydowe. Dodatkowo, nosidła mogą mieć regulowany lub nieregulowany panel.

W kwestii rozmiarów, na rynku spotkasz mniejsze i większe, w kolejności baby (standard), toddler, pre-school i school.

Każde nosidełko posiada pas biodrowy oraz pasy naramienne. Noszenie odbywa się poprzez właściwe dopasowanie nosidełka do dziecka, a także rodzica. Jaka zatem będzie prawidłowa pozycja ciała dziecka w nosidełku? Pamiętaj naczelną zasadę, że dziecko powinno być ustawione przodem do rodzica. Poza tym, dziecko powinno mieć pozycję „żabki”, nogi dziecka nie mogą zwisać bezwładnie, a uda powinny posiadać podparcie. Sam panel na nóżki powinien sięgać od kolanka do kolanka. Samo nosidło musi zachować fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa niemowlaka w kształcie litery „C”. Warto wybrać np. nosidełko Storchenwiege dla niesiedzącego dziecka

Nosidełko

Od jakiego wieku nosidełko? Nosidła ergonomiczne w pierwszych miesiącach życia dziecka?

Jeśli spotkasz się z fizjoterapeutą czy doradcą noszenia, wskaże ci on zapewne, że nosidła przeznaczone są głównie dla nieco starszych dzieci. Wskazuje się, że dla niesiedzącego dziecka, które jeszcze nie umie utrzymać pionowej postawy, wskazane są bardziej chusty do noszenia. Jednak z drugiej strony, nosidełko możesz stosować już od pierwszego miesiąca życia dziecka. To, od kiedy dokładnie możesz nosić dziecko w nosidełku, zależy w dużej mierze od rodzaju nosidła lub chusty.

Jak wcześniej wspomniano, nosidła mają panele miękkie lub usztywniane i wąski lub szeroki panel. Szczególnie ważne jest, zwłaszcza aby nie naruszać prawidłowego rozwoju niemowlaka i aby uniknąć tego, aby pokazały się jakieś wady postawy malucha, jest wybór nosidełka ergonomicznego z miękkim i szerokim panelem.

Panel miękki sprawia, że nosidło dostosowuje się do pleców dziecka. Cała konstrukcja takiego panelu sprawia, że często samo usztywnienie pleców jest jedynie delikatne i symboliczne. Ergonomiczne nosidełko sprawia, że dziecko łatwiej może się w nim ułożyć.

Tymczasem szeroki panel, od jednego dołu podkolanowego do drugiego, ma na celu dać dziecku wygodę, wpływać korzystnie na jego rozwój kostno-stawowy.

wisiadła

W nosidłach ergonomicznych ważne ile dziecko waży? Kryteria doboru nosideł dla dzieci

Co jest istotne, gdy wybierasz nosidełko dla dziecka? Czy na przykład różne kolory nosideł dla dzieci Storchenwiege mają znaczenie? Bogata barwa ma znaczenie estetyczne, jednak w przypadku nosideł, istotne jest zwrócenie uwagi na inne szczególne kryteria.

Po pierwsze, ważne są użyte materiały. Najlepsze są bawełna, len czy bambus. Ważne też, aby tkanina była przewiewna.

Po drugie, nosidło musi dawać podparcie dla pleców oraz ud, a także podparcie karku dziecka.

Przydatne będą też nosidła regulowane, które w okresie stałego rozwoju dziecka, pozwolą dostosować je do aktualnych potrzeb malucha.

Po trzecie, panel powinien być miękki, bez usztywnień.

Kryteria doboru nosideł dla dzieci

Szczególnie polecane, zwłaszcza dla noworodków i dzieci niesiedzących, są nosidełka firmy Storchenwiege, których budowa jest zbliżona do chusty. Nosidła firmy są regulowane, idealnie dopasowane do małych dzieci (nawet do 18 miesiąca życia), mają też możliwość przeprowadzenia pasów naramiennych pod kolanami maluszka, są też wykonane z bawełny.

Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać dla swojego dziecka, zobacz porównanie nosidełek firmy Storchenwiege na naszej stronie.

Niepubliczne przedszkole to nowy sposób nauki

0
prywatne przedszkole

Przedszkole prywatne to rodzaj przedszkola niezależnego od państwa. Często jest prowadzony przez organizację non-profit i może być prowadzony przez grupę religijną lub osobę.

Przedszkola prywatne często nie są dotowane, ale mogą otrzymać częściowe dofinansowanie od rządu. Są też mniej uregulowane niż przedszkola publiczne i mają bardziej elastyczne godziny pracy. Przedszkola prywatne często oferują dodatkowe korzyści, takie jak lepsze warunki do nauki i większe możliwości nauki języków obcych przez dzieci.

Niepubliczne przedszkole językowo-sportowe – pracujemy w oparciu o autorskie programy języka angielskiego oraz wychowania fizycznego.

Przedszkola prywatne zazwyczaj nie są państwowe i są finansowane przez rodziców. Mogą być dla zysku lub non-profit. Przedszkola prywatne są często postrzegane jako luksus, ale zapewniają bardziej zindywidualizowaną opiekę niż publiczne.

Różnica między przedszkolami prywatnymi i publicznymi polega na tym, że prywatne mają więcej środków do zaoferowania dzieciom w zakresie materiałów do nauki i wyposażenia. Mają też więcej miejsca i mniej dzieci na nauczyciela, co oznacza, że nauczyciele poświęcają im więcej uwagi.

Przedszkola prywatne są chętnie wybierane przez rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą edukację.

W tej części zbadamy zalety przedszkoli prywatnych i omówimy, co odróżnia je od przedszkoli publicznych.

Niepubliczne przedszkole to nowy sposób nauki. Opiera się na założeniu, że dzieci najlepiej uczą się języka poprzez zabawę i zabawę. Przedszkola oferują zajęcia sportowe, języki obce i wiele innych zajęć dla dzieci do odkrycia.

Celem niepublicznych przedszkoli jest takie nauczanie dzieci, które pozwoli im w pełni rozwijać swoje umiejętności i zdolności. Robią to, ucząc od pierwszego dnia po angielsku, niemiecku lub francusku. Zachęcają również do kreatywności i zabawy z projektami artystycznymi i rzemieślniczymi.

Przedszkola prywatne to szkoły dla dzieci w wieku 3-6 lat. Zazwyczaj znajdują się w dzielnicach mieszkaniowych, z naciskiem na naukę przez zabawę, a także na naukę języków obcych i sport.

Prywatne przedszkola oferują specjalne środowisko, w którym dzieci mogą uczyć się, bawić i rozwijać swoją osobowość. Celem jest upewnienie się, że dzieci będą rosły szczęśliwe i zdrowe, zapewniając im umiejętności niezbędne do przyszłego życia.

Przedszkole prywatne to prywatne przedszkole. Różni się od przedszkola publicznego tym, że pobiera czesne i ma bardziej szczegółowy program nauczania.

Przedszkola prywatne znajdują się głównie w Europie, Ameryce Północnej i Japonii. W Niemczech nazywa się je „Privatschule”. W Stanach Zjednoczonych nazywa się je „prywatnymi przedszkolami”. Bywają też nazywane „szkołami językowymi”, ponieważ uczą dzieci języków obcych.

Wielu rodziców wysyła swoje dzieci do prywatnych przedszkoli, aby zapewnić im wczesny start w nauce języków lub sporcie. Przedszkola prywatne mogą również zapewnić uczniom bardziej zindywidualizowaną opiekę niż szkoły publiczne.

Przedszkola prywatne to przedszkola, które nie są finansowane przez państwo. Są zakładane przez osoby prywatne i firmy lub prowadzone przez wspólnoty religijne. Przedszkola prywatne uczą dzieci w taki sam sposób, jak publiczne, z naciskiem na naukę, zabawę i rozwój.

Też chcesz mieć dobrze ogarnięty marketing w swoim biznesie? Odwiedź stronę marki Rikona.pl i zyskaj marketing na który zasługujesz.

Prywatne przedszkola oferują swoim uczniom różnorodną gamę języków obcych. Na przykład niektóre prywatne przedszkola uczą swoich uczniów języka angielskiego od najmłodszych lat, aby mogli rozpocząć naukę przed pójściem do szkoły. Odbywa się to w celu przygotowania ich na to, kiedy będą musieli uczyć się angielskiego również w szkole.

Jak wybrać tort na urodziny dla dziecka w wieku 4 lat?

0
Jak wybrać tort na urodziny dla dziecka w wieku 4 lat

Tort – to nieodłączny element każdego święta dla dzieci i dorosłych. Przygotowanie do imprezy dla maluszków w całości spoczywa na barkach ich rodziców, którzy, poza wieloma innymi szczegółami, powinni także zadecydować o tym, jaki tort wybrać dla swojej pociechy. W tym artykule opowiemy o tajnikach wyboru torcików dla 4-letnich dzieciaczków.

Jakie rodzaje ciast są odpowiednie dla dzieci w wieku 4 lat?

Istnieje wiele rodzajów ciast, które różnią się smakiem, nadzieniem, kształtem i wyglądem – od prostych ciast nasączanych dżemem lub skondensowanym mlekiem po wielowarstwowe struktury ozdobione owocami, napisami lub postaciami ulubionych postaci z kreskówek. Nie wszystkie są jednak odpowiednie dla dzieci – na przykład, absolutnie nie można zamawiać dla maluszków deserów, które mają w składzie alkohol. Ale nie tylko.

Dla dzieci nieodpowiednie są torty, w skład których wchodzi duża ilość masła i innych tłuszczy. Nie warto też decydować się na desery z dużą ilością kolorowych elementów, które mogą spowodować rozwój alergii u maluszka. Natomiast duża ilość owoców i jagód w deserach urodzinowych jest nawet zalecana przez specjalistów.

Decydując się na samodzielne wypiekanie tortu lub jego zamówienie w wybranej cukierni warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych szczegółów:

  • Waga tortu powinna być wystarczająca, by wszyscy goście mogli się nim najeść. Zaleca się liczyć ok. 150-200 gramów na każda osobę;

  • Jeśli waga tortu będzie przekraczała 3 kg, warto wybrać konstrukcję składającą się z kilku pięter;

  • Jeśli planujesz zaprosić na imprezę sporo maluszków, można zrezygnować z zamówienia tortu na rzecz serwowanych indywidualnie drobnych ciastek i muffinek.

Dlaczego warto zamówić tort u specjalistów?

Zamówienie tortu przygotowanego przez doświadczonych cukierników ma sporo zalet:

  • Pozwoli zaoszczędzić czas na przygotowanie imprezy;

  • Zmęczenie na koniec dnia, w którym świętuje się urodziny, nie będzie tak dojmujące, a każda babcia, mama lub siostra będzie mogła wraz z innymi gośćmi cieszyć się wspaniałym dniem;

  • Wykwalifikowani cukiernicy nie tylko upieką przepyszny tort, ale i zadbają o to, by prezentował się naprawdę przepięknie.

Jakie nadzienia dla tortu są odpowiednie dla maluchów w wieku 4 lat?

Każdy rodzic, zamawiając torcik na urodziny dziecka, dba o to, by był nie tylko piękny i smaczny, ale także maksymalnie korzystny dla zdrowia. Wykonanie takiego deseru, jeśli mieszkasz we Wrocławiu, można zlecić cukiernikom z Tortowni na Bema. Odpowiedni dla maluszka deser można wybrać na stronie www.tortynabema.pl/product-category/torty-dla-dzieci/ lub zaproponować własne pomysły na urodzinowy torcik. Atutem będzie kreatywna realizacja każdego słodkiego projektu i jego przystępny koszt.

Najlepszą podstawą tortów dla maluszków są zdecydowanie biszkopty. Natomiast wybór nadzienia nie jest już tak łatwą sprawą. Jeśli chcesz, żeby deser smakował naprawdę dobrze, warto namoczyć biszkopty w syropie waniliowym lub jagodowym, dzięki czemu będą bardziej miękkie, soczyste i po prostu smaczniejsze. Jednak warto tu pamiętać, że nie powinny być zbyt słodkie, ponadto jeśli dziecko ma alergię, lepiej jest zrezygnować z nasączenia jagodowego.

Krem warto wybierać na bazie nabiału – twarogowy, jogurtowy lub śmietankowy. Będzie zawierał przeważnie korzystne dla zdrowia maluszka produkty, a ponadto mogą się nim poczęstować wszyscy uczestnicy imprezy. Jeśli dziecko nie ma alergii, do kremu można dodać owoce i jagody.

Jak udekorować tort urodzinowy dla 4-latka?

Dzieci w wieku 4 lat już są bardzo świadome, a więc dekorując dla nich tort warto uwzględniać ich zainteresowania i preferencje. Dość często rodzice wybierają desery ze zdobieniem w “chłopięcej” i “dziewczęcej” tematyce.

W jaki sposób można udekorować torcik dla chłopca? Najbardziej popularnymi tematami są samochody, bohaterowie ulubionych kreskówek, dinozaury i elementy o sportowej tematyce. Dziewczynkom z kolei najbardziej spodobają się dekoracje w postaci maskotek, lalek, jednorożców lub baloników. Niezależnie od płci dziecka, można udekorować deser świecą w kształcie liczby “4”.

Jak ubierać dziecko latem?

0
Jak ubierać dziecko latem

Latem na ubranie dziecka wybieraj lekkie, oddychające tkaniny. Bawełna jest zawsze dobrym wyborem. Szukaj również naturalnych włókien, takich jak len czy konopie. Unikaj materiałów syntetycznych, takich jak poliester, które mogą zatrzymywać ciepło i powodować dyskomfort u dziecka.

Ubieraj dziecko w luźne, dopasowane ubrania. Zbyt ciasne ubrania mogą ograniczać ruchy i zatrzymywać ciepło. Wybieraj chłodne kolory, takie jak niebieski lub zielony, które lepiej odbijają światło słoneczne niż ciemne kolory.

buty dziecięce

Latem wybieraj jaśniejsze kolory i tkaniny. Wybieraj odzież, która zakrywa skórę, aby chronić ją przed poparzeniami słonecznymi. Lekkie koszule z długimi rękawami i spodnie z oddychającego materiału to dobry wybór. Nakładaj krem z filtrem na odsłoniętą skórę, w tym na twarz, szyję, dłonie i stopy.

Wybór butów dziecięcych na lato

Wybierając buty dziecięce na lato, ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno styl, jak i wygodę. Sandały są popularnym wyborem na lato, ponieważ są zwykle lekkie i przewiewne, idealne na gorącą pogodę. Jednak upewnij się, że wybierzesz parę z dobrym wsparciem łuku, aby uniknąć bólu stóp. Trampki są również wygodną opcją do biegania w letnim upale. Pamiętaj, aby wybrać parę wykonaną z oddychających materiałów, aby utrzymać stopy w chłodzie i suchości.

Wybór butów dziecięcych na lato

Buty dziecięce marki Geox

Geox to włoska firma zajmująca się projektowaniem, produkcją i sprzedażą obuwia dla dzieci. Firma została założona w 1995 roku przez Mario Moretti Polegato z myślą o zapewnieniu wygodniejszej alternatywy dla tradycyjnych butów. Opatentowana przez Geox technologia pozwala butowi oddychać, utrzymując stopę w chłodzie i suchości. Geox buty dziecięce to gwarancja najwyższej jakości!

Buty dziecięce marki Geox

Czapki z daszkiem dla dzieci na lato

Szukasz świetnego sposobu na ochronę swoich dzieci przed słońcem tego lata? Sprawdź wybór czapek z daszkiem dla dzieci na limango.pl! Te czapki są idealne do utrzymania słońca z dala od ich oczu i z dala od ich twarzy i szyi. Są one również świetne do utrzymania ich włosy z dala od ich oczu podczas zabawy. Dostępne w ofercie czapki z daszkiem dla dzieci są w różnych kolorach i stylach, więc na pewno znajdziesz idealną dla swojego dziecka.

Czapka z daszkiem to doskonały letni dodatek dla dziecka. Pomaga ona chronić głowę i twarz przed słońcem, a także może być używana do utrzymania włosów z dala od oczu.

Prowadzisz przedszkole – wybierz odpowiednie pomoce dydaktyczne dla maluchów

0
pomoce dydaktyczne dla maluchów

Prowadzenie przedszkola lub praca w przedszkolu to bardzo trudne i wymagające zadanie. Z pewnością pomocą mogą się okazać atrakcyjne i ciekawe akcesoria dydaktyczne dla dzieci. Jak wybrać te odpowiednie? Czym się kierować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Dziecko, które idzie do przedszkola oczekuje dobrej zabawy z kolegami w podobnym wieku. Zaspokojenie potrzeb maluchów pod tym względem nie jest zbyt trudne. Jednak przedszkole to nie tylko miejsce beztroskiej zabawy – to także praca nad rozwojem dziecka. Aby osiągnąć te dwa cele warto postawić na kreatywne, kolorowe ciekawe i praktyczne pomoce dydaktyczne, które mogą być wykorzystywane indywidualnie bądź w grupie.

Jakie pomoce dydaktyczne dla przedszkolaka?

Podstawową formą aktywności malucha jest zabawa. Nie wystarczy jednak zapewnić dzieciom dostęp do zabawek i pozostawić im swobodę działania. Umiejętności zabawy dziecko musi się także nauczyć – szczególnie zabawy tematycznej, która pozwala na rozwój sfery społeczno-emocjonalnej oraz rozwój mowy. Do zabaw tematycznych należy zabawa w sklep, w dom, w lekarza itd. Można do tego wykorzystać gotowe zestawy takie jak te na zdjęciach:

Zabawa tematyczna to doskonały sposób na spędzenie czasu całej grupy. Wówczas dzieci mogą nauczyć się komunikacji między sobą, wyrażania emocji, współpracy itd.

Pomoce do nauki czytania

Okres przedszkolny to także dobry czas na rozwój wszystkich sfer poznawczych dziecka, dlatego wielu pedagogów decyduje się na wprowadzani do zabaw elementów nauki. Na przykład wykorzystują interesujące przedszkolne pomoce dydaktyczne do nauki czytania, mówienia czy pisania. Jedną z takich pomocy jest seria „Kocham czytać”. To zestaw zeszytów i płyt przeznaczonych do nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną dla dzieci w wieku przedszkolnym. Metoda została początkowo opracowana z myślą o dzieciach z zaburzeniami rozwojowymi, ale z uwagi na jej skuteczność szybko znalazła swoje miejsce w przedszkolach. Sekwencyjno-symultaniczna metoda nauki czytania wykorzystuje naturalne etapy nauki i uznaje sylabę a nie głoskę za najmniejszą słyszalną cześć mowy. Podczas nauki czytania dziecko poznaje sylaby i samogłoski a nie litery i głoski. Ta metoda może być wykorzystywana także w przypadku dzieci, które jeszcze nie opanowały dobrze umiejętności mówienia.

Do nauki czytania można wykorzystać różne go rodzaju gry i fiszki, które polegają na dopasowywaniu sylab, wyrazów dźwiękonaśladowczych, a w także słów do odpowiednich obrazków. Przykład takiej gry zamieszczamy poniżej:

Pomoce dydaktyczne do stymulacji logicznego myślenia

Logiczne myślenie czyli znajdowanie analogii tematycznych i atematycznych to jedna z umiejętności, które ma posiąść dziecko. Czas spędzany w przedszkolu to doskonała sposobność do nauki logicznego myślenia czyli umiejętności dostrzegania analogii,kategoryzowania i wykluczania ze zbioru itd. Dzieciaki pokochają naukę, gdy wykorzystacie do niej ciekawe pomoce – chociażby takie jak przedstawione na zdjęciu:

Pomoce dydaktyczne dla przedszkolaków można znaleźć w sklepie internetowym juniora.pl. Jest to sklep specjalistyczny – dedykowany potrzebom dzieci z zaburzeniami rozwoju, a także dzieci których rozwój przebiega prawidłowo.

Pamiętajmy, że okres przedszkolny to bardzo ważny etap w życiu dziecka. Warto go dobrze wykorzystać przez stymulację różnych funkcji poznawczych dziecka. Ogromne znaczenie ma tutaj odpowiedni dobór programu i pomocy dydaktycznych przez pedagogów prowadzących zajęcia w przedszkolach.

5 sposobów, dzięki którym karmienie noworodka będzie przyjemniejsze

0
5 sposobów, dzięki którym karmienie noworodka będzie przyjemniejsze

Naturalne karmienie zwiększa odporność dziecka zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, kiedy to buduje naturalną odporność. WHO zaleca by kobiety karmiły dziecko piersią przynajmniej do 6 miesiąca życia, a najlepiej do 2 roku życia. Warto wiedzieć, że poprzez karmienie buduje się większą więź z dzieckiem, zmniejsza się krwawienie poporodowe, a dodatkowo można szybciej wrócić do formy i zrzucić zbędne kilogramy. Jeżeli karmienie jest wyjątkowo trudne, warto poznać 5 sposobów, dzięki którym będzie przyjemniejsze.

Sposób nr 1: poduszka do karmienia

Podczas karmienia piersią czy karmienia z butelki mlekiem odciągniętym z piersi ważna jest wygoda. Dlatego warto korzystać z poduszek do karmienia. Takie akcesorium powinno być niezbędnym elementem wyprawki każdej przyszłej mamy. Będzie bowiem wykorzystywane wielokrotnie i to w różnych sytuacjach, zarówno w domu, jak i poza domem. Poduszki do karmienia gwarantują wygodne ułożenie dziecka przy piersi i podtrzymywanie jego główki. Dzięki nim młode mamy mogą karmić dziecko wygodnie w pozycji siedzącej i jednocześnie odciążają swoje stawy i kręgosłup. Takie akcesoria mają charakterystyczny, ergonomiczny kształt rogala.

Sposób nr 2: używanie laktatora

Nie każda przyszła mama zdaje sobie sprawę, że zakup laktatora nie jest tylko kwestią wygody, ale często koniecznością. Laktator sprawdza się zarówno przy zbyt skąpej, jak i zbyt obfitej laktacji. Jeżeli używa się go regularnie, a nie sporadycznie, to należy zaopatrzyć się w model elektryczny, a nie ręczny. W ten sposób łatwiej i szybciej można odciągnąć pokarm. Nowoczesny laktator poprzez swoją budowę i działanie pobudza laktację, zatem jeśli kobieta ma z nią problem, to powinna spróbować jego użycia. Zbyt obfita laktacja może z kolei prowadzić do zadławienia się przez dziecko mlekiem, gdy przepływ jest zbyt szybki. Wtedy należy część mleka odciągnąć, co ułatwi bezpieczne karmienie dziecka piersią. Oczywiście laktator sprawdza się dla tych kobiet, które w karmienie i opiekę nad maluchem chcą zaangażować ojca dziecka albo inne osoby z rodziny. Kobieta po odciągnięciu pokarmu może umieścić go w specjalnym pojemniku na mleko, szczelnie zamykanym, który może zakupić w sklepie z akcesoriami dla niemowląt i młodych mam. Na takim opakowaniu może zapisać datę i godzinę. Warto wiedzieć, że mleko pozostawione w temperaturze pokojowej może być wykorzystane do 8 godzin. Jeśli przechowywane jest w lodówce, to zawartość pojemnika powinna być zużyta w ciągu 4 dni. Z kolei gdy odciągnięte mleko trafia do zamrażarki zachowuje świeżość do pół roku!

Sposób nr 3: używanie butelek ze specjalnie skonstruowanymi smoczkami

Skoro już sporą rolę laktatora mamy omówioną, to warto przejść do butelek. Powinny być wyposażone w specjalnie skonstruowany smoczek, który swoim kształtem przypomina kobiecą pierś. Dzięki temu maluch nie będzie odrzucał butelki i w spokoju zje posiłek. Takie butelki mają regulowany przepływ mleka dostosowany do wieku, a zatem umiejętności dziecka. Kiedy opanuje już ssanie i połykanie pokarmu, to może otrzymać do butelki smoczek z szybszym przepływem. Warto pamiętać, że smoczki trzeba wymieniać regularnie, co ok. miesiąc.

Sposób nr 4: stosowanie maści na podrażnienia, a także muszli i wkładek laktacyjnych

Częstym problemem przy karmieniu jest bolesność, obrzęk, zaczerwienienie, a nawet krwawienie sutków. Te dolegliwości można złagodzić. Warto wiedzieć, że dobroczynne właściwości ma nawet samo mleko i posmarowanie własnym mlekiem sutka może przynieść chwilową ulgę. Ale warto też sięgnąć po maści na podrażnienia, które są bezpieczne dla matek karmiących. Tu polecamy czystą lanolinę. Można równie sięgnąć po muszle laktacyjne, które zmniejszają obrzęk i ból. Z kolei na problem wypływającego pokarmu pomogą wkładki laktacyjne. Są one niezbędnikiem dla kobiet, które karmią piersią i jednocześnie wracają do pracy po macierzyńskiej przerwie.

Sposób nr 5: konsultacja z położną lub konsultantką laktacyjną

Podstawowe problemy mamy już omówione. Czasem problemem jest nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi albo nieprawidłowy odruch ssania u dziecka. Takie problemy może wykryć położna albo konsultantka laktacyjna. Na pewno dzięki swojemu doświadczeniu doradzi najlepszą pozycję do karmienia, która ułatwi dziecku pobieranie pokarmu z piersi matki.