Pieczątki to narzędzia, które mogą stać się częścią ciekawej, edukacyjnej zabawy. Z ich wykorzystaniem można wesoło spędzić czas z dzieckiem i to na wiele sposobów. O 5 prostych grach edukacyjnych, w których główną rolę odgrywają pieczątki dla najmłodszych opowiemy w tym artykule.

Pieczątka jako przedmiot służący zabawie

Pieczątki to niewielkie i bardzo praktyczne narzędzia, które pełnią różne funkcje. Specjalne pieczątki firmowe są nośnikiem informacji na temat firmy, pieczątki księgowe potwierdzają wiarygodność wystawionych dokumentów, a pieczątki graficzne można wykorzystać do ozdobienia kartek okolicznościowych lub zaproszeń.

W bogatej ofercie pieczątek nie mogło również zabraknąć stempli dla dzieci. Z jednej strony mamy więc pieczątki motywacyjne, które mobilizują dzieci do nauki w szkole,  a z drugiej pieczątki dla dzieci, które stają się inspiracją do zabawy w domu. 5 kreatywnych pomysłów na zabawę z dzieckiem przy użyciu pieczątek znajdziecie poniżej.

Pomysł nr 1: Literki alfabetu

Pieczątki, na których znajdą się litery alfabetu, można wykonać własnoręcznie, wycinając poszczególne z nich na ziemniaku lub kupić gotowy zestaw w Internecie. Przygotowane litery należy wybijać na przygotowanych wcześniej kartonikach np. o wymiarach 3 x 3 cm.

Gra polega na losowaniu kartoników z literą, a następnie znalezieniu jak największej liczby słów na tę literę w danym czasie np. w ciągu 2 minut.

p1

Pomysł nr 2: Gra na motorykę małą

Motoryką jest nazywana sprawność fizyczna człowieka i jego zdolność do wykonywania różnych działań ruchowych. Motoryką małą natomiast określa się  sprawność dłoni i palców. Rozwijanie umiejętności dziecka w zakresie motoryki małej pozwala uniknąć problemów z pisaniem, czytaniem, wycinaniem czy malowaniem. Zabawy, które mają na celu usprawnienie motoryki małej dodatkowo poprawiają koordynację ruchowo-wzrokową, koncentrację oraz orientację przestrzenną.

Zabawa językowa z wykorzystaniem pieczątki, która służy rozwojowi motoryki małej jest bardzo prosta:

  1. Przygotuj niski, prostokątny pojemnik (może być brytfanna).
  2. Nasyp do niego piasku.
  3. Pieczątki z alfabetem włóż do woreczka lub pudełka.
  4. Zachęć dziecko do wylosowania jednej literki.
  5. Poproś, by narysowało wylosowaną literę lub przedmiot zaczynający się na tę literę.

Dziecko może rysować palcem, patykiem do szaszłyka, ołówkiem, czy nawet słomką do picia!

p2

Pomysł nr 3: Karty obrazkowe

Proponowaną grę łączymy z nauką języka polskiego lub obcego. W zabawie można ćwiczyć literowanie (gra w języku polskim), słówka (w języku obcym) albo po prostu małą motorykę.

Do zabawy potrzebne są pieczątki z obrazkami (można je kupić lub przygotować samodzielnie) oraz klipsy do suszenia prania. Na drewnianych klipsach zapisujemy pisakiem kolejne litery alfabetu. Dziecko natomiast przybija na małych karteczkach pieczątki z obrazkami.

Jak grać?

  1. Klamerki do bielizny rozsyp na podłodze.
  2. Pozwól dziecku na wylosowanie kartki z obrazkiem (np. karta z psem).
  3. Poproś dziecko o przypięcie do kartki spinaczy z odpowiednimii literami, tak, by powstało słowo, np. „pies”,. Można spróbować zabawy także w języku angielskim. Wtedy dziecko będzie przypinało klamerki do prania tak, by litery tworzyły słowo „dog”.

p3

Pomysł nr 4: Spinner

Choć spinner jest niepozorną zabawką, to jednak zrobił furorę na całym świecie i jest często wykorzystywany jako element różnych gier edukacyjnych. W pierwotnym zamyśle miał pomagać dzieciom z ADHD. Zdaniem twórców ten gadżet poprawia koncentrację, skupia uwagę, łagodzi lęk i niepokój.

Dwie propozycje zabaw edukacyjnych z wykorzystaniem spinnera opisujemy poniżej.

  1. „Bank słów” – gra polega na wykorzystaniu obrazków przybitych ze stempli na kartonikach. Można tworzyć obrazki o określonej tematyce np. związane z kwiatami, zwierzętami, częściami ciała, przedmiotami domowymi itd. Obrazki wystarczy ułożyć na podłodze w formie okręgu, a na środku położyć fidget spinnera. Zanim zabawka się zatrzyma, dziecko powinno zapisać na karteczce jak najwięcej słów z danego zakresu tematycznego np. dom, części ciała czy np. podróże. W każdej rundzie wygrywa ta osoba, która zapisze najwięcej słów na dany temat.
  1. Gra z papierowym talerzykiem. To gra dla najmłodszych. Na obrzeżach papierowego talerzyka należy odbić pieczątki z obrazkami lub literami alfabetu. Na fidget spinner naklejamy papierową strzałkę. Dziecko wprawia zabawkę w ruch. Po zatrzymaniu gracz ma za zadanie wypowiedzieć nazwę przedmiotu wskazanego przez strzałkę lub przedmiot na taką literę, którą wskazał spinner (wszystko zależy od tego, czy na brzegu papierowego talerza znajdą się obrazki, czy litery).

p4

Pomysł nr 5: Językowe domino

Do zabawy w językowe domino potrzebne są kartoniki w wymiarze kostek domina. Dziecko ma za zadanie odbić pieczątki z obrazkami z jednej strony kartonika, a z drugiej słowo w dowolnie wybranym języku obcym. Można przygotować domino tematyczne z określonym rodzajem obrazków, by ćwiczyć i utrwalać słownictwo z danej dziedziny lub opieczętować karteczki różnymi rodzajami obrazków, jakie są dostępne na pieczątkach. Trzeba tylko pamiętać o tym, że na odwrocie kartonika ma się znajdować inne słowo niż widoczny na nim obrazek. Cała zabawa polega na tym, by odpowiednio dopasować kostki domina językowego. Przykładowo do obrazka z jabłkiem dziecko musi dołożyć słowo z innym kartonikiem domina, na którym widnieje słowo „jabłko”. W wersji dla starszych dzieci można łączyć obrazki z wyrazami w języku angielskim i w ten sposób ćwiczyć kompetencje językowe. Ważne jest tylko to, by napisy pasowały do obrazków.

p5

Pieczątki – edukacja i zabawa w jednym

Każda chwila spędzona z dzieckiem jest bezcenna, zwłaszcza jeśli łączy w oryginalny sposób zabawę z walorami edukacyjnymi. Gry językowe dla dzieci z wykorzystaniem pieczątek pozwalają ćwiczyć i utrwalać umiejętności z zakresu języka obcego, jak i polskiego. Samodzielne wykonanie potrzebnych do gry materiałów uczy precyzji, ponieważ pieczątki powinny być przybite na kartonikach starannie i we właściwych miejscach. Pieczątki z obrazkami lub z literami alfabetu to świetny pomysł na zabicie nudy i jednocześnie naukę czegoś nowego! Zamów już dziś zabawne pieczątki dla dzieci i skorzystaj z pomysłów na ciekawe zabawy!

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ