wtorek, Kwiecień 23, 2019

Niemowlę w domu – poradnik kąpielowy

0
Niemowlę w domu - poradnik kąpielowy

W okresie ciąży najważniejszy jest zdrowy rozwój dziecka, następnie bezpieczny i bezbolesny poród. Potem młode mamy zajmuje kwestia laktacji i założenie pierwszej pieluszki. Kwestią nie mniej ważną jest kąpiel noworodka, a następnie kąpiel niemowlaka. Skóra tak małego dziecka wymaga bowiem szczególnej troski. Wskazane będą również odpowiednie akcesoria do kąpieli niemowlaków.

Jak wykąpać niemowlaka?

Kąpiel, która wydaje się zupełnie nieskomplikowaną czynnością, jest w rzeczywistości niezwykle ważną procedurą. Kąpiel niemowlaka powinna odbywać się przede wszystkim w pomieszczeniu ciepłym, tak by po rozebraniu, dziecko nie drżało z zimna. Woda w wanience winna mieć ok. 35ºC. Do jej pomiaru użyć można specjalnego termometru albo własnego łokcia. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest wielką indywidualnością – niektóre będą wolały nieco cieplejszą wodę, podczas gdy innym nie sprawi różnicy niższa temperatura. Ważnym jest, by kąpiel niemowlaka odbywała się z użyciem odpowiednich środków myjących i pielęgnujących. Mydła i płyny dla dorosłych są niewskazane ze względu na zawarte w nich substancje zapachowe, konserwanty i inny odczyn pH. Koniecznym będzie zakup płynu przeznaczonego do delikatnej dziecięcej skóry. Świetnie sprawdzą się też emolienty – środki nawilżające i regenerujące skórę. Jeszcze niedawno zalecano je tylko w przypadku atopowego zapalenia skóry, stanów zapalnych i podrażnień, jednak obecnie delikatne emolienty polecane są do stosowania ogólnego. Ich dobroczynne działanie polega na łagodnej pielęgnacji skóry bez nadmiernego jej przesuszenia.

Akcesoria do kąpieli niemowlaków

Szczególnie młodzi rodzice, niezwykle przejęci nową rolą, zapoznają się z lekturą poradników i forów internetowych, dowiadując się jak wykąpać niemowlaka, a następnie dokonują zakupu wszelkich dostępnych akcesoriów do kąpieli. Należy jednak wziąć pod uwagę, że na początek wystarczy zwykła wanienka albo wiaderko do kąpieli, odpowiedni płyn i wiele czułości ze strony rodziców. Dziecko samo zweryfikuje i pokaże nam czy i jakich kolejnych akcesoriów będzie potrzebowało. Najważniejsze by kąpiel była czynnością radosną i naturalną, a nie powodującym stres obowiązkiem.

Pomocne akcesoria przy kąpieli niemowlaka znajdziesz w sklepie https://www.hoplik.pl/

Jesteśmy tym, co jesz i czym oddychasz – Dieta antysmogowa

0
Jesteśmy tym, co jesz i czym oddychasz - Dieta antysmogowa

Zanieczyszczenie powietrza jest aktualnie bardzo popularnym tematem. Obecność smogu motywuje nas do szukania rozwiązań, mających na celu ochronę organizmu przed jego szkodliwym działaniem. Niewiele osób zastanawia się jednak nad tym, jakie znaczenie w walce ze smogiem może mieć dieta. Czy to co jemy wpływa na to, czym oddychamy?

Dieta w walce ze smogiem

Badania dowodzą, że kwasy omega-3 i niektóre mikroelementy znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych oraz sercowo-naczyniowych. W kontekście diety antysmogowej jest to bardzo istotne, ponieważ smog może być odpowiedzialny za choroby serca, a nawet zawał oraz powoduje wiele infekcji. Odpowiednia dieta może wzmocnić nasz organizm i zminimalizować szansę na wystąpienie różnych przykrych dolegliwości. W niniejszym artykule znajdziesz wskazówki na temat tego, jakie produkty warto uwzględnić przy komponowaniu diety antysmogowej.

Stres oksydacyjny

W zdrowym organizmie panuje równowaga pomiędzy utleniaczami i przeciwutleniaczami. Zanieczyszczenie powietrza powoduje nadmiar tych pierwszych. Dlaczego jest to zjawisko niepożądane? Utleniacze posiadają niesparowany elektron i dążą do tego, aby odebrać go innym komórkom. Prowadzi to do ich uszkodzenia i uniemożliwia im poprawne funkcjonowanie, przez co organizm szybciej się starzeje. Stres oksydacyjny zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, pokarmowego, miażdżycy, a nawet nowotworów.

Destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników zapobiegają antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Posiadają one wolny elektron, który oddają wolnym rodnikom i w ten sposób unieszkodliwiają je. Jednymi z najsilniejszy antyoksydantów są witaminy C i E. Tą pierwszą w dużych ilościach znajdziemy w papryce, brukselce, pietruszce, kalarepie i cytrusach. Z owoców warto włączyć też do swojego jadłospisu jagody, maliny, jeżyny, borówki i w miarę możliwości aronię, która wydłuża działanie witaminy C oraz dostarcza do organizmu duże ilości witaminy P i rutyny.  W przypadku witaminy E dobrze postawić na szpinak, dobrej jakości oliwę z oliwek (tłoczoną na zimno) oraz awokado.

Kwasy omega-3

W licznych badaniach udowodniono, że kwasy omega-3 znacząco poprawiają kondycję serca i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Jednocześnie niwelują skutki stresu oksydacyjnego. Jest więc jasne, że o odpowiednią suplementację tych kwasów powinny zadbać wszystkie osoby narażone na działanie m.in. pyłów zawieszonych.

Naturalnym źródłem kwasów omega-3 są ryby i różnego rodzaju oleje: rzepakowy, sojowy, z pestek winogron i oliwa z oliwek.

Witaminy z grupy B, C, D i E

Jak już zostało wspomniane wyżej, ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne bardzo ważną rolę dla organizmu pełni witamina C i E. Najważniejsze źródła tych związków, to:

C – suszona dzika róża, czarna porzeczka, czerwona papryka, brukselka, kalafior, szpinak, kiwi, truskawki, cytrusy, pomidory, kapusta, jagody, maliny, jeżyny i borówki.

E – oleje roślinne, migdały, awokado, orzechy, szpinak, pestki dyni i słonecznika.

Znajdujące się w powietrzu pyły zawieszone PM2.5 są szczególnie szkodliwe dla układu krwionośnego, dlatego bardzo ważne jest spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B (B1, B2, B3 i B6). Znajdziemy je w najróżniejszych produktach, ale główne z nich to drożdże, otręby, kasza, strączki, nabiał, orzechy, niektóre warzywa (szpinak, kukurydza, kalafior, pomidory) i owoce (śliwki, jabłka, agrest, banany).

Zanieczyszczenie powietrza ogranicza dostęp promieni słonecznych do naszej skóry, a przez to negatywnie wpływa na syntezę wit. D przez organizm. Dlatego bardzo ważne jest, żeby dostarczać ją wraz z pożywieniem lub suplementami. Witamina ta występuje w niewielu produktach, jednak warto włączyć je do swojej diety. Są to ryby, nabiał – w tym również jajka – oraz niektóre grzyby, takie jak pieczarki, boczniaki ostrygowate i pieprznik jadalny. Niedobór wit. D może skutkować osteoporozą, cukrzycą, a w najgorszym przypadku – nowotworem.

Inne metody ochrony przed smogiem

oczyszczacze powietrzaZbilansowana dieta i zdrowy tryb życia mogą znacznie wspomóc nasz organizm w ochronie przed zanieczyszczeniami, jednak najważniejszą kwestią w walce ze smogiem jest dbałość o czyste powietrze w domu. Urządzenia stworzone specjalnie w celu utrzymania zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach to oczyszczacze powietrza. Liderem w tej branży jest japońska marka Sharp, której urządzenia gwarantują najwyższą skuteczność. Wykorzystany w modelu Sharp KC-G40EUW filtr HEPA usuwa z powietrza 99,97% pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, tak bardzo szkodliwych dla naszego serca i układu krwionośnego. Ponadto filtr węglowy z powłoką krzemionkową usuwa większość zanieczyszczeń gazowych, takich jak LZO.

Zdrowe odżywianie ma duże znaczenie, ale nie ochroni nas przed zanieczyszczeniami z powietrza. Może wyłącznie złagodzić skutki ich oddziaływania. Dlatego w trosce o zdrowie swoje i swoich bliskich warto rozważyć inwestycję w domowy oczyszczacz powietrza.

Jak zorganizować urodziny dla dziecka?

0
Jak zorganizować urodziny dla dziecka?

Chcesz wyjść poza tradycyjną konwencję organizacji urodzin dla dziecka i zaplanować coś naprawdę ciekawego i wyjątkowego? Istnieje bardzo wiele propozycji, zarówno niskobudżetowych, jak i nieco droższych. Zrób swojemu maluchowi niespodziankę, której nie zapomni przez długi czas.

Urodziny w domu wcale nie muszą być nudne. Wręcz przeciwnie, masz dzięki temu niemal nieograniczone możliwości. Możesz wybrać motyw przewodni, przygotować kolorowe przekąski i zorganizować zabawy oraz konkursy z nagrodami. Jeśli jednak nie masz czasu, możesz z powodzeniem skorzystać z usług centrum zabaw, które przygotuje dla Twojego malucha urodzinową imprezę.

Jakie atrakcje na urodziny?

Każdy z nas na pewno zna wiele ciekawych zabaw, które uwielbiał, kiedy był dzieckiem. Może warto je wykorzystać w trakcie organizacji zabawy urodzinowej? Nie masz pomysłów? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji.

Gorące krzesła

Jeśli choć raz byłeś na weselu, na pewno znasz tę zabawę. Polega na ustawieniu krzeseł w kształt koła. Tak, by siedzenia były skierowane w zewnętrzną stronę. Liczba uczestników jest zawsze większa o 1 od liczby krzeseł. Poruszają się oni wokół nich w rytm muzyki. Kiedy melodia ucichnie, ich zadaniem jest jak najszybsze zajęcie miejsc. Dziecko, które nie zdoła usiąść, odpada, a gra toczy się do momentu aż zostanie tylko jeden uczestnik, czyli zwycięzca.

Ciepło-zimno

Zabawa polega na tym, że jedno dziecko chowa przedmiot w pomieszczeniu, gdzie nikogo akurat nie ma. Następnie do pokoju wchodzi inny uczestnik gry, który za pomocą naprowadzania słowami „ciepło” i „zimno” musi odnaleźć schowany obiekt. Gra może odbywać się z podziałem na kilka drużyn, a każda z nich musi odnaleźć inną rzecz.

Kalambury

Dość prostą, a zarazem niezwykle angażującą, grą są kalambury. Jest przy nich naprawdę dużo śmiechu! Zabawa polega na tym, że jedno dziecko pokazuje lub rysuje hasło, które wylosowało z przygotowanej wcześniej puli. Nie może przy tym używać żadnych słów. Osoba, która odgadnie, zamienia się z pokazującym.

Pudełko pełne zadań

Dzieci siadają w kole i podają sobie pudełko, kiedy w tle gra muzyka. W momencie gdy piosenka ucichnie, osoba, która trzyma je w rękach, musi wyjąć ze środka zadanie i wykonać je. Na karteczkach możesz umieścić krótkie wyzwania, np. zaśpiewaj piosenkę, powiedz wierszyk, zrób 10 przysiadów itp.

Zorganizuj urodziny w Fabryce Misia

Niestety, nie każdy rodzic ma czas na przygotowywanie różnorodnych zabaw dla swojego malucha. Jeśli mimo wszystko chcesz, żeby dzień urodzin był dla niego niezapomniany, możesz zorganizować dziecku imprezę w centrum zabaw. Jesteś z Białegostoku? Koniecznie sprawdź ofertę Fabryki Misia. Ty wybierasz salę, która najbardziej odpowiada zainteresowaniom Twojej pociechy, a animatorzy zajmują się całą resztą! Od zaproszeń, przez atrakcje, zabawy i tort urodzinowy. Zajrzyj na stronę sali zabaw lub zadzwoń, by poznać więcej szczegółów.

Zapalenie jamy ustnej u dzieci

0
Zapalenie jamy ustnej u dzieci

Stany zapalne jamy ustnej to często występująca u dzieci dolegliwość. Pleśniawki u niemowlaka, afty u starszych dzieci, opryszczka. Jak rozpoznawać i leczyć takie zmiany?

Zapalenie jamy ustnej – przyczyny

Błona śluzowa jamy ustnej jest delikatna i podatna na zmiany i zakażenia. Dolegliwości występujące w jamie ustnej najczęściej są wynikiem obniżenia odporności organizmu lub przerwania błony śluzowej w wyniku urazu, na przykład przygryzienia. Problemy z błoną śluzową jamy ustnej wystąpić mogą również w wyniku wprowadzenia do ust bakterii i zanieczyszczeń poprzez wkładanie do ust brudnych rączek lub przedmiotów.

Zmiany w jamie ustnej są nieprzyjemne i wywołują dyskomfort u każdego, zwłaszcza u dzieci, które sygnalizują niezadowolenie donośnym płaczem.

Pleśniawki u niemowlaka – jak leczyć?

Stanem zapalnym jamy ustnej występującym najczęściej u niemowląt są pleśniawki – grudkowate zmiany w białym kolorze, spowodowane zakażeniem grzybem Candida albicans, który rozrasta się w jamie ustnej z powodu osłabienia odporności organizmu lub niedostatecznej higieny.

Jak leczyć pleśniawki u niemowlaka? Leczenie warto podjąć po konsultacji z lekarzem pediatrą, który ocenić może rozwój zakażenia i doradzić odpowiednie preparaty do przemywania błony jamy ustnej oraz brodawek piersi mamy karmiącej.

Pleśniawkom zapobiegać można, dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej niemowlaka, podając czysty i wygotowany smoczek i gryzaki, a także dbając o odpowiednią kondycję i odporność dziecka.

Afty – jak rozpoznać i leczyć?

Często występującą u dzieci dolegliwością jamy ustnej są afty. Afty rozpoznać można po wyglądzie – są to wrzody w kolorze żółtym lub białym, występujące często w grupach po kilka sztuk. Afty mają czerwoną, swędzącą otoczkę.

Pojawienie się w jamie ustnej aft może być spowodowane osłabieniem odporności organizmu z powodu przeziębienia, stresu lub przyjmowania antybiotyku. Zdarza się, że afty występują z powodu zaburzeń hormonalnych lub niedoborów składników mineralnych i witamin, takich jak B12 czy kwas foliowy.

Afty znikają samoistnie w czasie od dziesięciu dni do dwóch tygodni, jednak można łagodzić dyskomfort odczuwany podczas ich obecności w jamie ustnej. W przypadku wystąpienia aft należy unikać jedzenia i picia zbyt gorących dań i napojów, a także postawić raczej na neutralne smaki, rezygnując ze zbyt ostrych, słonych lub kwaśnych dań na czas leczenia aft. Podrażnianie zmian może wywołać krwawienie i ból, powiększające nieprzyjemności związane z występowaniem aft.

Na afty ściągająco i łagodząco działają wyciągi z szałwii, łopianu, malin oraz woda z solą lub roztwór wody utlenionej, stosowane do płukania jamy ustnej.

Opryszczka u dziecka – objawy i leczenie

Opryszczka u dziecka spowodowana jest wirusową infekcją, wywołującą stan zapalny w jamie ustnej oraz wrzody pojawiające się na powierzchni błony śluzowej dziąseł i wewnętrznej części policzków oraz na podniebieniu. Opryszczka jamy ustnej wywołuje u dzieci trudności w jedzeniu, przełykaniu, może także wystąpić ślinotok i gorączka.

Jeśli zauważymy u dziecka objawy opryszczki, należy udać się do lekarza pediatry w celu postawienia dokładnej diagnozy oraz podjęcia odpowiedniego leczenia, ponieważ wirus opryszczki może być niebezpieczny dla zdrowia całego organizmu, między innymi istnieje ryzyko wywołania infekcji oczu. Opryszczka w jamie ustnej u dziecka może prowadzić do osłabienia i odwodnienia organizmu z powodu trudności z przyjmowaniem przez dziecko płynów i jedzenia.

Opryszczkę jamy ustnej u dzieci leczy się za pomocą leków antywirusowych oraz specjalnej diety. Po 10 dniach objawy powinny ustąpić.

Składniki odżywcze i witaminy dla karmiących kobiet – co suplementować?

0
Składniki odżywcze i witaminy dla karmiących kobiet – co suplementować?

Wiele kobiet zdaje sobie sprawę, że w czasie ciąży należy przyjmować witaminy i minerały, by wzbogacić dietę i dobrze przygotować siebie oraz płód do porodu. Zazwyczaj przyszłe matki przyjmują kwas foliowy, żelazo czy witaminę D. Czy proces suplementacji należy kontynuować także po porodzie, w trakcie okresu laktacji? Jeśli tak, to jakie witaminy i składniki odżywcze przyjmować i w jakich dawkach?

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze w czasie karmienia

W okresie karmienia piersią zmienia się metabolizm kobiety, a także jej gospodarka hormonalna. Organizm nastawiony jest przede wszystkim na wytwarzanie mleka i trochę zaniedbuje produkcję składników odżywczych. Znacząco zwiększa się też podaż kalorii, bo potrzeba energii, by produkować mleko. Przyjmuje się średnio, że zapotrzebowanie kaloryczne w trakcie laktacji wzrasta z około 200 kcal na dzień do nawet 600 kcal – zależnie oczywiście od masy ciała i wzrostu kobiety, jej wieku i poziomu aktywności fizyczne, a także tego, jakie zapasy tkanki tłuszczowej pozostały jej po ciąży. Jeśli rośnie zapotrzebowania na kalorie, to proporcjonalnie wzrasta też potrzeba dostarczania witamin i składników odżywczych. Dotyczy to niemal wszystkich mikroskładników i witamin, poza wapniem, magnezem, fluorem i fosforem, na które zapotrzebowanie w trakcie laktacji nie wzrasta. W trakcie laktacji jest większy apetyt, dostarcza się więcej kalorii, więcej pożywienia i tym samym też więcej składników odżywczych. W teorii zatem, przy założeniu wprowadzenia zbilansowanej diety bogatej w odpowiednie składniki i z wymaganą większą liczbą kalorii, w trakcie laktacji dostarcza się do organizmu więcej tłuszczy, węglowodanów czy witamin C, A, B, E. Nie zawsze jednak taką zbilansowaną dietę udaje się prowadzić każdego dnia. Dlatego wskazana może być dodatkowa suplementacja niektórych mikroskładników i witamin.

Zapotrzebowania na białko w czasie laktacji

Nie tylko potrzeba matkom karmiącym więcej kalorii, ale też zdecydowanie więcej białka. Zapotrzebowanie wynosi 1,2-1,45 g/kg w przeliczeniu na 1 kg masy ciała. Aby uświadomić ci, jak spora to ilość, to dodajmy, że sportowcy w trakcie budowania tkanki mięśniowej mają podobne zapotrzebowanie na białko. Matka karmiąca nie buduje tkanki mięśniowej, ale potrzebuje białka by móc dostarczać dziecku mleka. Dlatego dieta w trakcie laktacji powinna przede wszystkim zawierać produkty białkowe spożywane w kilku porcjach każdego dnia. Przykładowe takie produkty to ryby, mięso, jaja, nabiał, orzechy, kasze, płatki zbożowe naturalne, pieczywo pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, kiełki.

Żelazo w diecie karmiących matek

W okresie ciąży i połogu organizm zużywa sporo żelaza i jego zapasy zostają w dużej mierze wykorzystane. Trzeba zatem w czasie kilku miesięcy po porodzie uzupełnić niedobory żelaza. Naturalnie żelazo występuje w produktach mięsnych. Warto je spożywać razem z produktami bogatymi w witaminę C, która pomaga przyswoić żelazo. Samo jedzenie mięsa to może być za mało, by odbudować zapasy żelaza, zwłaszcza gdy wróciło już miesiączkowanie, w czasie ciąży występowały znaczne niedobory żelaza albo podczas porodu doszło do znaczącej utraty krwi.

Kwasy omega-3 i kwas foliowy dla karmiących matek

Nie tylko karmiąc mamy są narażone na niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 (DHA oraz EPA). Ze względu na niskie spożycie ryb morskich w Polsce, wiele osób cierpi na braki tych bardzo korzystnych dla zdrowia kwasów. Badania naukowe wykazują, że niedobry DHA i EPA w okresie ciąży u matki oraz w pierwszych latach życia dziecka negatywnie wpływają na rozwój psychoruchowy i intelektualny dziecka, a nawet mogą wywołać problemy z odpornością czy zaburzenia widzenia u niemowlaków. Dlatego przyszłe mamy oraz mamy karmiące muszą mieć dietę bogatą w kwasy omega-3. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca spożywanie od 600 mg na dzień, do nawet 1000 mg przy znacznych niedoborach. Kwasy ETA i DHA można dostarczać spożywając co najmniej dwa razy w tygodniu ryby morskie lub suplementując te składniki poprzez spożywanie odpowiednich preparatów. Innym kwasem, który przyda się w trakcie laktacji, jest kwas foliowy. Jego zapotrzebowanie w czasie karmienia piersią wynosi 5,3 mg na dobę. To sporo i o wiele więcej niż przed ciążą, ale dobra wiadomość jest taka, że kwas foliowy jest wydzielany do mleka kobiecego w dużych ilościach. Wystarczy jeść sporo cytrusów i zielonych warzyw czy produktów pełnoziarnistych. Suplementacja kwasu foliowego jest wskazana, jeśli dieta matki karmiącej jest uboga w naturalne produkty zawierające ten składnik.

Cynk i jod podczas laktacji

W czasie laktacji zwiększa się zapotrzebowanie na cynk – jeszcze bardziej niż podczas ciąży. Wynosi ono 21 mg na dobę. Cynk pomaga w gojeniu się ran poporodowych. Naturalnie występują w produktach takich jak orzechy, kasza, pestki dyni, jaja, ale jeśli nie spożywa się ich regularnie i w odpowiednich ilościach, to zalecana jest suplementacja cynku. Z kolei jod wymagany jest w organizmie, aby prawidłowo funkcjonowała tarczyca., która reguluje przemianę materii i oddziałuje na termoregulacje. Dodatkowo, tarczyca produkuje hormony uczestniczące w procesie wytwarzania mleka kobiecego. Dlatego zalecana jest suplementacja jodu w trakcie laktacji. PTG wskazuje dawkę dobową jodu na poziomie 200 ug dla kobiet karmiących.

Witaminy dla karmiących matek: A, B, D

Niemowlaki nie kumulują zapasów witaminy A i często po odstawieniu piersi występują je niedobory. Dlatego warto starać się dostarczyć dziecku jak najwięcej witaminy A w mleku. Jeśli dieta matki nie zawiera masła, ryb morskich i warzyw z karotenem, to należy sięgnąć po suplementację witaminy A. inne ważne witaminy dla karmiących matek oraz ich dzieci to B1, B2, B6. Ich dodatkowa suplementacja nie jest zazwyczaj potrzebna, bo zbilansowana dieta dostarcza tych witamin w odpowiedniej ilości. Chyba, że dieta matki z jakiś przyczyn jest eliminacyjna, wtedy trzeba sięgnąć po wspomagające preparaty, najlepiej z witaminą B6. Jeśli chodzi o witaminę D, to jej niedobory są obserwowane u całej polskiej populacji w okresie zimowo-jesiennym, ze względu na małe nasłonecznienie. Witamina ta jest do organizmów dostarczana wraz z promieniami słońca. Zapotrzebowanie na witaminę D wzrasta w trakcie ciąży i karmienia piersią – z 800 do 2000 IU na dzień do 1500-2000 IU. Tutaj pomoże jedynie suplementacja.

Jak suplementować?

Jeśli dieta nie dostarcza wszystkich wymaganych mikroskładników, to należy wprowadzić suplementację. Przy znacznych niedoborach tylko niektórych witamin czy składników odżywczych, można przyjmować preparaty zawierające tylko witaminę D, kwasy omega-3 czy żelazo. Gdy braki dotyczą kilku składników albo matka karmiąca chce wzbogacić organizm o wszystkie niezbędne jej w tym czasie elementy mineralne, to warto sięgnąć po bardziej kompleksowe preparaty. Przykładowo Doppleherz zawiera DHA, żelazo, jod, cynk, kwas foliowy i magnez, a także witaminy D, B1, B6, A, C. to wszystkie mikroskładniki niezbędne w okresie ciąży oraz laktacji. Poczytaj więcej o tych witaminach dla karmiących na http://doppelherz.pl/produkty/doppelherz-aktiv-mama/.

Źródła:

l http://wspierajzdrowie.pl/witaminy-dla-kobiet-karmiacych-czego-potrzebuje-organizm-w-okresie-laktacji/

l https://malgorzatajackowska.com/2017/05/23/suplementacja-czasie-karmienia-piersia/

l https://www.mjakmama24.pl/porod/jak-schudnac-po-porodzie/dieta-po-porodzie-witaminy-dla-karmiacej-mamy,547_1060.html

Witaminy dla dzieci do codziennego stosowania

0
Witaminy dla dzieci do codziennego stosowania

Dzieci do prawidłowego rozwoju fizycznego i intelektualnego potrzebują witamin. Są to związki organiczne niezbędne do życia. Gdy ich brakuje, organizm nie ma siły i energii, szybciej „łapie” infekcje i jest podatny na rozwój wielu różnych schorzeń. Które z nich mają największe znaczenie w przypadku najmłodszych?

Witamina A

Tę witaminę, zwaną też retinolem, świat nauki poznał stosunkowo niedawno. Otrzymano ją po raz pierwszy w 1934 roku z wątroby wieloryba. Z czasem zaczęto badać jej wpływ na zdrowie człowieka i dowiedziono, że jest niezwykle cenna dla wzroku. Zapobiega kurzej ślepocie i wspomaga leczenie chorób oczu. Dzieje się tak, gdyż retinol jest składnikiem rodopsyny, a więc światłoczułego barwnika znajdującego się w pręcikach siatkówki oka. Witamina A wspomaga również pracę tarczycy oraz pozytywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Jej źródłem są tłuste ryby morskie, żółtko jaja kurzego, ale też warzywa i owoce w kolorze żółtym i pomarańczowym, m.in. marchew.

Witaminy z grupy B

Jest to grupa związków organicznych rozpuszczalnych w wodzie, do których należą m.in.: tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), niacyna (witamina B3), kwas pantotenowy (witamina B5), pirydoksyna (witamina B6), biotyna (witamina B7)). Są łatwo przyswajalne przez organizm, a przy tym trudno je przedawkować. Ich niedobór może objawiać się problemami dermatologicznymi, anemią, zwiększoną podatnością na infekcje. Organizm pozyskuje witaminy B z pożywienia, a szczególnie bogate w ten składnik są: wieprzowina, wołowina, warzywa liściaste, kiełki pszenicy, groszek zielony, banany.

Witamina C

O tej witaminie najczęściej mówi się w okresie jesienno-zimowym, kiedy większa się podatność organizmu na infekcje. To jedna z najbardziej znanych i popularnych witamin, którą po raz pierwszy wyodrębnił węgierski biochemik – Albert Szent-Györgyi, za co uhonorowany został nagrodą Nobla. W literaturze specjalistycznej nazywa się ją kwasem askorbinowym. Wspomaga pracę układu immunologicznego, uszczelnia naczynia krwionośne. Jest też jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Udowodniono ponadto, że ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze w stosunku do niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych. W skrajnych sytuacjach niedoboru witaminy C dochodzi do rozwoju szkorbutu.

Witamina D

O witaminie D i konieczności jej suplementacji mówi się coraz częściej. Nie bez przyczyny zresztą, bo najnowsze badania dowodzą, że jej niedobory są rozpowszechnione i mogą dotyczyć nawet 80% populacji. To ogromny problem epidemiologiczny, zwłaszcza że jest to niezwykle cenna witamina, mająca szalenie istotny wpływ na zdrowie oraz kondycję psychiczną dzieci i dorosłych. Bierze udział w regulowaniu przemiany wapnia i fosforu. Jest niezbędna do prawidłowego formowania układu szkieletowego. Ma również wpływ na przewodzenie nerwowe oraz pracę serca. Długotrwały niedobór witaminy D może przyczyniać się do osłabienia układu immunologicznego, jak i rozwoju poważnych chorób, m.in. cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.

Jak zapewnić dziecku porcję witamin każdego dnia?

Witaminy w większości dostarczane są wraz z pożywieniem (witamina D w największej ilości powstaje na skórze w procesie syntezy). Znaleźć je można w warzywach i owocach, ale też w tłustych rybach morskich, wołowinie i wieprzowinie. Nie zawsze można dostarczyć ich właściwe ilości, choćby dlatego, że duża grupa kilkulatków niechętnie sięga po produkty zdrowe i pełnowartościowe. Alternatywą jest sięgnięcie po dobrej jakości Praparaty Visolvit Junior. Zawierają on witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci po 3. roku życia. Wspomagają one pracę układu kostnego i odpornościowego, których intensywny rozwój przypada na pierwsze lata życia.

Preparatów witaminowych w aptekach jest całe mnóstwo, jednak przed zakupem warto sprawdzić, czy nie posiadają konserwantów i zawierają naturalne barwniki. Istotne jest też, by przestrzegać zasad dawkowania, o co warto zapytać farmaceutę.

Bibliografia:

 1. Maćkowiak K., Torliński L.: Współczesne poglądy na rolę witaminy C w fizjologii i patologii człowieka. Nowiny Lekarskie 2007, 76 (4), 349–356.
 2. Mutschler E.: Farmakologia i toksykologia. Wyd. III polskie, MedPharm Polska, Wrocław 2013.
 3. Rajtar-Cynke G.: Farmakologia. Czelej, Lublin 2007.
 4. Sobstyl M., Tkaczuk-Włach J., Sobstyl J., Jakiel G.: Witamina D – moda czy rzeczywiste korzyści? Przegląd Menopauzalny 2013; 4: 363-367.

Zabawkowy zawrót głowy

0
Zabawkowy zawrót głowy

Znamy wiele przedmiotów, które małym dzieciom służą do umilenia czasu. Zabawki znane były od najdawniejszych czasów. Ich założeniem jest przygotowanie dzieci do życia w społeczeństwie i poznanie otaczającego je świata. Wiadomo, że przedmioty te wspomagają rozwój i pobudzają wyobraźnię. Muszą być dobrane do wieku malucha i jego nabytych do tej pory umiejętności oraz wykonane z bezpiecznych dla niego materiałów. Zadaniem zabawek jest uczyć przez zabawę czyli przyjemność. Często wręczamy dzieciom prezenty na urodziny i z okazji różnych świąt, aby dać im radość. Bawimy się razem z nimi i w ten sposób podsuwamy różne pomysły i rozwiązania.

Rodzaje zabawek

Zabawki możemy podzielić w zależności od:

 • funkcji jaką mają spełniać np. manualne jak plastelina, pisaki, kredki oraz edukacyjne czyli np. zabawki muzyczne, gry planszowe czy łamigłówki

 • przeznaczenia czyli do zabawy na dworze np. do piasku różne wiaderka, łopatki, taczki i zabawkowe traktory czy samochody lub do zabawy w wodzie jak piłki dmuchane czy koła do pływania

 • wieku dziecka to znaczy taka, która zainteresuje je na danym etapie rozwoju, a jednocześnie nie będzie jednodniową przygodą, ale maluch będzie często do niej wracał i posłuży mu na dłużej

Różnorodność zabawek

Oferta w branży zabawek jest bardzo szeroka zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Możemy kupić maskotki, lalki, mebelki, samochodziki czy traktory zabawkowe. Każdemu dziecku możemy sprawić niesamowitą radość ofiarując mu to o czym marzy. Powinniśmy zwracać uwagę na materiały z jakich te przedmioty są wykonane. Czy plastik użyty do produkcji lalek i traktorów nie zawiera toksycznych związków, które mogą wywołać przykre dolegliwości chorobowe.

Zabawki ekologiczne

Dużą wagę przykładamy do ekologii i dotyczyć to powinno również, a może i przede wszystkim przedmiotów, którymi bawią się nasze dzieci. Wiemy, że maluchy nie potrafią rozróżnić, czy coś jest bezpieczne czy nie, dlatego powinni zadbać o to dorośli wybierając zabawki, które nie będą za głośne, nie będą posiadały ostrych krawędzi, są wykonane z bezpiecznych materiałów i czy są dostosowane do wieku i rozwoju dziecka.

Czas upominków

Zbliżają się święta! Każdy z nas chce sprawić radość drugiej osobie mniejszym lub większym prezentem. Wybierajmy mądrze zwłaszcza dla dzieci. Postarajmy się, aby wózki dla lalek dopasowane były do wzrostu obdarowanych dziewczynek, a traktory zabawkowe dla chłopców nie miały ostrych krawędzi. Pamiętajmy też, że nie zawsze ten droższy upominek sprawi komuś więcej radości ze względu na cenę. Warto się zatrzymać i pomyśleć czym dana osoba się interesuje i co lubi robić.

Zmiany patologiczne płytki paznokciowej

0
Zmiany patologiczne płytki paznokciowej

Zmiany patologiczne płytki paznokcia. Paznokieć stanowi jeden z przydatków naskórka. Na jednostkę paznokciową składają się: macierz, płytka, łożysko oraz wał okołopaznokciowy. Paznokieć pełni funkcje ochronne, przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych oraz obronne. Wygląd paznokci często jest odzwierciedleniem kondycji naszego organizmu, dlatego warto się im przyglądać. Zdrowe paznokcie są różowe i gładkie. W prawidłowych warunkach paznokcie rąk odrastają około 5 miesięcy, a paznokcie stóp dwa razy dłużej. Grubość i kształt paznokci są cechami indywidualnymi.

Wyróżnia się następujące zmiany patologiczne płytek paznokciowych:

 • zmiany zanikowe:
  – zanik płytki paznokcia
 • zmiany przerostowe:
  – szponowatość paznokci, czyli mocny przerost i wykrzywienie płytki paznokciowej. Paznokieć wtedy staję się twardy, matowy, gruby oraz przybiera ciemne zabarwienie.
  – pincer nails – samoistne zwijanie paznokcia w rurkę, pod płytką zaczynają się gromadzić masy rogowe.
  – zespół żółtych paznokci – objawia się pogrubieniem płytki paznokciowej i oddzieleniem się bliższej części od podłoża. Występuję podczas niewydolności układu chłonnego.
  – paznokcie łyżeczkowate – płytka staje się wklęsła pośrodku, a jej brzegi są wywinięte do góry. Przyczyną jest zazwyczaj niedobór żelaza lub anemia, a także zaburzenia hormonalne.
 • zmiany ukształtowania powierzchni paznokciowej:
  – ubytki, wgłębienia, mogą pojawić się u osób chorych na łuszczyce.
  – szorstkość paznokci, spowodowane licznymi drobnymi łuskami na paznokciach.
  – łamliwość paznokci, wynika z nadmiernej kruchości i łamliwości.
  – pterygium – płytka paznokciowa podzielona jest przez fałd naskórka na dwie części.
  – rozszczepienie paznokcia – czyli oddzielenie się płytki w dystalnej części na dwie lub więcej części.
 • zmiany przebarwieniowe:
  – leukonychia, bielactwo paznokci – plamy w obrębie płytki.
  – zielone paznokcie, charakteryzują się pogrubieniem płytki i zmianie zabarwienia na kolor zielony. Spowodowane zakażeniem bakteryjnym, najczęściej Pseudonomas aeruginosa.
  – ciemne smugi na paznokciu, są zazwyczaj znamienia melanocytowe, jednak też może być to objaw czerniaka złośliwego.
  – pleśnica paznokci – biało-żółte pasma, zmiany zapalne spowodowane pleśniami.
  – grzybica paznokci

Jeżeli zauważyłeś coś niepokojącego w stanie swoich paznokci, najlepiej zgłoś się do lekarza-dermatologa lub gabinetu podologicznego. Często przyczyny złego stanu płytki paznokciowej są błahe i wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja. W przypadku poważniejszych zaburzeń konieczne będzie leczenie.

https://podologwwarszawie.pl/

Inhalator – niezastąpione urządzenie w walce ze schorzeniami układu oddechowego

0
Inhalator – niezastąpione urządzenie w walce ze schorzeniami układu oddechowego

Dla wielu lekarzy oraz rodziców nebulizator pełni dzisiaj nieodzowną rolę w leczeniu dolnych i górnych dróg oddechowych. Inhalacje sprawdzają się szczególnie w okresie jesienno–zimowym, kiedy łatwiej o kaszel i katar, a zapalenie krtani, oskrzeli i płuc to choroby, których warto uniknąć. W domu, zwłaszcza tym, w którym są dzieci, osoby starsze i palacze, inhalator, to sprzęt obowiązkowy.

Białe meble w dziecięcym pokoju – praktyczne i ponadczasowe

0
Białe meble w dziecięcym pokoju – praktyczne i ponadczasowe

Meble dla dziecka tworzą charakter dziecięcego pokoiku. Różnorodność wzorów i kolorów pozwala na modelowanie wnętrza w zależności od upodobań rodziców i milusińskich. Coraz częściej jednak pojawiają się kolekcje w kolorze białym, który jest zarówno estetyczny, jak też nadaje lekkości przestrzeni. Dlaczego warto wybrać właśnie białe mebelki do dziecięcego pokoiku? Z kilku powodów.

Biały – uniwersalne tło dla dodatków

Uniwersalność bieli sprawia, że łatwo wymodelować wnętrze dodatkami w ulubionym kolorze naszego dziecka. W pokoju dziewczynki uzupełnisz białe mebelki różowymi lub turkusowymi poduszkami, w pokoju chłopca czerwonymi albo granatowymi. Białe meble pozwalają także na uzupełnienie pokoju kolorową tapetą, naklejkami na ścianę lub wzorzystym dywanem, na którym nie będzie widać okruszków. Meble w białym kolorze nie zaburzają harmonii przestrzeni, ale ją tworzą. Wiele ciekawych modeli odszukaliśmy dla Ciebie w sklepie internetowym: https://sarenka.eu.

Biel powiększa optycznie

Pokoje dziecięce mają zwykle mały metraż. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup białych mebli, które optycznie powiększają pomieszczenie. Pomaga to z jednej strony zwiększyć komfort psychiczny dziecka, by nie czuło się zamknięte w zbyt małej przestrzeni. Z drugiej zaś strony biel jest kolorem neutralnym, dzięki któremu zwiększamy przytulność i budujemy efekt czystości i ładu.

Białe meble dla maluchów i nastolatków

Białe meble dla maluchów i nastolatków

Jeśli szukasz mebli na lata, biel może być dobrym rozwiązaniem. Kolorowe fronty są dobre dla małych dzieci, ale już nastolatek nie będzie się czuł najlepiej z niebieskimi drzwiczkami. Białe meble, o ile wykonane z solidnych komponentów, mogą być dobrą inwestycją i mogą „rosnąć” razem z dzieckiem. Nowoczesny design i świetna jakość pozwala korzystać z białych mebli przez wiele lat. Wystarczy jedynie wymieniać dodatki. Ciekawą propozycją jest kolekcja młodzieżowych mebli Shift polskiego producenta Tooli. W tych meblach dzięki wymiennym uchwytom dziecko może wybrać ulubiony kolor według własnych upodobań.

Biel powiększa optycznie

Białe znaczy brudne?

O ile dziecko nie pomaluje mebli wodoodpornym markerem, utrzymanie czystości na białych meblach jest nawet łatwiejsze niż na ciemnych. Na białych meblach nie widać kurzu. Choć wiadomo, że przy małych dzieciach wszystkie meble się brudzą, to akurat biel łatwiej zatuszować farbką, jeśli pojawią się w nich ubytki. Ważne jest oczywiście, by laminat, z którego będą wykonane, był wysokiej jakości. Bardzo istotne jest także, czy meble, które chcemy kupić mają wymagane atesty bezpieczeństwa. Więcej na temat bezpieczeństwa mebli przeczytacie w następnym artykule.