środa, Kwiecień 25, 2018

Jak zapobiec zakrzepom?

0

Zakrzepica, czyli inaczej, zwana także żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, a potocznie określana jako „zapalenie żył” wbrew pozorom może występować u osób niemal w każdym wieku, choć zazwyczaj cierpią na nią osoby starsze, szczególnie po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia. Ciekawostką pozostaje fakt, że o wiele częściej niż mężczyznom przytrafia się ona kobietom. Warto mieć na uwadze, że zakrzepicy na początku występowania bardzo często nie towarzyszą praktycznie żadne zauważalne gołym okiem objawy, dlatego też należy być uważnym na wszelkie minimalne zmiany i w razie jakichkolwiek wątpliwości wybrać się na badanie do lekarza specjalisty. Zakrzepica musi być leczona, ponieważ w przeciwnym wypadku może stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia.

Komiksy dla najmłodszych – czy to dobry pomysł?

0

Wielu rodziców bardzo sceptycznie podchodzi do komiksów i niezbyt przychylnym okiem patrzy na to, kiedy ich dziecko zaczytuje się tymi specyficznymi historyjkami obrazkowymi. Uważają, że ta forma nie stymuluje dziecka i zniechęca je do czytania książek. Nic bardziej mylnego, komiks może stanowić świetną odskocznię od tradycyjnej powieści bądź bajki i jest to naprawdę fantastyczny pomysł na prezent dla dziecka praktycznie w każdym wieku, o czym przekonuje księgarnia wysyłkowa.

Czytanie książek czy komiksów?

Czytanie książek niewątpliwie wpływa pozytywnie na rozwój młodego człowieka. Dziecko kształtuje swoją wyobraźnię, a jednocześnie wyraźnie wzbogaca swoje słownictwo. Praktycznie wszyscy psycholodzy dziecięcy podkreślają niezwykle pozytywną rolę książek w stymulacji rozwoju dziecka. Zwolennicy tradycyjnych książek bywają często dość negatywnie nastawieni do komiksów i uznają je za zbyt ubogie w treści, aby mogły mieć jakikolwiek dobry wpływ na dzieci. Jest to jednak wyjątkowo niesłuszne twierdzenie. Komiksy stanowią niezwykle ciekawą alternatywę i to szczególnie dla młodych ludzi stroniących od czytania książek albo tych, którzy dopiero uczą się czytać.

Forma uproszczona, ale bardzo korzystna

Owszem, komiksy są zdecydowanie bardziej uproszczoną formę od tradycyjnych, długich bajek, opowiadań czy powieści, a zarazem podają w zasadzie na tacy to, co maluch mógłby sobie sam wyobrazić, ale niekoniecznie należy to uznać za ich wadę, a już na pewno nie w każdej sytuacji. Warto sobie uświadomić, że historie komiksowe w bardzo prosty sposób uczą skupiania uwagi i pewnej dyscypliny, a jak wiadomo z tym współczesne dzieci mają ogromny problem. To nie tylko kwestia nadpobudliwości, ale także zbyt dużej ilości bodźców zewsząd. W takiej sytuacji długi opis książkowy może młodego człowieka wręcz odpychać i kompletnie zniechęcać do czytania. Komiks jest idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Krótkie i zwarte teksty oraz kolorowe obrazki na pewno szybciej przyciągną uwagę malucha, ponieważ nie wymagają aż tak dużego poziomu koncentracji i skupienia się na jednej czynności. Obrazek stanowi na tyle duże urozmaicenie, że tekst zostaje odczytany wręcz mimochodem. Jeżeli komiks będzie ciekawy i barwny, to można mieć pewność, że zostanie doczytany do końca.

Ważne dopasowanie do wieku

Oczywiście należy zwrócić uwagę, aby komiks dopasować do wieku dziecka, tym bardziej że obrazy wykazują znacznie większą siłę oddziaływania niż przeczytane słowo. Warto kupować w księgarni wysyłkowej, gdzie wszystkie komiksy są odpowiednio pogrupowane i rodzice nie muszą się zastanawiać, na ile dana historyjka obrazkowa będzie odpowiednia dla swojego potomstwa. W końcu nie każdy dorosły musi wiedzieć, że seria My liittle pony nadaje się dla najmłodszych, ale serie Marvella czy DC Comics już niekoniecznie. Komiksy to ponadto kultowe postaci Kajko i Kokosza, które bawią kolejne pokolenia czy też znane z kreskówek postaci Kaczora Donalda lub Smerfów. W takich komiksach nie znajdziemy drastycznych obrazów, które mogłyby przerażać najmłodszych albo zbyt skomplikowanych, które szybko znudziłyby dziecko.

Czy hulajnoga to dobry pomysł?

0

Rowerki biegowe, rowerki trójkołowe, rolki, wrotki, deskorolki, hulajnogi. W dzisiejszych czasach dzieci od najmłodszych lat mają możliwość aktywnego wypoczynku na różne sposoby, dostosowane do wieku, umiejętności oraz preferencji. O ile różnego rodzaju rowerki zawsze były popularne, o tyle hulajnogi niegdyś cud techniki, który szybko został zapomniany, od kilku lat przeżywa drugą młodość. Co sprawiło że hulajnogi stały się na nowo tak popularne? Kto jeździ na hulajnogach i czy warto kupić hulajnogę swojemu dziecku?

Hulajnoga — hit czy kit?

Dwa małe kółeczka, kawałek prostej deski, metalowy kij i rączka i o co tyle zamieszania? Dzisiejsze hulajnogi dla dzieci nie wyglądają już jak dawniej. Ciekawe kolorowe wzornictwo, hamulec, balansowy mechanizm skrętny, świecące kółka, to te elementy, które wabią potencjalnych Klientów. Działa to szczególnie na dzieciaki, które jeśli raz zobaczą coś u kolegi, od razu chcą mieć to samo. Ponadto producenci wyszli naprzeciw najmłodszym użytkownikom. Obecnie na rynku dostępne są 3 kołowe hulajnogi dla małych dzieci. Dwa kółka z przodu, jedno z tylu, ułatwiają utrzymanie równowagi i pomagają w nauce jazdy na hulajnodze. Niektóre modele oferują nawet siedziska, które sprawiają że hulajnoga na początku jest jeździkiem — pchaczem, a kiedy dziecko jest wystarczająco duże, wystarczy siedzisko odpiąć i cieszyć się jazdą na stojąco.

Czy to jest bezpieczne?

Podobnie jak podczas jazdy na rowerku biegowym, czy trzykołowym, dobrze jest zainwestować w kask ochronny na głowę dziecka, po to, aby było ono bezpieczne nawet podczas ewentualnego niefortunnego wypadku. Ponadto do hulajnogi można również dokupić specjalne trąbki czy dzwonki, które pomogą ostrzec przechodniów, przed nadjeżdżającym jednośladem. Hulajnogi 3 kołowe są stabilne i idealnie nadają się do nauki jazdy na tym pojeździe. Producenci oferują hulajnogi z dwoma kołami z przodu i jednym z tyłu lub z jednym kołem z przodu i dwoma z tyłu. Jeżeli chodzi o wygodę jazdy, to lepiej sprawdzą się 2 koła z przodu, ponieważ nie będą one kolidować z tyłu z nogą, która odpycha hulajnogę.

Gdzie i jaką hulajnogę dla dziecka kupić?

Kupując hulajnogę dla dziecka, stajemy przed nie lada wyzwaniem, gdyż na rynku jest mnóstw modeli oraz producentów hulajnóg. Aby zakup był udany, trzeba dobrać pojazd do wzrostu dziecka. Na stronie www.empik.com można znaleźć mnóstwo modeli hulajnóg zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych dzieciaków. Hulajnoga Scooter Magic od firmy Milly Mally to świetny wybór dla najmłodszych miłośników sportu. Posiada ona regulowaną wysokość kierownicy, jest zrobiona z bardzo wytrzymałych materiałów, ma wygodne antypoślizgowe rączki i bardzo wytrzymałą konstrukcję. Ponadto dwa przednie koła są świecące, co sprawia że jest ona jeszcze bardziej atrakcyjna dla dziecka. Sterowanie hulajnogą Scooter Magic jest bardzo proste, odbywa się ono za pomocą balansu ciała.

Hulajnoga to świetny wybór, modele trójkołowe pozwalają na naukę jazdy nawet dwulatkom, które najczęściej mają mnóstwo energii i jazda na hulajnodze doskonale sprzyja jej spożytkowaniu.

A może kubek z nadrukiem? – Pomysł na prezent

0

Prezent jest tym bardziej wyjątkowy, im mocnej tematycznie związany z daną osobą lub jej relacją z obdarowującym. Może mieć niezwykłe znaczenie sentymentalne, przypominając o zabawnym wydarzeniu, wymarzonej podróży lub, a może przede wszystkim, wyjątkowej osobie. Szczególne miejsce wśród prezentów zajmują te stworzone ze zdjęć, ponieważ to obrazy wywołują w nas często najsilniejsze uczucia i budzą wspomnienia. Dzisiejsze możliwości technologiczne pozwalają tworzyć niezwykłe produkty, pozwalające cieszyć się miłymi wspomnieniami na każdym kroku. Przykładem są kubki z nadrukiem.

Wartość sentymentalna kubka z nadrukiem

Kubek sam w sobie jest świetnym pomysłem na prezent, głownie dlatego, że zawsze się przyda o jeden więcej w naszej domowej zastawie. Jest to jednocześnie przedmiot, z którego korzystamy na dobrą sprawę codziennie. Każdego dnia sięgamy po niego do szafki czy zmywarki, nalewamy herbatę lub kawę i niespiesznie z niego popijamy. Gdyby policzyć czas spędzony z kubkiem w ręce lub przy buzi w skali miesiąca albo nawet jednego dnia, prawdopodobnie wyszłyby z tego niemałe liczby.

Korzystając z kubka siłą rzeczy patrzymy na niego. Naszym oczom ukazać się może śnieżnobiała biel, dystyngowane szarości i beże lub jaskrawe kolory wiosny. A gdyby tak stanowiły one tło dla twarzy bliskich nam osób lub ukochanych miejsc? W ten sposób każde sięgnięcie po kubek wywoła ciepłe uczucia i przyjemne wspomnienia, które pozwolą jeszcze bardziej celebrować daną chwilę odpoczynku bądź spotkania w gronie przyjaciół lub rodziny. Kubki z nadrukiem są więc idealnym pomysłem na naprawdę wartościowy prezent.

Jaki nadruk na kubek

Różne okazje wymagają różnych prezentów. Dlatego przy wyborze kubka z nadrukiem ważne jest odpowiednie jego dopasowanie pod kątem osoby i wydarzenia, z okazji którego zostanie wręczony. Empikfoto.pl daje możliwość zaprojektowania kubka o różnej kolorystyce i kształcie, na którym umieścić możemy zdjęcie wnucząt (z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka), wspólne zdjęcie z mamą i tatą (na ich święta), zdjęcie ukochanego psa (z okazji czyichś urodzin) malowniczego miejsca, do którego para młoda odbyła podróż poślubną (na rocznicę ślubu) i wiele innych – ograniczeniem jest w zasadzie jedynie nasza wyobraźnia oraz posiadane fotografie. Nie wszystko jednak można wyrazić zdjęciami, dlatego warto wziąć pod uwagę możliwość stworzenia nadruku z grafiki bądź napisów, które podkreślą znaczenie danej okazji lub będą po prostu miłym bądź zabawnym akcentem. Na powierzchni kubka można umieści krótkie życzenia lub wartościową sentencję, dla których tłem będzie nastrojowa fotografia.

Kilka rad na temat dopasowania kubka

Wybierając kubek z nadrukiem (lub bez), poza jego znaczeniem sentymentalnym, warto zwrócić również uwagę na kwestie praktyczne. Nie każdy kubek pasować będzie każdej osobie. Niektórzy preferują kubki małe, inni lubią pić tylko w dużych. Dla koneserów herbat czy kaw sprawdzą się kubki o pojemności 440 ml. Z kolei osoby nie przywiązujące większej wagi do rytuału porannej kawy czy innego napoju, lubiące pić raczej w ruchu i pośpiechu zadowolą się prawdopodobnie kubkiem w rozmiarze 330 ml. Ciekawym udogodnieniem może być też dołączana łyżeczka, sprawdzająca się idealnie do kawy latte. Z kolei najmłodsi szczególnie ucieszą się z kubka przedstawiającego jakieś dodatkowe walory. Dawniej często spotykane były kubki śpiewające, zachęcające do pici. Dziś ich rolę przejęły kubki zmieniające kolor wraz z ubywaniem ciepłego płynu. O ile starsze osoby mogą poczuć się nieswojo, pijąc z takiego kubka, dzieci będą na pewno zachwycone.

Jak więc widać, ile potrzeb, tyle rozwiązań. Każde z nich zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na całkiem duże znaczenie kubków w naszym życiu codziennym.

Nowoczesne zabawki dla dziecka

0

Zabawa to nie tylko mile spędzony czas, podczas zabawy bowiem nasze dziecko naprawę dużo się uczy. Warto zatem zadbać o odpowiednie zabawki tak, aby dziecięce zabawy były kreatywne i ciekawe oraz aby pomagały dziecku się rozwijać. Takie nowoczesne zabawki dla dziecka produkowane są m.in. przez kanadyjską firmę B.toys…

B.Toys – firma z przesłaniem

Na początku warto wspomnieć o genezie litery „B.” w nazwie firmy Btoys. Otóż pochodzi ona od motta firmy, które brzmi „Be you”, czyli „bądź sobą”. Zabawki B.Toys stworzone są specjalnie tak, aby każde dziecko, niezależnie od tego, kim jest, co lubi znalazło zabawkę idealną dla siebie, która pomoże mu rozwinąć skrzydła.

Zabawki B.Toys – bogata i ciekawa oferta

Warto zapoznać się z ofertą tej firmy. Znajdziemy tam zabawki B.Toys kreatywne, do kąpieli, terapeutyczne, kombinacyjne, terapeutyczne, dla maluszka oraz wiele, wiele innych. Wszystkie jednakże będą miały pewne cechy wspólne. Otóż zabawki B.Toys wykonane są zawsze w niekonwencjonalny sposób, z różnych materiałów i posiadają unikalną wręcz estetykę.

Klocki B Toys – czyli włącz innowacyjne myślenie

Warto szczególnie wspomnieć o jednych zabawkach B. Toys, jakim są klocki B.Toys. Czym tak specyficznym się one charakteryzują? Przede wszystkim zwraca uwagę ich forma – tu budujemy wieżowce z cienkich patyczkowatych elementów, dopasowujemy do siebie obrazkami sześcienne bryły albo budujemy oryginalne formy z klocków przedstawiających jeże. Jak zatem widać klocki B/Toys znakomicie rozwijają wychodzenie poza schematy, znajdowanie nowych, niekonwencjonalnych rozwiązań oraz wiele innych umiejętności, tak ważnych w dzisiejszym świecie.

Sala gimnastyczna jako element wspierający rozwój dzieci

0

Aktywność fizyczna a zdrowie dzieci Aktywność fizyczna w ogromnym stopniu przyczynia się do poprawy umiejętności zapamiętywania i koncentracji. Nazywa się ją antydepresantem i czynnikiem pozytywnie wpływającym na pracę ludzkiego mózgu. Ćwiczenia fizyczne powodują przyspieszenie bicia serca, a to przyczynia się do zwiększonego przepływu krwi do mózgu, co natomiast pozwala łatwiej zapamiętywać i uczyć się. U dzieci regularnie uprawiających sport zwiększa się objętość hipokampa, dzięki czemu radzą sobie one lepiej z rozwiązywaniem zadań na pamięć i koncentrację niż dzieci stroniące od wysiłku fizycznego. Aktywność fizyczna może odgrywać istotną rolę w rozwoju masy kostnej w okresie dzieciństwa i dorastania oraz w utrzymaniu masy kośćca we wczesnej dorosłości. Ta konkluzja jest częściowo oparta na ustaleniach, że młodzi sportowcy mają większą gęstość minerału kostnego niż osoby prowadzące osiadły tryb życia. Poza tym aktywność fizyczna odgrywa ugruntowaną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury funkcjonalnej i wytrzymałości kości. To tylko niektóre z zależności pomiędzy aktywnością fizyczną a zdrowym rozwojem dzieci. Tym niemniej, łatwo wysnuć wniosek, iż odpowiednie przygotowanie zajęć wychowania fizycznego w szkołach jest bardzo ważnym elementem przyczyniającym się do prawidłowego rozwoju najmłodszych.

Poprawa koncentracji przez ćwiczenia fizyczne

Koncentracja, czyli aspekt funkcji poznawczych, obejmujący hamowanie i kontrolę impulsów, jest czynnikiem wpływającym na poprawę skuteczności uczenia się. W wielu doświadczeniach naukowych u zwierząt pozostawionych w tzw. wzbogaconym środowisku zaobserwowano poprawę efektywności uczenia się i zapamiętywania, co związane jest ze zmianami neurogenezy mózgu. Wzbogacone środowisko to takie, w którym nie ma innych osobników, ale znajdują się tam przedmioty stymulujące, takie jak zabawki, tunele do stymulowania i poszukiwania oraz koło biegowe. Dla dzieci takie wzbogacone środowisko może zostać zaaranżowane w szkole, gdzie poprzez odpowiednie wyposażenie sali gimnastycznej można stymulować rozwój funkcji poznawczych.

W co warto wyposażyć salę gimnastyczną?

Możliwości jest bardzo dużo. Sklep internetowy czy stacjonarny, hurtownie zabawek czy hurtownie sportowe – wszystkie te miejsca oferują ogromną gamę różnorodnych akcesoriów służących wspomnianemu wzbogacaniu otoczenia, jakim jest sala gimnastyczna. Bogatą ofertę znajdziesz w sklepie Moje Bambino. Można wybierać wśród akcesoriów sportowych (np. zestawy gimnastyczne, kolorowe woreczki z grochem, pachołki, szarfy, pompony, zestawy do unihokeja, drabinki), akcesoriów do ćwiczenia równowagi (np. tunele, mini szczudła, kładki z taśmą, kolorowe wyspy, maty, tory do balansowania), ławek, drabinek, skrzyń i odskoczni gimnastycznych, ścianek wspinaczkowych, materacy, podestów, piłek, chust animacyjnych i wielu innych.

Etiopia – fascynująca podróż przyrodnicza i historyczna

0

Dokąd mają się udać podróżnicy szukający przygód, jeżeli znudziły im się tradycyjne kierunki? Wydaje się, że podróż do Etiopii może dostarczyć naprawdę niezapomnianych wrażeń i sprawić, że każdy poczuje się odkrywcą.

Etiopia podróż przyrodnicza i w głąb czasu

Stosunkowo mało osób sobie zdaje sprawę z bogactwa tego kraju znajdującego się w samym rogu wschodniej części kontynentu afrykańskiego i mającego za sąsiadów między innymi bardziej znaną Kenię. W świadomości wielu ludzi Etiopia będzie krajem świetnych biegaczy oraz całkiem niedawnych wojen z sąsiednią Erytreą i Somalią, jednak warto wiedzieć, że obecnie to całkiem stabilny politycznie kraj, w którym kładzie się nacisk na bezpieczeństwo turystów. Nie ma się co dziwić, wszak Etiopia ma wiele do zaoferowania dla turystów spragnionych wyjątkowych wrażeń i co ważne, nie będzie to jedynie fantastyczny świat fauny i flory, chociaż i ten zachwyca. Trudno byłoby się oprzeć urokowi górskich łańcuchów, więc dla miłośników trekkingu to nie lada gratka, aby wejść na szczyty przepięknych Gór Semien, przez wielu uważanych na najpiękniejsze góry afrykańskie. Osoby z gorszą kondycją mogą nawet wjechać samochodem na wysokość prawie 4300 m n.p.m., jednak większość ochoczo korzysta z możliwości zdobycia czterotysięcznika. Ten obszar górski znajduje się na północy kraju i jest w dużej mierze objęty Parkiem Narodowym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tutaj można również spotkać charakterystyczne małpy dżelady. Amatorzy zdjęć na pewno też skorzystają z możliwości zrobienia fantastycznych ujęć urokliwych wodospadów.

Etiopia to podróż w głąb czasu. Niesamowite wrażenie robi ciąg potężnych zamków w Gonder i olśniewające freski w tamtejszym kościele Debre Birhan Selassie. Perłą miejscowej architektury są również kościoły w Lalibelii wykute z bloku skalnego prawie tysiąc lat temu. Jeżeli jeszcze doda się ruiny starożytnego miasta w Aksum, to widać, jak ciekawe rzeczy ma do zaproponowania turystom ten afrykański zakątek. Jeżeli Etiopia, podróż będzie na pewno udana.

Aromaterapia – niezwykła sztuka leczenia zapachem

0

Leczenie zapachem znane jest od wielu wieków, a jego początki sięgają jeszcze czasów sumeryjskich. Aromaterapia skutecznie łagodzi niektóre dolegliwości i to zarówno te psychiczne, jak i fizyczne. Wykazuje wręcz unikatowe właściwości dla zdrowia człowieka. Metoda kojarzy się przede wszystkim z medycyną naturalną, jednak nawet niektórzy lekarze zalecają aromaterapię jako formę uzupełniającą dla medycyny klasycznej.

Naturalne olejki eteryczne dla zdrowia

Aromaterapia wykorzystuje wiedzę na temat wpływu określonych zapachów na samopoczucie człowieka i jego stan emocjonalny, a zarazem korzysta z jeszcze innych właściwości olejków eterycznych z roślin, zwłaszcza bakteriobójczych, przeciwzapalnych i rozgrzewających. Z dobroczynnego działania olejków eterycznych chętnie korzystają też firmy kosmetyczne komponujące kosmetyki ekologiczne, w których olejki stanowią składniki aktywne toników, kremów oraz maseczek do twarzy. Naturalne olejki eteryczne pozyskuje się z pachnących części roślin i w zasadzie każdy olejek ma inne właściwości. Olejek lawendowy, rumiankowy czy z melisy działa uspokajająco i rozluźnia mięśnie. Z kolei olejek miętowy i szałwiowy warto stosować przy objawach przeziębieniowych, a olejek piołunowy i kminkowy łagodzi problemy gastryczne. Wiele olejków działa przeciwbólowo, natomiast jałowcowy czy goździkowy pomaga w problemach skórnych. Określone olejki eteryczne niwelują także bóle głowy i mięśni, poprawiają krążenie, leczą bezsenność, wykazują skuteczność przy stanach nerwicowych, a także pobudzają do działania układ odpornościowy. Trzeba jedynie pamiętać, że na efekty aromaterapii należy, w przypadku cięższych stanów, trochę poczekać.

Kadzidełka, kominki zapachowe i inne elementy aromaterapii

Najlepsze kosmetyki do aromaterapii zawierają oczywiście naturalne olejki eteryczne i co ważne, nie ma przeszkód, aby sesję leczniczą zrobić sobie w warunkach domowych. Oferta rynkowa kadzidełek, świec zapachowych albo kominków zapachowych do olejków jest na tyle bogata, że spokojnie każdy może wybrać formę najbardziej odpowiednią dla siebie. Świetnie sprawdzają się kadzidełka, z tym że trzeba uważać na zadziwiająco tanie podróbki, które mogą podrażniać. Prawdziwe kadzidełko nasączone rozmaitymi olejkami będzie wydzielać niezwykły aromat, a jego intensywność łatwo regulować. Wystarczy na jakiś czas przygasić końcówkę kadzidełka i zapalić ponownie późnej. Olejki eteryczne bezproblemowo używa się w kominku zapachowym, do którego wlewa się 5-10 kropli konkretnego zapachu, natomiast aromat uwalnia się pod wpływem ciepła podgrzewacza. Taki kominek stanowi niejednokrotnie również ciekawy element dekoracyjny, który upiększa wnętrze. Olejki można także wlać do kąpieli albo do inhalatora i w ten sposób korzystać z walorów leczenia zapachem. Szczególnie kąpiel oddziałuje na wszystkie zmysły.

Przy wyborze konkretnych akcesoriów zawsze jednak warto pamiętać, że najlepsze kosmetyki do aromaterapii, które gwarantują dobre efekty i nie wywołają podrażnień błon śluzowych albo skóry nie mogą mieć zbyt niskiej ceny. Komponowanie odpowiednich aromatów jest przecież wielką sztuką wymagającą wiedzy oraz doświadczenia.

Jak organizm kobiety przygotowuje się do porodu? Sprawdź, jak zmienia się ciało mamy i dziecka w 36 tygodniu ciąży

0

36 tydzień ciąży przynosi wiele zmian, mimo że do rozwiązania pozostało już niewiele czasu. Zmienia się zarówno organizm kobiety, który przygotowuje się do porodu, jak również sam płód – jeszcze lepiej przystosowując się do samodzielnego życia. Czego możesz się spodziewać w tym tygodniu?

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

0

Od wielu już lat widać zdecydowany wzrost liczby mężczyzn mających problemy z bezpłodnością. Podstawowym powodem tego faktu jest niezdrowy tryb życia. Jednak przyczyn niepłodności u mężczyzn jest zdecydowanie więcej.

O bezpłodności u mężczyzn możemy mówić w sytuacji, kiedy liczba plemników jest zbyt mała lub ich jakość jest zbyt niska. Na taką sytuację składa się wiele czynników. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć m.in pracę/przebywanie w wysokich temperaturach, siedzący tryb życia, nadmierne spożywanie alkoholu lub narkotyków oraz przegrzanie jąder. Oznacza to, że w wielu sytuacjach niepłodność można odwrócić. Konieczna jest do tego zmiana trybu życia.

Bezpłodność u mężczyzn badana jest na podstawie stanu nasienia. Objętość prawidłowego ejakulatu powinna wynosić ok. 5ml. Ponadto powinien on zawierać od 20 do 300 mln plemników, z czego min. 40% powinno mieć prawidłową ruchliwość, a 30% prawidłową budowę. Jeśli wszystkie te proporcje są mniejsze badanie jest powtarzane po ok. 2 miesiącach. Jeśli wynik się powtórzy rozpocząć należy leczenie. Leczenie jednak poprzedza diagnostyka. Należy stwierdzić czy przyczyną złego stanu plemników jest niezdrowy tryb życia, czy być może uszkodzenie jąder. Od tego zależy jaka metoda leczenia zostanie wprowadzona. Może być to leczenie operacyjne lub farmakologiczne.

Istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z męską bezpłodnością. Jedną z takich metod jest inseminacja. Zabieg ten polega na wprowadzeniu plemników partnera bezpośrednio do macicy partnerki. Zabieg ten wykonuje się za pomocą strzykawki oraz cewnika. Inną kwestią jest problem z samym oddaniem nasienia. W takim przypadku stosuje się metodę nazywaną elektroejakulacją. Wykorzystywane są tutaj impulsy elektryczne. Czasem stosowane jest także mechaniczne stymulowanie prącia metoda wibracyjną.

Na szczęście postęp medycy jest ogromny i widać to dobrze na przestrzeni lat. Medycyna rozwija się także w zakresie leczenia bezpłodności. Dlatego niepłodność u mężczyzny nie musi oznaczać wyroku.